2 men playing basketball with sunlight behind them

Aksiyon fotoğrafçılığınızı yepyeni bir düzeye taşıyın

Doğru modu ayarlayın

Fotoğraf makinenizde varsa kullanabileceğiniz en iyi modlar Enstantane Önceliği AE (Tv) veya Spor modudur. İlk mod enstantane hızını seçmenizi sağlar; ikinci mod ise enstantane hızını sizin için otomatik olarak seçer.

İpucu: Hızla size doğru gelen birini takip etmek zor olabilir. Olayın gerçekleşeceğini düşündüğünüz noktaya önceden odaklanmayı ve deklanşörü yarı basılı tutmayı deneyin. Olay gerçekleştiği anda fotoğrafı çekmek için deklanşöre hafifçe basın.

Spor modu

Spor modunu kullanırken dinamik spor olaylarını daha kolay yakalayabilirsiniz. Bu modu kullandığınızda, yüksek hızlı sahneleri takip ederken deklanşörü basılı tutabilirsiniz. Fotoğraf makinesi, hareketi takip etmek için takipli odağı kullanır, en iyi AF noktasına dinamik olarak geçiş yapar ve bir yandan da her bir karenin net olmasını sağlar.

Depolama ve pil

Uzun süreli sürekli çekimler yapmak için yüksek hızlı bir hafıza kartı kullanın. Standart hafıza kartları çok hızlı dolar, çünkü fotoğraf makinesi geçici depolama için arabelleğini kullanır. Sürekli Çekim Motoru modu pili de hızlı tüketir, bu yüzden pilinizin bitmemesine dikkat edin. Yanınızda yedek pil yoksa fotoğraf makinesini kullanmadığınız zaman kapatın veya Otomatik güç kapatma özelliğini etkinleştirin.

Nesnelerinizi takip edin

Fotoğraf makinenizin menüsünde SERVO AF özelliğini bulun. Bu özellik etkinken fotoğraf makinesi hareketli nesneleri kesintisiz olarak takip eder ve bunlara odaklanır. En doğru hareket, nesne ideal noktaya ulaşmadan hemen önce takibi başlatmaktır.


Zumlama

Nesnenizden çok uzaktaysanız ve nesnenizi daha büyük hale getirmeniz gerekiyorsa manuel zumu kullanın ve mecbur kalmadıkça dijital zuma başvurmayın, çünkü dijital zum görüntüyü piksel piksel yapar. Stadyum ve arena gibi büyük alanlarda flaş yalnızca önünüzdeki iki veya üç sırayı aydınlatır, bu yüzden flaşı kapatın.

Odağınızı daraltın

Spor fotoğraflarının arka planı ve ön planında, genellikle renkli ve kontrast yaratan nesneler bulunur. Nesnenizin bu kalabalık sahnelerde net çıkması için AF noktaları bölgesini daha küçük seçmeyi deneyin. Nesneyi bu bölgede tutmak için beceri gerekir fakat alacağınız sonuç, çabalarınıza değecektir.

İpucu: Fotoğraf makinenizin menüsünde AI SERVO AF özelliğini bulun. AI SERVO AF etkinken fotoğraf makinesi hareketli nesneleri sürekli olarak takip ederek odakta tutmaya çalışır. Nesneyi biraz erken seçip ideal noktaya ulaşmadan önce takip etmeye çalışmak işe yarar.


Optik vizörle iki gözünüz de oyunda olsun

Nesnenizi optik vizörün otomatik odağıyla takip edip izleyerek hiçbir anı kaçırmamak için iki gözünüzü de açık tutun.

İpucu: İki gözünüzü de açık tutma çalışmaları yapın; bir gözünüzle vizörden bakarken diğer gözünüzü sahnenin üzerinde tutun. Böylece önemli anları kaçırma ihtimaliniz azalır.

Zamanlamanın önemi

Bir fotoğrafın iyi olması için doğru anda çekilmesi gerekir. Örneğin, bir tenis maçında oyuncuların servis atarken kısa bir süre yavaşladığını fark edersiniz. Top hareket etmediği için bu an idealdir.


İpucu: Bitiş çizgisine kilitlenmek için odağı kullanın ve deklanşörü yarı basılı tutun. Ardından, yarışçıların son numaralarını sergiledikleri o önemli anda deklanşöre hafifçe basın.

Enstantane hızını ayarlayın

Mod kadranınızı Enstantane önceliği AE (Tv) moduna getirin ve doğru enstantane hızını seçin. Örneğin, enstantane hızının önünüzde hareket eden yarış arabaları için en az 1/1000 sn, bahçede futbol oynayan çocuklar içinse en az 1/500 sn olması gerekir. Doğru ayarı yaptıktan sonra fotoğraf makinesi uygun diyaframı otomatik olarak seçer. Enstantane önceliğinin kilit noktası, çekeceğiniz sahneyi önceden tahmin edebilmektir. Yüksek hızlarda Otomatik ISO ayarını kullanarak nesnenizi düşük ışıkta bile yakalayabilirsiniz.

İpucu: Fotoğraf makinenize yaklaşan insanları odakta tutun: Hareketi yakalamak için yüksek bir enstantane hızı kullanın. Bu yan çizgide dururken, hızlı bir futbol mücadelesinin yaklaştığı durumlar için idealdir.

Kaydırma çalışması yapın

Kaydırma tekniğinde size paralel hareket eden bir nesneyi izlemek için fotoğraf makinesi lensini hareket ettirirsiniz. Bu teknik genellikle yavaş enstantane hızlarıyla kullanılır, böylece nesne netliğini korurken sabit ön plan ve arka plan bulanık çıkar. Bu tekniği çalışmak için optik vizörü kullanın ve kesintisiz bir şekilde vücudunuzu kalçanızdan döndürün. Lensinizde Görüntü Sabitleyici (IS) varsa lensin yanındaki IS Modu düğmesini bulun ve IS Modu 2'ye ayarlayın.

Gizli kahramanlar

Harika spor fotoğraflarının tek konusu kazananlar değildir. Fotoğrafladığınız olaya zenginlik ve derinlik katan öğeler; top, hakem veya kalabalık arasındaki bir seyircinin duyguları gibi küçük ayrıntılardır. Bu gibi durumlarda standart veya Otomatik ayarlar çok işe yarar.

Sportif zaferlerden harika filmler çıkar. Buradaki ipuçlarıyla hikayenizi daha iyi anlatabilirsiniz.

Hikayenizi inşa etmek için mekan ve taraftarlardan başlayarak anlatı noktaları seçin (ve ilginç ayrıntılara odaklanın). Koşu yarışlarını filme alırken yarış başlamadan önceki ısınma anlarını ve bittikten sonraki kutlamaları da kaydedin. Öndeki yarışçıları pistin farklı yerlerinde çekin. Skorbordu, tur tablolarını, son tur zilini vs. filminize ekleyin. Bu ayrıntılar, düzenleme sırasında aksiyon çekimleri arasında harika geçişler yapma imkanı sunar.

İpucu: Çekimlerinizi geniş, orta ve dar açılarla çeşitlendirin. Film çekerken zum yapmayın: Önce çekimi kadrajlayın, sonra kayıt düğmesine basın. Çok sayıda kısa klip, tek bir uzun klipten daha iyidir.

Çekimlerinizi güzel sunun

Tıpkı sporda olduğu gibi, en iyi spor görüntüleri heyecan verici ve etkileyici olanlardır. Bu görüntüleri en iyi şekilde Pro Platinum gibi yüksek performanslı parlak kağıtlarla sunarsınız.

Bir arenayı farklı açılardan fotoğrafladıysanız fotoğraf düzenleme programıyla bu fotoğrafları birleştirerek tüm sahneyi sergileyen etkileyici bir görüntü oluşturabilirsiniz.