Christine Sonvilla looking through printed copies of photographs scattered on a table.

BASKI

Etkileyici görüntüler: Baskı neden fark yaratır?

Daha iyi bir fotoğrafçı olmak istiyorsanız görüntünün beğendiğiniz veya beğenmediğiniz özelliklerini ve geliştirilebilecek yönlerini tanımlayabilmeniz gerçekten önemlidir. Bunu yapmanın en kolay yolu fiziksel bir kopya basmaktır. Bu şekilde renkleri ve baskı kalitesini doğru şekilde görebilir ve görüntüyü elinizde tutup yakından bakabilirsiniz.

Christine ve eşi Marc Graf, on yıldan uzun süredir vahşi yaşam fotoğrafçılığı yapıyor ve fotoğraflarında vahşi yaşamı korumaya odaklanıyor. İşleri National Geographic dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki kitaplarda ve dergilerde yayınlandı.

"Basılı bir fotoğraf ekrandakinden farklı görünüyor" diyor Christine. "Bu nedenle fotoğrafları basmak ve onlara yeni bir gözle basmak büyük önem taşıyor. Görüntüyle ilgili beğendiğiniz ve beğenmediğiniz şeyleri tanımlayın ve bir sonraki çekiminizde bu bilgileri kullanın. Fark ettiğiniz hataları nasıl düzelteceğinizi öğrenin. Bunu ne kadar fazla yaparsanız o kadar hızlı öğrenirsiniz."

"Basılı bir fotoğrafın yarattığı etki, her gün binlerce görüntünün yayınlandığı internet veya sosyal medya platformlarındaki dijital görüntülerden her zaman daha güçlü olur" diye ekliyor Marc. "Basılı bir görüntünün özel bir yanı var."

Christine and Marc stand by a printed version of one of their shots displayed as part of an outdoor exhibition in a forest.
Christine ve Marc, insanların yalnızca görüntülerle değil, çevrelerindeki doğayla da bağlantı kurmalarını sağlayan açık hava sergileri dahil olmak üzere işlerini sergilemek için yenilikçi yollar deniyor. Doğal olarak baskıların büyük, dayanıklı, canlı ve göz alıcı olması gerekiyor.

Evde baskı almak için şık, kablosuz 3'ü 1 arada Canon PIXMA TS8350 Serisi idealdir. Altı ayrı mürekkep ve Canon'un FINE teknolojisi sayesinde bu A4 çok işlevli yazıcı, fotoğraf stüdyosu kalitesinde baskılar sunabilir ve hem iş projelerinin hem de eğlenceli aile anılarının baskıları için uygundur. Canon'un ChromaLife100 mürekkebini kullanarak 100 yıla varan albüm ömrüne sahip daha uzun ömürlü fotoğrafların keyfini çıkarabilirsiniz. Doğrudan hafıza kartınızdan baskı almanız için SD kart yuvası da mevcuttur.

Kullandığınız yazıcı fark etmeksizin baskı süreci fotoğraflarınızı nasıl daha iyi hale getirebilir? Christine ve Mac, uzman görüşlerini paylaşıyor.

Görüntüleri yeni bir ışıkta gösterir

A Canon   Colorado 1640 printing out a large-scale shot of a brown bear in a forest.
Christine ve Marc, nesnelerinin gerçek boyutta baskılarını almak için profesyonel alanda standart olan Colorado 1640'a güveniyorlar.

Baskı, en sevdiğiniz görüntüleri paylaşmanız için size USB dışında bir yol sunar. En iyi fotoğraflarınızdan bir albüm oluşturup arkadaşlarınızla paylaşmaya ne dersiniz? Baskının fiziksel doğası, görüntüleri özellikle hediye edildiklerinde daha değerli hale getirir.

"Birçok kez basılı bir fotoğrafa bakıp 'Bunun fotoğrafta olduğunu daha önce hiç fark etmemiştim' diye düşüneceksiniz," diyor Christine.

İşlerini sergilemekten büyük keyif alan Christine ve Marc, görüntülerini basmak ve değerlendirmek için A2 boyutuna kadar baskı alabilen ve 12 mürekkepli sistemiyle renk doğruluğu sağlayan Canon imagePROGRAF Pro-1000'i kullanıyor. Hatta ayılar ve büyük kediler gibi tehlike altında olan çok sayıda türün de aralarında bulunduğu nesnelerinin afiş boyutunda grafik görüntülerini ve sergiye uygun, gerçek boyutlu baskılarını almak için daha fazla çok yönlülüğe ihtiyaç duyan çift, bu konuda Colorado 1640'a güveniyor.

Baskı, daha fazla seçenek sunar

A close up shot of a red squirrel on the driveway to a stately manor in Vienna.
İster duvarlarınıza asmak ister bir sergide sergilemek için baskı alıyor olun, basmak istediğiniz fotoğrafları seçme süreci size kötü fotoğraflar arasından iyilerini seçmeyi öğretecek.

Bazen ilerlemek geri dönmek demektir. Çekiminizi daha iyi hale getirmek için işinizi değerlendirirken dürüst olmanız gerekir. Canon PIXMA TS8350 Serisi gibi bir yazıcı kullanmak bu süreci destekler.

Baskısını alacağınız görüntüyü seçmek için birçok fotoğrafı dikkatlice incelemek, görüntüyü güzel kılan özellikleri tanımlama becerinizi geliştirir. Marc, yine de emin olamadığınız durumlarda başkalarına danışmanızı öneriyor.

"İster olumlu ister olumsuz olsun, en iyi geri bildirimleri basılı fotoğraflarımızın yer aldığı sergilerde alıyoruz," diyor Marc. "İnsanlar Instagram'daki yüzlerce görüntü yerine yaklaşık on kadar görüntüye odaklanıyor. Odaklandıkları görüntü sayısını azaltmak, işi daha gerçekçi ve daha ciddi hale getiriyor. İnsanlar, vahşi yaşamı korumaya odaklanan fotoğraflarımız hakkındaki düşüncelerini dürüstçe ifade ediyor ve en önemlisi de bu."

Renginizi belli edin

Wildlife photos by Christine Sonvilla and Marc Graf on display in an outdoor exhibition in a forest.
Christine ve Marc'ın yenilikçi UVgel teknolojisine sahip Colorado 1640 ile üretilen geniş ölçekli baskıları netliğini koruyor ve açık havada sergilenseler bile parlak kalıyor.

Görüntüleri çevrimiçi ortamda paylaşmayla ilgili en önemli sorunlardan biri, başkalarının işinizi nasıl görüntülediği ve renklerin nasıl göründüğü üzerinde kontrolünüzün olmaması. Canon PIXMA TS8350 Serisi bir yazıcı ve ChromaLife100 mürekkep teknolojisini kullanarak albümdeki baskılarınızın 100 yıla* kadar hem renk hem kalite açısından canlılığını korumasını sağlayabilirsiniz.

"Canon yazıcıları tercih etmemizin nedenlerinden biri de renklerin çok daha fazla dayanıklı olması," diyor Christine. "Bir yıl boyunca açık havada UV radyasyonuna maruz kalsalar bile görüntülerimiz yalnızca bir gün önce basılmış gibi görünüyor; bu sayede sergilerimizdeki baskıları yıllar boyunca yeniden kullanabiliyoruz."

Natalie Denton tarafından yazıldı


* Plastik kılıflı bir albümde saklanma simülasyonuna dayanan Canon'un kontrollü sıcaklık, nem ve gaz koşulları altında karanlık bir saklama alanında yaptığı hızlandırılmış testi baz alır. Canon, baskıların ömrünü garanti edemez; sonuçlar basılı görüntü, kuruma süresi, görüntüleme/saklama koşullarına ve çevresel faktörlere göre değişiklik gösterebilir.

İlgili makaleler
A squirrel looks up, paws in front of its body, surrounded by a field of white daisies and lush green grass up to its shoulders.

VAHŞİ YAŞAM FOTOĞRAFÇILIĞI

Çekiminizin bir amacı olsun: Doğa çekimi yapmak ve fark yaratmak

Christine Sonvilla ve Marc Graf, vahşi yaşamı fotoğraflamak ve doğayı koruma bilincini artırmak için en iyi ipuçlarını paylaşıyor.

A before and after image of a marshy landscape, unedited on the left and in black and white on the right.

DÜZENLEME TEMELLERİ

Baskı için manzara görüntülerini nasıl düzenlersiniz?

Manzara fotoğraflarınızı sanat eserlerine dönüştürecek düzenleme teknikleri.

Ossi Saarinen's urban nature photography story

VAHŞİ YAŞAM FOTOĞRAFÇILIĞI

Vahşi yaşam fotoğrafçılığınızı geliştirmek için 6 ipucu

Vahşi hayvanlar oturup poz vermeye istekli canlılar değildir, bu yüzden onları fotoğraflamak zor olabilir. Mükemmel vahşi yaşam çekimleri için bu profesyonel ipuçlarını uygulayın.

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

Tüm İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön