A group of people, seen from behind, watch fireworks. One person in the foreground is in focus, and warmly dressed in overcoat and beanie hat.

HAVAİ FİŞEK FOTOĞRAFÇILIĞI

Havai fişekleri yeni ve yaratıcı yollarla fotoğraflama

Gece gökyüzüne karşı açılan renkli havai fişekler, çoğumuzun büyülü bulduğu bir manzaradır. Bu harika duyguyu neden fotoğraflamayasınız? Havai fişek fotoğrafçılığı için en iyi ayarları yapmanın yanı sıra, olayı ve fotoğraflarınızı özel yapan diğer unsurları düşünmek de önemlidir.

Havai fişekler, genellikle yılbaşı gecesi, özel doğum günleri, düğünler ve arkadaşlarınız ya da sevdiklerinizle katıldığınız festivaller gibi etkinliklerde kullanılır. Bu kişileri kadraja dahil etmek etkinliği eğlenceli ve yaratıcı şekillerde fotoğraflamanıza yardımcı olur.

Aşağıdaki ipuçlarımızda, havai fişek fotoğrafçılığı için en iyi enstantane hızının nasıl seçileceği ve bazı benzersiz ve yaratıcı çekimler elde etmek için yeni fikirlerin nasıl kullanılacağı da dahil olmak üzere sıkça sorulan 10 soruyu yanıtlayarak bu konuyu ve daha fazlasını ele aldık. İster bir PowerShot fotoğraf makinesi ister aynasız bir fotoğraf makinesi ya da bir DSLR kullanıyor olun; havai fişek fotoğraf rehberinizi hazırladık.

1. Havai fişekleri fotoğraflamak için en iyi yer neresidir?

Mümkün olan en güçlü görüntüleri çekebilmeniz için hangi konumun size yardımcı olacağını düşünmek önemlidir, bu yüzden plan yapın ve engellerin olmadığı bir yer bulun. Hala gün ışığı varken konumu kontrol edin ve rüzgarın eseceği yönü öğrenin.

Özellikle yakınlarda yanan bir ateş olacaksa bunu öğrenmeniz kadraja duman veya közlerin girmesini önlemenize yardımcı olur. Bir tripod kullanmayı planlıyorsanız diğer insanların siz çekim yaparken giremeyeceği bir yerde bulunmanızı öneririz.

2. Bir partide havai fişek atmosferini nasıl fotoğraflayabilirim?

In a long-exposure image, a sillhouetted figure has drawn a bright pink five-pointed star with a sparkler.

Bir partinin atmosferini yakalamanın iyi bir yolu, ışıkla eğlenceli ve sanatsal desenler yaratmak için hayal gücünü kullanarak maytaplarla eğlenen aile üyelerinin fotoğrafını çekmektir. Canon Photo Companion Uygulamasında, en iyi teknikleri ve ışık boyama ayarlarını açıklayan eksiksiz yardımcı bilgileri bulacaksınız.

İlginç bir çekim yapmanın bir başka yolu da pencereden dışarıya bakan arkadaşlar veya aile üyeleri ve penceredeki havai fişek yansımasını çekmektir. Görüntüdeki kişilerin iyi pozlandığından emin olmak için birkaç test çekimi yapın ve aksiyon gerçekleştiğinde kullanmak üzere bu ayarları saklayın. Canon PowerShot G7 X Mark II gibi bir PowerShot fotoğraf makinesi veya EOS değiştirilebilir lensli fotoğraf makinesi kullanıyorsanız çekim sonrası işlemede Canon Digital Photo Professional'ı kullanarak görüntünün farklı bölümlerini ayarlarken maksimum esneklik sağladığı için RAW formatta çekim yaptığınızdan emin olun.

3. Havi fişekleri nasıl net şekilde fotoğraflayabilirim?

En büyük ve en renkli havai fişeklerin ne zaman patlayacağını bilmek zordur, bu yüzden fotoğraf makinenizi seri çekim modu olarak da bilinen sürekli çekim moduna ayarlamak iyi bir fikirdir. Bu, özellikle dramatik patlamaların olduğu bir veya iki görüntü yakalama şansınızı artıracaktır.

Fotoğraf makineniniz bir tripod üzerindeyse fotoğraf makinenizi telefonunuz veya tabletinizle kablosuz olarak kontrol etmek için Canon Camera Connect uygulamasını kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, kablolu veya kablosuz bir uzaktan kumanda veya fotoğraf makinenizin otomatik zamanlayıcı özelliğini de kullanabilirsiniz. Tüm bunlar fotoğraf makinesine dokunmadan pozlamayı tetikleyebilmenizi sağlar; bu da fotoğraf makinesinin titremesini önler ve böylece keskin görüntüler elde edersiniz.

4. Hava fişekleri tripod olmadan nasıl fotoğraflayabilirim?

Fotoğraf makinenizi tripodsuz kullanıyorsanız fotoğraflarınızın keskinliğini korumak için Görüntü Sabitleyiciyi kullanın (fotoğraf makinenizde veya lensinizde IS varsa). Bu, fotoğraf makinesini elde tutmaktan kaynaklanan küçük sarsıntıyı önlemeye yardımcı olur; ancak Diyafram Açıklığı modunda çekim yapıyorsanız bu durumun enstantane hızınızı düşürebileceğini unutmayın.

Fotoğraf makinenizin lensi üzerinde bir düğme varsa Görüntü Sabitleyiciyi buradan etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz; lens üzerinde düğme bulunmuyorsa fotoğraf makinesinin menü ayarlarından da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

5. Havai fişekler için en iyi lens hangisidir?

İlgili Makaleler
A man and woman with a small child sitting halfway up a small stepladder, in front of fir trees with a few decorations hanging from some branches.

AİLE FOTOĞRAFÇILIĞI

Lena Petrova'dan Yılbaşı fotoğrafçılığı için en iyi 10 ipucu

Aile fotoğrafçısının eğlenceli ve doğal portreler yakalamak için verdiği 10 ipucunu kullanarak Yılbaşı ruhunu yakalayın.

A table filled with Christmas-themed paper crafted decorations and gifts.

YAZICI SANATLARI

Bu sezonu yaratıcılığınızla süsleyin: yılbaşında yazıcınızı kullanarak kendi başınıza oluşturabileceğiniz altı şey

Bu tatil sezonunda yaratıcılığınızı konuşturup kendi yılbaşı hediyelerinizi, süslemelerinizi ve oyunlarınızı oluşturun. Tüm şablonları ücretsiz indirip basabilirsiniz.

Two people skateboard down a city street at night, colourful lights from buildings reflecting in the wet road surface.

SEYAHAT

Şehir turu fotoğrafçılığı için 11 ipucu

Bir şehir turundayken fotoğraf makinenizi en iyi şekilde kullanarak kent hayatının ruhu ve atmosferini birkaç kolay ipucu ile yakalamanın yolları.

Yalnızca renkli havai fişekleriyle dolu bir görüntü etkileyici görünebilir; ancak binaları veya diğer yapıları da dahil etmek daha ilgi çekici olabilir ve görüntüye bağlam kazandırabilir. Ayrıca zum lensler kompozisyonlarınızı daha kolay değiştirmenize izin verir, bu da özellikle tripod kullanırken faydalıdır. Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM veya Canon EF 17-40mm f/4L USM gibi bir geniş zum lens, kadraja her şeyi sığdırmanızı sağlar. Ancak kompakt süper zum fotoğraf makinesindeki lensi veya fotoğraf makinenizle gelen kit lensi kullanarak da muhteşem çekimler yapabilirsiniz.

6. Havai fişekleri fotoğraflarken nasıl odaklama yapmalıyım?

Fotoğraf makinenizi önceden belirlenmiş bir mesafeye odaklanacak şekilde ayarladığınızda çekim noktasındaki odak konusunda endişelenmenize gerek kalmaz ve kompozisyonunuzu ve pozlamayı doğru şekilde ayarlamaya odaklanabilirsiniz.

Fotoğraf makinenizi manuel odaklamaya çevirin veya lensinizdeki odaklama anahtarını MF konumuna getirin ve başlamak için odağınızı sonsuz ayarına ayarlayın. Lensinizde farklı odaklama mesafelerini gösteren küçük bir pencere varsa bu ayarın sonunda ∞ sembolü bulunur. Gökyüzündeki havai fişekleri yakalamak istiyorsanız muhtemelen odak noktanızı ayarlamak isteyeceğiniz yer burasıdır.

Öğeleri fotoğrafınızın ön planına dahil etmek istiyorsanız her şeyi keskin hale getirmek için ön plan ve arka plan arasındaki bir noktaya, sahnenin yaklaşık üçte birine odaklanın. Bu tekniğe hiperfokal odaklama adı verilir ve Canon Photo Companion uygulamasında ideal hiperfokal uzaklığını bulma hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

7. Havai fişeklerin fotoğraflarını çekmek için hangi ayarları kullanmalıyım?

Tripodsuz çekim yapıyorsanız fotoğraf makinesi sarsıntısı oluşturmadan kullanabileceğiniz en düşük enstantane hızıyla başlayın. Geniş açılı lenslerin uzun süre elde tutulması daha kolaydır ve Görüntü Sabitleyicili (tam lens adında IS içerenler) lensler, çekimlerin keskin olmasına yardımcı olur. Fotoğraf makinesini bir tripod üzerinde kullanıyorsanız başlangıç noktası olarak bir ya da iki saniye gibi daha yavaş bir hız kullanabilirsiniz.

Enstantane hızınızı ve diyaframı belirledikten sonra ISO'nuzu ayarlamak iyi bir pozlama elde etmenizi sağlayacaktır. ISO 100 veya ISO 125 gibi bir düşük ISO değeri, daha iyi renk ve daha az kumlanmayla daha net görüntüler sağlar ve tam çerçeve DSLR'ler veya aynasız fotoğraf makineleri gibi daha geniş sensörlere sahip fotoğraf makineleri en iyi sonuçları verir.

Diyaframın çok küçük olmayan, f/8 gibi bir değere ayarlanması, dikkati ön plana çeken sahneler için alan derinliğinden ödün vermeden maksimum keskinlik elde etmenize yardımcı olur. Enstantane hızınız çok uzunsa diyaframı f/4 veya f/5,6 olarak genişletin.

8. Havai fişek şekillerini nasıl yakalarım?

Fotoğraf makinenizin bulb modu, enstantaneyi ihtiyaç duyduğunuz süre boyunca açık tutmanıza olanak tanır. Bu da havai fişekleri, gökyüzüne doğru yükselip patlarken ve arkalarında etkileyici şekillerini gösteren ışık izlerini bırakırken fotoğraflayabileceğiniz anlamına gelir. Bulb modunu kullanmak için manuel modu veya enstantane önceliğini seçin ve kadranı seçeneklerin sonuna; 30" seçeneğini geçene kadar çevirin. Enstantaneyi açmak için deklanşöre bir kez basın ve kapatmak istediğinizde bir kez daha basın.

Pozlamayı başlatmak ve durdurmak için Canon BR E1 veya Canon Camera Connect uygulaması gibi bir kablolu veya kablosuz deklanşör kullanmak iyi bir fikirdir.

9. Havai fişekler için doğru pozlamayı nasıl elde edebilirim?

Parlak havai fişeklerin patladığı karanlık bir gökyüzü, normalde kullandığınız fotoğraf nesneleri açısından oldukça alışılmadık bir senaryodur ve fotoğraf makineniz gece çekilen havai fişek görüntüsü için çok parlak bir pozlama ayarlayabilir. Manuel modda ya da Diyafram Önceliği veya Enstantane Önceliği gibi yarı otomatik modda çekim yapıyorsanız bu durumu önlemek için pozlama dengesini kullanabilirsiniz.

-/+ düğmesini veya ekran simgesini bulun ve -1 ila -2'ye ayarlayın. Manuel modu kullanıyorsanız göstergeyi ölçeğin soluna doğru götüren ayar kombinasyonunu seçerken LCD ekranınızdaki veya fotoğraf makinesinin vizörünün altındaki pozlama göstergesi ölçeğini de takip edebilirsiniz.

10. Havai fişeklerle silüetleri nasıl fotoğraflayabilirim?

Yaratıcı ve sıra dışı havai fişek fotoğrafları için hareketin önündeki insanların silüetlerini yakalayın. Bu çekimi akşam daha erken saatlerde denemeniz daha iyi sonuç verir çünkü gökyüzünüzde hala ışık olduğundan silüetleriniz daha iyi görünür. Bununla birlikte ışık ve renkle dolu yoğun bir görünümü fotoğraflıyorsanız bu görünüm, silüetleriniz için yeterince güçlü bir arka plan oluşturabilir.

Bu tür bir görüntü elde etmek için konumunuz hakkında dikkatli olmanız gerekir. Daha uzak bir nokta ve geniş açılı lens, gökyüzünün önünde çok sayıda kişiyi kadraja almanıza yardımcı olurken, nesnelere yakınlaşıp fotoğraf makinenizi yukarı doğru kaldırarak çekim yapmak insanların fotoğrafınızda daha baskın görünmesini sağlar.

Pozlama ayarlarınızın insanları silüet olarak işlediğinden emin olun; havai fişekler için pozlama yaparsanız bu durum normalde fotoğraf makinesinin önerilen ayarlarıyla gerçekleşir. Ancak en iyi efekti elde etmek için negatif pozlama dengesi kullanmanız gerekebilir (yukarıdaki 9. ipucuna bakın). Çok uzun enstantane hızı kullanmamaya çalışın. Nesneleriniz bu sürede hareket edebilir ve efekti bozabilir.

Yazan: Matt Golowczynski

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

Tüm İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön