Father piggybacks son through field

Doğal ışık kullanma

İster dış mekan portre çekimi yapın isterseniz şehrin gündüz atmosferini veya güzel bir yaz akşamını yakalamaya çalışın; doğal ışık kullanmak muhteşem görüntüler elde etmenize yardımcı olabilir. Işığı lehinize kullanmayı bilmek fotoğraflarınızda ciddi farklılıklar yaratacaktır. Ayrıca sonuçları görmek için herhangi bir yeni ekipmana yatırım yapmanıza gerek kalmaz.

Günün saatini lehinize çevirme

Doğal ışık, günün saatine ve hava durumuna bağlı olarak değişir. Çekim yapmak için dışarı çıkmadan önce plan yapma alışkanlığı edinin. Sonuçta, güneş batarken daha iyi çekim yapabilecekseniz güneş doğarken şehirdeki nehrin çekimini yapmak için erken saatlerde uyanmanın bir anlamı yoktur.

Gökyüzünün açık olduğu güneşli bir günde ışık sabah görece daha sıcak, gün ortasında daha sert ve gece daha yumuşak olabilir. Bu nedenle vaktiniz varsa dışarı çıkın ve aynı sahneyi günün farklı saatlerinde çekerek en sevdiğiniz fotoğrafı bulmak için fotoğraflarınızdaki ışığı karşılaştırın.

Portrelerde doğrudan güneş ışığından kaçının

Öğle saatlerinde doğrudan gelen güneş ışığı sert gölgeler oluşturabilir. Bu da portre çekimlerinizde yer alan kişiler için hoş olmayabilir. Bu nedenle kişileri hava açıkken gölgede fotoğraflamaya çalışın veya güneşin daha sıcak ışık ürettiği öğleden sonrasını bekleyin. Örneğin binanın arkasında veya ağacın altında durmak sert ışığı etkili bir biçimde dağıtır ve çok daha memnun edici sonuçlar sunar. Ayrıca gündüz saatlerinde flaş kullanarak güneşin etkilerine karşı bir denge sağlayabilirsiniz.

Altın saatlerden en iyi şekilde faydalanın

Genelde büyülü veya altın saatler olarak adlandırılan gün batımından hemen önceki ve gün doğumundan hemen sonraki saat, profesyonel fotoğrafçılar tarafından günün en iyi ışığı olarak tercih edilir. Güneş gökyüzünde daha alçak konumda olduğu için yatay ışık uzun gölgeler oluşturur ve nesneleri sıcak bir parıltıyla sarar. Şehirleri tasvir etmek, doğanın güzelliğini yansıtmak veya suyun yansımasını yakalamak için mükemmel bir andır.

Fotoğraf makinenizin beyaz dengesini kontrol etme

Işık bazen kızarmış ve altın gibi görünür. Bazen de soğuk ve mavi görünür. Renkler farklı ışıklarda aynı görünsün diye gözleriniz ışığa doğal olarak uyum sağlarken, fotoğraf makineleri beyaz dengesi adı verilen ayarı kullanır. Bu özellik fotoğraf makinesinin ışığı görme şeklini ayarlar ve çalıştığınız ışığın tonlarını kontrol etmenize olanak tanır. Çok soğuk veya çok sıcak olan ışıkların telafisinde bu ayarı kullanabilirsiniz.

Çoğu Canon DSLR, aynasız ve gelişmiş kompakt fotoğraf makinesinde yedi adet standart beyaz dengesi ayarı vardır. Otomatik Beyaz Dengesi, çoğu basit ışık koşulu için varsayılan ayardır. Parlak güneş ışığında çekim yapıyorsanız Gün Işığı (Daylight) modunu seçin ya da Bulutlu ve Puslu (Cloudy and Hazy) veya Gölgeli Yerler (Shaded Places) seçeneklerini tercih edin. İç mekanda çekim yapıyorsanız Tungsten veya Floresan, renkleri dengelemeye yardımcı olabilir.

En ideal yöntem, farklı beyaz dengesi ayarlarında birkaç çekim yaparak en iyi görüntüyü belirlemektir. Bu sayede gerçekten elde etmek istediğiniz renk özelliklerini kaybetmemiş olursunuz.

Doğal ışığı yansıtmak için kendi reflektörünüzü yapın

Reflektörler, doğal ışığı toplamak ve nesnenize yansıtmak için basit bir yöntemdir. Bunları profesyonel bir fotoğrafçılık mağazasından satın almak zorunda değilsiniz. Genellikle büyük bir parça beyaz, gümüş veya altın pano veya kartona sabitlenmiş folyo aradığınız efekti yaratabilir.

Cesur olun ve denemeler yapın

Doğal ışıkla denemeler yapmak ışığın nasıl işe yaradığını, ne tür bir ışığı beğendiğinizi ve fotoğrafta nasıl göründüğünü anlamanıza yardımcı olur. Işığı görmeyi ve yakalamayı öğrenmek zaman alabilir, bu nedenle eğlenceli hale getirmeye çalışın. Dışarı çıkın ve alışılmadık ışıklandırma senaryoları, alışılmadık nesneler çekin ve hava koşullarından, mevsimlerden ve günün farklı saatlerinden en iyi şekilde yararlanın.