Stef Michalak crouching on a path with a Canon EOS M50 to film his son's first ride on a balance bike.

VİDEO TEKNİKLERİ

Değerli anlar: Aileyi filme alma

Stef ve Hannah Michalak kendilerini "Bath'da video çeken bir aile" olarak tanımlıyor. Bir dizi sinematik video ile ebeveynlik yolculuklarının samimi anlarını çekerek ilgi çekmeyi başaran Michalak ailesi, 2012 yılında YouTube'a katıldıklarından beri haftalık vlog'ları sayesinde 276.000 aboneye ve 43 milyondan fazla izlenmeye ulaştı.

Hayatlarına dair gerçek ve spontane bir izlenim veren videolar, Stef'in deneme yanılma yoluyla ve yıllarca pratik yaparak mükemmelleştirdiği dikkatli planlama, çekim ve düzenleme sürecinin bir sonucu.

Stef ve Hannah'ya göre, sıkı çalışma buna değdi. Sadece YouTuber olarak başarılı oldukları için değil, gelecek yıllarda da tekrar bakabilecekleri güzel videolardan oluşan bir kitaplığa sahip oldukları için. Stef şöyle diyor: "Videoya biraz çaba harcamaya değiyor çünkü o videonun ailenize kattığı değere paha biçilemez. 20 yıl sonra geriye dönüp baktığınızda tüm bu görüntüleri çekip o güzel videoyu yaptığımıza pişmanlık duyuyorum demeyeceksiniz. Anıları yakalamak için fotoğraf yerine video çekmeyi tercih etmemizin nedeni, hiçbir şeyin sizi o ana bir videonun götürdüğü gibi geri götürememesi".

Michalak ailesi bu yolculuğa basit bir kompakt fotoğraf makinesiyle başladı ve o zamandan beri kit çantalarına profesyonel fotoğraf makineleri eklemiş olsalar da hayatın küçük anlarını yakalamak için kullandıkları ana vlog fotoğraf makinesi Canon EOS M50 oldu. Canon EOS M50, kompakt bir gövdede 24,1 megapiksel fotoğraf özellikleri ve 4K Ultra Yüksek Çözünürlüklü video teknolojisini bir araya getiren, çok yönlü, aynasız, mükemmel bir fotoğraf makinesidir.

"Her zaman yanınızda olması için Canon EOS M50 gibi kullanımı kolay bir fotoğraf makinesine ihtiyacınız var: Açın, film moduna ayarlayın, menüde birkaç saniye içinde ayarlamalar yapın ve hepsi bu, başlamaya hazırsınız." diyor Stef.

Stef'in, en küçük oğlu bisiklet sürmeyi öğrenirken çektiği videoda hangi yolları izlediğini öğrenin ve video çekimindeki ilk adımlarınız için sunduğu bazı ipuçlarını keşfedin.

1. İlginç bir açı bulun

Stef Michalak holding a Canon EOS M50 camera at floor level to film his son's first ride on a balance bike.
Farklı açılarla denemeler yapmak, film yapımınıza çeşitlilik katmanın harika bir yoludur. Stef, kompozisyonu geliştirmek için fotoğraf makinesini hareket ettirmeyi öneriyor. Böylece son videoyu izlemek heyecan verici hale geliyor.

Video çekimine kıyasla fotoğraf çekerken daha rahat hissediyorsanız geçiş yapmaktan çekinmeyin. Video çekerken tüm fotoğrafçılık kompozisyon becerilerinizi iyi bir şekilde kullanabilirsiniz. Stef, "Bir çekime fotoğraf çekimi gibi yaklaşmanın önemli olduğunu düşünüyorum." diyor. "Temelde küçük bir pencereden devasa bir görüntüye bakıyorsunuz ve asıl önemli olan, bu görüntüyü mükemmel bir şekilde yakalamak için o pencereyi konumladığınız yer. Bazen yapmanız gereken şey sola veya sağa bir adım atmak veya fotoğraf makinesini aşağı veya yukarı hareket ettirmektir. Böylece kompozisyonu iyileştirebilir ve görüntüleyicinin ilgisini konuya çekebilirsiniz."

"İnsanlar genelde fotoğraf makinesini göz hizasında tutmayı tercih ediyor ancak farklı açılar denemeniz önemlidir." diye ekliyor. "Örneğin çocukları çekerken, fotoğraf makinesini onların seviyesine indirmek önemlidir. Ben çoğu zaman çömeliyorum, oturuyorum veya uzanıyorum. Canon EOS M50'nin kullanışlı özelliği, Değişken Açılı dokunmatik ekrana sahip olması. Bu sayede fotoğraf makinesini alçak bir seviyede tutabilir ve ne kaydettiğinizi izlemek için ekranı yukarı doğru eğebilirsiniz. Çekiminizi kadrajlamanıza yardımcı olması için ızgara çizgileri görüntülerini de etkinleştirmenizi öneririm."

Fotoğraf makinenizi iOS veya Android cihazınıza bağlayan Canon Camera Connect uygulaması, fotoğraf makinesine dokunmadan film çekerken odağı ayarlamanızı sağladığı için olağan dışı açılardan çekim yapmak için de kullanışlıdır.

İlgili makaleler
Vlogger Matt Adlard sat at a kitchen table filming a video on the EOS M50 Mark II.

VLOG ÇEKİMİ

Vlog çekimi için en iyi Canon fotoğraf makineleri

Daha fazla kontrol ve etkileyici video kalitesi sunan, vlog çekimine yönelik bu mükemmel Canon fotoğraf makineleri, vlog'unuzu hayata geçirmenizi kolaylaştırır.

Print family life story

YARATICI BASKI

Ailenizin hayat hikayesinin baskısını alın

Ailenizle geçirdiğiniz değerli anlarda çektiğiniz fotoğrafların baskısını alın ve el becerilerinizi konuşturun.

Geoff shooting the video from top with EOS 80D.

VİDEO TEKNİKLERİ

İlk kısa filminizi nasıl çekeceğinizi öğrenin

Anlatacağınız ilgi çekici bir hikayeniz mi var? Bu hikayeyi bir kısa filme dönüştürmeye ne dersiniz? Birkaç ipucuyla nasıl yapacağınızı öğrenin.

2. Görüntüleri sabitleyin

Stef Michalak helping his son hold onto the handles of his balance bike. Stef's EOS M50 is resting on the arm of a bench.
Hiç kimse bulanık görüntüler istemez ve fotoğraf makinesi titremesini engellemenin setinizi sabit bir yere koyma, tripod satın alma veya IS donanımlı bir lens kullanma gibi çeşitli yolları vardır.

Titreyen çekimlerden kaçınmak ve filmlerinizin profesyonel görünmesini sağlamak için fotoğraf makinesini ve lensi fotoğraf çekiyormuş gibi desteklemek önemlidir. Stef, "Fotoğraf makinesini iki elinizle tuttuğunuzdan ve dirseklerinizin içe dönük olduğundan emin olun." diyor. "Ve kesinlikle bir tripod satın alın. Canon EOS M50 gibi hafif bir fotoğraf makinesi kullanıyorsanız büyük ve ağır olması gerekmez.

"Destek sağlamak için kullanabileceğiniz nesneler arayın. Örneğin, fotoğraf makinesini bir kapıya yaslayabilir ve kapıyı yavaşça açarak akıcı bir şekilde hareket ettirebilirsiniz. Geçmişte, fotoğraf makinesini yavaşça dönen yumurta zamanlayıcısına koydum ve daha sonra filmi hızlandırdım."

Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM gibi bir Canon Görüntü Sabitleyici (IS) lens, titreşimsiz görüntü elde etmeyi çok daha kolay hale getirir. Ancak IS özelliği olmayan bir lens kullanırken de fotoğraf makinesinin titremesini dijital olarak düzeltmek mümkündür.

3. Yüzlere odaklanın

A portrait of Stef Michalak's youngest son Rufus.
Canon EOS M50'de Yüz + İzleme AF özelliği bulunur. Bu sayede hareketli nesneleri odakta tutmak her zamankinden daha kolaydır. Aile boyu eğlence için idealdir.

Stef, hareketli nesneleri otomatik olarak odakta tutmak için Canon EOS M50'nin Yüz + İzleme AF özelliğinin kullanılmasını öneriyor. "Benim tüm Canon fotoğraf makinelerim hep bu ayardadır. Bu, özellikle aktif çocuklarda hareketi izlemek için harika bir özellik. Ayrıca çok da güvenilirdir; böylece çekim yaparken kaygılanacak şeylerden biri eksilmiş oluyor."

Birçok Canon fotoğraf makinesinde, fotoğraf makinesi sensöründeki pikselleri ayrı AF noktaları olarak ikiye katlayarak daha hızlı ve daha doğru izleme sağlayan Dual Pixel CMOS AF teknolojisi bulunur. Bu özellik, Full HD kayıt yaparken Canon EOS M50'de etkin hale gelir. Bu, hızlı bir şekilde düzenleme yapmak istediğinizde veya dosya depolamak için daha az alanınız olduğunda kullanabileceğiniz iyi bir çözünürlüktür. Dual Pixel CMOS AF, yüz ve nesne izlemeyle (kullanılan lense bağlı olarak) 143 adede kadar AF noktası sunar. Kadraj boyunca manuel olarak seçilebilen odak sayesinde aksiyon çekimi yaparken AF noktasını taşımak veya profesyonel içe odaklama efekti oluşturmak için parmağınızı dokunmatik ekranda sürükleyebilirsiniz.

4. Aksiyon çekimleri için daha yüksek bir kare hızı kullanın

Stef Michalak's eldest son, Grayson, riding a scooter over a bridge in a park.
Stef, daha fazla ayrıntı yakalayabilmek ve ağır çekim videolar oluşturabilmek için genellikle mümkün olan en yüksek kare hızında çekim yapıyor.

Çekim yapmaya başlamadan önce Film Kayıt Boyutu için bir kare hızı seçmeniz gerekir. Bu, saniyede kaydedilen kare sayısıdır. Daha yüksek kare hızında çekim yapmak, aksiyon sekanslarında daha fazla ayrıntı yakalamanızı sağlar ve aynı zamanda klibi normal hızda oynattığınızda ağır çekim video oluşturmanıza da imkan sunar.

Stef, "Çoğu zaman, daha sonra çekimleri yavaşlatma olanağı sağladığı için mümkün olan en yüksek kare hızında çekim yaparım." diyor. "Bu nedenle, bu seçenek mevcutsa 25 fps yerine saniyede 50 kareyi (fps) seçerim. Ancak videoları çevrimiçi ortamda daha yüksek kare hızında paylaşmam çünkü aşırı gerçekçi görünüyor. Bunun yerine, daha sinematik görünmesi için videoyu yüklemeden önce 25 fps'ye dönüştürürüm. Çekimi yavaşlatmam gerekmeyeceğinden emin olduğum nadir zamanlarda 25 fps'de çekim yaparım."

Daha düşük video çözünürlüğünde kayıt yaptığınızda daha fazla kare hızı seçeneği elde edersiniz. Bu nedenle akıcı, ağır çekim klipler oluşturmak istiyorsanız 4K yerine Full HD modunda çekim yapın.

5. Daha net ses kaydedin

The Canon EOS M50 with the Canon DM-E100 mic attached, positioned on the arm of a bench behind Stef Michalak and his son.
Video çekerken ses kalitesi çok önemlidir. Stef, süreci basit tutarak kayıt seviyesini Otomatik olarak ayarlamanızı ve belki de küçük bir stereo mikrofon kullanmanızı öneriyor.

Sesin kalitesi de görüntü kadar önemlidir ancak Stef, her şeyi mümkün olduğunca basit tutmanızı öneriyor. "Kayıt seviyesini Otomatik olarak belirlemenizi öneririm. Böylece anı yakalamaya odaklanabilirsiniz."

Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM gibi bir Canon STM lens, neredeyse sessiz adımlı motora sahip otomatik odaklama teknolojisini kullandığından fotoğraf makinesinde ses kaydı yapmak için idealdir. Fotoğraf makinesinin flaş yuvasına takılan bir mikrofon kullanarak ses kalitesini daha da artırabilirsiniz. Stef, "Canon DM-E100 gibi küçük bir stereo mikrofon bile büyük bir fark yaratabilir." diyor.

Stef, uzun bir lensle çekim yaptığınız zamanlarda sesi kaydetmek için telefonunuzu kullanmanızı öneriyor. "Uzak mesafeden kendinizi çekmek istiyorsanız telefonunuzu ses kayıt moduna ayarlayın ve yakın bir yere yerleştirin. Yazılımdaki ses ve görüntü senkronizasyonunu kolaylaştırması için fotoğraf makinesine üç kez el çırpın."

6. Nesnel bir hikaye anlatıcısı olun

Stef Michalak filming his young son as he makes a peace sign at the camera.
Her anı yakalayamazsınız. Bu yüzden kendinize bir süre sınırı belirleyin. Düzenlemeye geçtiğinizde en sevdiğiniz kısımları seçin ve gurur duyacağınız bir film oluşturmak için geri kalanını kesin.

Aile etkinliklerini kaydederken kolayca aşırıya kaçabilirsiniz ancak Stef, nesnel olmanızı ve kendinize bir hedef belirlemenizi öneriyor. "Birçok güzel çekim yapabilirim ama yaptığım çekimin güzel olmak yerine hikayeye katkıda bulunması gerekiyor. İlk başladığınızda mümkün olabildiğince çok çekim yapma takıntısı oluşuyor ancak bu sizi yıpratacaktır. Fotoğraf makinesiyle güzel bir ritim bulmanız ve günün her ayrıntısını yakalamaya çalışmamanız gerekiyor.

"Düzenlemeye geçtiğinizde elinizde saatler süren bir çekim varsa filminizin son hali için kendinize birkaç dakikalık süre sınırı belirleyin; aksi takdirde 45 dakikalık bir montaj yapabilirsiniz. Elinizde en iyi kısımlar kalana kadar klipleri kesmeye devam edin."

Yazan: Marcus Hawkins

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön