Sunset over town

Manzara Fotoğrafçılığı

Uzman düzeyindeki manzara lensiyle farkı görün

Hangi lensle çekim yaparsanız yapın harika manzara fotoğrafları elde edebilirsiniz. Ancak sahneyi en iyi şekilde yakalamak için uzman düzeyinde lens kullanmanız gereken durumlarla da karşılaşabilirsiniz.

Genellikle manzara lensleri olarak adlandırılan geniş açılı lensler, ilgi çekicilik ve etkileyiciliği artırmak için kadraja daha fazla öğe sığdırmanıza olanak tanıyan geniş açılı görünüm sunar.

Birkaç örnek inceleyelim...

Old Brighton pier

soldaki fotoğraf:
Canon EOS 5DS - Odak Uzaklığı 105,0 mm
1/80 sn, f/4,0, ISO 800

sağdaki fotoğraf:
Canon EOS 5DS - Odak Uzaklığı 24,0 mm
1/60 sn, f/4,0, ISO 800

Daha fazla odak uzaklığıyla çekim yapmak, aksi takdirde kaybedilecek olan ayrıntıların daha iyi görünmesini sağlar. Daha geniş açılı bir lens kullanmak, dikkati bu ayrıntılardan uzaklaştırır ve bize sahnenin daha geniş bir kısmını göstererek çevredeki unsurları vurgular. Yumuşak arka plan kontrast oluşturur, direkler ve çakıllı kumsal ise çelik kiriş desteklerinin daha fazla görünmesiyle birlikte kompozisyonun daha iyi bir şekilde kadrajlanmasını sağlar.

City view at night

soldaki fotoğraf:
Canon EOS M5 - Odak Uzaklığı 50,0 mm
20 sn, f/8,0, ISO 100

sağdaki fotoğraf:
Canon EOS M5 - Odak Uzaklığı 21,0 mm
13 sn, f/8,0, ISO 200

İlk çekimde 50 mm odak uzaklığına sahip zum lensin kullanılması, şehrin yakın çekim ayrıntılarını öne çıkararak her binayı ayrı ayrı görebilmemizi mümkün kılmıştır. 21 mm odak uzaklığıyla daha fazla binanın görünmesini sağlayabilir, ayrıca bu şehir manzarası fotoğrafında yer alan, bulutlarda görülen mavilikler ve ön taraftaki evlerin sıcak ışıklarının da dahil olduğu alışılmadık ışıklandırmalara odaklanabiliriz.

Bridge over low tide

soldaki fotoğraf:
Canon EOS 200D ve Canon EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS STM, 18,0 mm Odak Uzaklığı ile
1/10 sn, f/5,0, ISO 400

sağdaki fotoğraf:
Canon EOS 200D ve Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM, 10,0 mm Odak Uzaklığı ile
1/8 sn, f/5,0, ISO 400

Bu sahne için daha geniş açılı bir lens kullanmak, denizin daha fazla görünmesini sağlayarak köprünün kompozisyondaki dengesini güçlendirdi. Ayrıca daha geniş açılı lens, gökyüzünün daha fazla göründüğü bir görüntü oluşturarak bu bulutlu havanın renk cümbüşünü yansıttı.

İster daha keskin bir ufuk çizgisi, ister daha fazla gökyüzü ve ön plan ayrıntısı, ister standart lensle görünmeyen özellikler olsun, uzman sınıfı geniş açılı bir lens kullanmak manzara çekimi sırasında ciddi avantajlar sağlayabilir.

İlgili makaleler
A landscape shot of a tree on the side of a hill, in front of a purple sky.

MANZARA FOTOĞRAFÇILIĞI

Manzara çekimine yönelik en iyi ipuçları

Manzara fotoğraflarınızı bir üst seviyeye çıkarmaya yardımcı olacak çekim tekniklerini keşfedin.

LANDSCAPE AND MACRO PHOTOGRAPHY

MANZARA VE MAKRO FOTOĞRAFÇILIĞI

Manzara ve makro fotoğrafçılığı - Hepsi bir arada

Henrik Spranz, İnternet ortamında son derece popüler olan olağanüstü çekimleri için teknik becerilerini yaratıcılığıyla bir araya getiriyor.

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön