Venetian boats

Fotoğrafçılığınızla perspektifleri değiştirmenin 5 yolu

Fotoğraflarınızda ölçekle oynamak, yaratıcılığınızı ve kompozisyonlarınızın etkisini geliştirmek ve bir yandan da eğlenmek için harika bir yoldur. Etkili perspektif çekimleri veya eğme-kaydırma teknikleri (lensleri ve işleme sonrası yazılım ve uygulamalarını kullanarak) ile izleyicilerin gözlerine nasıl oyun oynayacağınızı öğrenmek ve nesneleri normalden küçük görünecek şekilde nasıl çekeceğinizi keşfetmek için yazımızı okuyun. Her türlü fotoğrafçılıkta olduğu gibi ölçekle denemeler yapmak da yeni açıları keşfetmek, dünya perspektifinizi ifade etmek ve harika görüntüler yakalamakla ilgilidir. Gelin ve görün.

1. Eğme-kaydırma teknikleriyle minyatür dünyalar oluşturun

Eğme-kaydırma tekniğiyle çekilen bir fotoğraf, gözü gördüğü görüntünün minyatür bir dünyaya ait olduğuna inandırır. DSLR'ler için eğme-kaydırma lensleri satın alabilirsiniz. Bu efekti belirli Canon DSLR modellerinde Minyatür Efekti özelliğini kullanarak ve kompakt fotoğraf makinelerinde işleme sonrası yazılım ve uygulamaları aracılığıyla oluşturabilirsiniz. Eğme-kaydırma tekniğiyle şehrinizin fotoğrafını çekmek istiyorsanız arka planı kalabalık olan bir sahne bulun ve küçük bir şehre yukarıdan bakıyormuş etkisini uyandırmak için fotoğrafı yukarıdan çekin.


2. Makro fotoğrafçılıkla denemeler yapın

Makro fotoğraflar, en küçük ayrıntıları büyüterek yakalar. Olağanüstü yakın çekimler yapmanızı sağlarlar ve nesnenizin gerçektekinden büyük göründüğü görüntüler sunarlar. Bu teknik genellikle büyütülmüş doğa fotoğrafları çekmek için kullanılır. Fakat şehrin sokaklarının küçük ayrıntılarını, insanların yüzlerini veya yakınlaştırmak istediğiniz her şeyi çekmek için de kullanabilirsiniz. Akıllı telefon kamerasıyla bu efekti elde etmek kolay değildir. En iyi sonuçlar makro lensli bir DSLR veya makro ayarı bulunan kaliteli bir kompakt fotoğraf makinesiyle elde edilir.


3. Etkili perspektiflerle eğlenin

Etkili perspektif adıyla bilinen fotoğrafçılık hilesi, algımızla oynayarak nesneleri daha büyük, daha küçük veya uzakta gösteren optik illüzyonlar yaratır. İnsanları, yerleri veya nesneleri birbirlerine göre dikkatli bir şekilde yerleştirerek şaşırtıcı efektler veya komik sonuçlar oluşturabilirsiniz. Daha önce batan güneşi parmaklarının arasında tutan bir arkadaşınızın fotoğrafını çekmiş olabilirsiniz. Neden hayal gücünüzü kullanarak eğlenceli, paylaşmaya değer başka etkili perspektifler oluşturmuyorsunuz?


4. Alan derinliğini kullanarak ölçeği gösterin

Akıllı telefonla çekilen fotoğraflar ile DSLR veya uzman kompakt fotoğraf makinesi gibi daha çok yönlü bir fotoğraf makinesiyle çekilen fotoğraflar arasındaki büyük farklardan biri, iki fotoğraf makinesinin odaklanma ve alan derinliğini kontrol etme şeklidir. DSLR ile diyafram ayarını değiştirerek ya da sahneyi yakınlaştırarak net şekilde odaklanılmış bir nesne ile güzel bulanıklığa sahip bir arka plan veya ön plan oluşturmak, göreceli olarak kolaydır. Bir nesnenin daha büyük bir çevre bağlamında ne kadar küçük olabileceğini göstermek amacıyla ölçeklendirme algısını iletmek için alan derinliğini kullanabilirsiniz.


5. Yüzü plak kabıyla değiştirin

Bu, eğlenmek için yapabileceğiniz bir şeydir. Sizin, ailenizin veya arkadaşlarınızın plakları varsa birinin yüzünü albüm kapağıyla değiştirmeyi deneyin. Albüm kabının bağlamını ve renklerini çekiminizin arka planıyla uyumlu hale getirebilirseniz etkileyici sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu yöntemi dergiyle, yüz büyüklüğündeki bir resimle veya başka bir fotoğrafla da deneyebilirsiniz. İşin sırrının yüz ve gövdenin orantılı görünmesi için albüm kabının ölçeğini görüntünün geri kalanıyla eşleştirmek olduğunu aklınızda bulundurun. Aksi takdirde optik illüzyon başarılı olmaz.