A portrait of a blonde woman outdoors, holding a soft blue checked fleece scarf close to her, taken with a Canon EF 85mm f/1.4L IS USM lens.

PORTRELER

Portre lenslerinin yarattığı fark

EOS fotoğraf makinelerinin çoğu modeli, pek çok fotoğrafçılık türüne uygun genel amaçlı bir kit lensiyle sunulur. Bununla birlikte örneğin portre fotoğrafçılığı gibi belirli türler için tasarlanmış uzman düzeyi lens serileri de bulunmaktadır. Bunlar fotoğraflarınızda devasa bir fark yaratabilir. Portre lenslerindeki en önemli fark, odak uzaklığı ve maksimum diyafram açıklığıdır.

Doğru odak uzaklığını belirleme

Odak uzaklığı, özneye odaklanıldığında lens ve fotoğraf makinenizin sensörü arasındaki mesafeyi ifade eder ve mm ile gösterilir. Zum lensleri, 18-55 mm gibi minimum ve maksimum değerlerinin belirtildiği bir odak aralığına sahiptir. Tipik olarak portre lensi tanımı, 85 mm değerinin üzerinde odak uzaklığına sahip lensleri ifade eder.

Baş ve omuzların kadraja alındığı bu klasik kompozisyonda uzman düzeyi EF 85mm f/1.8 USM portre lensi, doğal bir görünüm kazandırmak ve modeli arka plandan ayırmak için daha fazla odak uzaklığı sunar.

Karşılaştıracak olursak 24 mm gibi daha kısa odak uzaklığına sahip bir lens kullanımı, öznenin yüz oranlarının değişmesine neden olabilecek bir görünüm vererek yüzünün görünümünü bozabilirdi. Ayrıca daha kısa odak uzaklıklarında arka planlar genellikle daha belirgin görünür.

Daha geniş diyafram açıklığı işinize yarar

Portre çekimine uygun lens seçiminde önemli bir diğer etken ise maksimum diyafram açıklığıdır. Diyafram açıklığı, fotoğraf makinenizin sensörüne ışık girmesini sağlayan lens açıklığının boyutunu ifade eder.

Her lense f/2,8 veya f/5,6 gibi bir diyafram açıklığı derecesi verilir. Bazı zum lenslerinin seçilen odak uzaklığına göre belirlenen bir diyafram açıklık derecesi bulunur, bu lenslerde f/3,5-5,6 gibi bir diyafram aralığı gösterilir. Diyafram açıklığı sayı değeri düştükçe maksimum açıklık artar, daha geniş maksimum diyafram açıklığına sahip lensler portre çekimlerinde avantajlıdır.

Daha geniş diyafram açıklığı, lensten fotoğraf makinesine daha fazla ışık girmesini sağlar; geniş diyafram açıklığına sahip lensler bu yüzden iç mekan portre çekimleri gibi düşük ışıklı ortamlardaki çekimler için idealdir. Maksimum değerine ayarlanmış bir diyafram açıklığıyla (genellikle "tamamen açık" olarak ifade edilir) çekim yapmanın bir diğer avantajı ise portre fotoğrafçıları tarafından çokça sevilen arka plan bulanıklığının daha fazla sağlanabilmesidir.

Canon EOS M5 fotoğraf makinesinin Canon EF-M 32mm f/1.4 STM lensle kullanıldığı, farklı diyafram açıklıklarında çekilmiş portre fotoğraf örneklerine bir göz atalım.

İlgili Makaleler
A baby plays with an abacus.

BEBEK FOTOĞRAFÇILIĞI

Bebek fotoğrafçılığıyla ilgili hemen kullanabileceğiniz 12 ipucu

Bebek fotoğrafçılığını eğlenceli hale getiren ve harika sonuçlar sunan akıllı yöntemlerimizle değerli anları koruyun ve bebeğinizin gelişimini yakalayın.

A girl holds a frisbee in front of her face like a picture frame.

AİLE FOTOĞRAFÇILIĞI

Daha iyi portreler çekin: Aile fotoğrafçılığının eğlenceli zorlukları

Aile blogu yazarı Katja Gaskell, akıllı telefonu yerine Canon EOS M50'yi kullandı ve sonuçlar karşısında büyülendi: Bu teknikleri de deneyerek kendinizi şaşırtın.

A mother picks her son up to hug, both of them wearing sunglasses. Photo by Christian Anderl.

AİLE FOTOĞRAFÇILIĞI

Doğal ve yaratıcı aile portreleri nasıl çekilir?

Profesyonel portre fotoğrafçısı Christian Anderl, ailenizle eğlence dolu samimi anları çekmek için Canon fotoğraf makinenizi nasıl kullanacağınızı paylaşıyor.

A composite of three portraits of a woman outdoors, in an orange waterproof. The left has a clear subject and background, the middle is in between and the right has a clear subject and blurred background. Photo by Richard Walch, taken with a with a Canon EF-M 32mm f/1.4 STM lens.

Bu üç görüntünün üçü de aynı odak uzaklığıyla ancak ilk çekimde dar (yüksek f sayısı), üçüncü çekimdeyse geniş (düşük f sayısı) olacak şekilde değişen üç farklı diyafram açıklığıyla çekilmiştir. Portre fotoğrafçılığında dikkat dağıtıcı arka planları ortadan kaldırmaya çalışırken geniş diyafram açıklığına sahip bir lensin ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Üçüncü görüntüde fotoğrafa bakan kişinin dikkat dağıtıcı arka plandan uzaklaşarak fotoğrafın öznesinin yüzüne odaklanması sağlanmıştır ve bu görüntü çok daha etkili bir portre fotoğrafıdır.

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

Tüm İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön

İlgili Ürünler