silhouette of surfer on wave

SPOR FOTOĞRAFÇILIĞI

Su sporları aksiyonu

Sörf, kano ve diğer su sporları, fotoğrafçılık için çarpıcı nesnelerdir. Heyecanlı anlar, sıçramalar, atlamalar, dönüşler ve hız; muhteşem sonuçlar almak için çaba ve sabır gösterilmesini gerekli kılar. Daha iyi çekimler yapabilmeniz ve bunların baskısını alabilmeniz için bazı ipuçları sunuyoruz.

  • Spor modunu kullanma
  • İstenmeyen bulanıklığı azaltma
  • Enstantane önceliği modunu (Tv) kullanma
  • Bir AF odak alanı kullanma
  • Aksiyonu çekebilmek için hızlı lensler kullanma
  • Görüntü kalitesi ayarları
  • Hareketli nesneleri çekme
  • Çekimlerinizi en güzel şekliyle sergileme
Dalgaların arasına dalmayı da planlasanız bir göl kenarında da dursanız veya bir plaja da gitseniz her zaman etrafınızın farkında olun ve kendinizin ve etrafınızdaki kişilerin güvenliğini dikkate alın. Daha fazla bilgi almak için okumaya devam edin.

Suyun yakınlarında ve plajdayken, fotoğraf makinenizin güvende olmasını sağlamak için Canon tarafından üretilen özel su geçirmez kılıflardan birini kulanın. Bu sert kılıflar sayesinde su altında 40 metre derinlikte çekim yapmaya devam edebilirsiniz, bu nedenle kum ve sıçramalar sorun yaratmaz. Ayrıca kılıfların etrafında bulunan korumalı tuşlar sayesinde fotoğraf makinesi fonksiyonlarına erişiminiz de devam eder.

Çekimdeyken kılıfı açmak zorunda kalmamak için tamamen şarj edilmiş bir pil ve bol miktarda boş alanı olan bir hafıza kartı ile başlamak iyi bir fikir olacaktır. Kılıfın içindeki ufak silika jel poşetleri, nem seviyesini düşük tutar.

Su altına dalmayı planlamıyorsanız parlamayı önlemek için lens siperliğini, lensinizi kumdan korumak için ise koruyucu filtreyi kullanın.

Hızlı aksiyonu yakalamak için Spor modunu kullanma

Hızlı aksiyonlu sporları yakalamanın en iyi yolu, fotoğraf makinenizi nesnenizi takip etmek ve hareketli nesneleri dondurmak üzere optimize etmekten geçer. Mod kadranını Spor ayarına getirin veya fotoğraf makineniz destekliyorsa SCN modunu açarak LCD ekrandan Spor seçeneğini belirleyin.

Spor modu, enstantane hızını düşürerek hareketi dondurmaya yardımcı olur. Ayrıca spor modu, fotoğraf makinesinin otomatik odaklama (AF) sistemini hareketli nesneleri izleyecek şekilde değiştirir.

En iyi sonuçları almak için deklanşör düğmesine yarım basın ve nesne, çekiminiz için ideal konuma ulaşmadan önce odağı etkinleştirmek için parmağınızı üzerinde tutun. Ayrıca spor modu, deklanşör düğmesini tam basılı tutarken bir dizi fotoğraf çekmek üzere fotoğraf makinesini yüksek hızda sürekli çekim yapmaya ayarlar. Çok fazla aksiyon çekimi yapıyorsanız daha yüksek kapasiteli ve yüksek hızlı hafıza kartları bir dizi içinde çektiğiniz fotoğraf sayısını en üst seviyeye çıkarmaya yardımcı olur.

İpucu: Spor modunu kullanırken birkaç kare çekip, ardından parmağınızı deklanşör düğmesinden kaldırarak yeni bir nesne bulmak sıklıkla daha iyi sonuçlar verir.

İstenmeyen bulanıklığı azaltma: Görüntü sabitleyici

Görüntü sabitleyicisi bulunan daha uzun zum lensleri, fotoğraf makinesinin sarsıntısını azaltmaya yardımcı olur. Ancak fotoğraf makinesini aksiyonla birlikte hareket ettirmeniz halinde, görüntü sabitleyicinin etkisi azalabilir. Lensin yan tarafındaki düğmelere bakın ve bir Mod 1/Mod 2 düğmesi varsa mod 2'yi seçin. Bazı lensler, kaydırma hareketini tespit ederek otomatik olarak mod 2'ye geçer.

Hızlı aksiyon, sıklıkla çok kısa bir pozlamayla yakalanabilir. 1/500 sn veya daha yüksek bir enstantane hızı seçin. Su damlalarını dondurmak için 1/2000 sn hıza ihtiyacınız olabilir. Aksiyon akıp giderken, ışık koşullarındaki değişiklikleri fark edemeyebilirsiniz ve enstantane hızınız çok yüksekse lensiniz iyi bir pozlama için yeterince hızlı olamayabilir. Hızlı bir lens, daha hızlı bir enstantane hızı ile aksiyonu yakalamak üzere daha fazla ışık girmesi için daha geniş maksimum diyafram açıklığına (küçük f sayısı) sahip olan lenstir. Otomatik ISO veya ISO ile Safety Shift özelliği için özel işlev kullanımı, daha iyi sonuçlar için en iyi pozlamayı elde etmenize yardımcı olur.

Bir AF odak alanı kullanma

EOS fotoğraf makinelerinin kadraja dağıtılmış çoklu odak noktaları bulunur ve fotoğraf makinesi genellikle size en yakın olan nesneye odaklanır. Fotoğraf makinesinin, kadrajdaki hangi noktaya odaklanacağından emin olmak için daha küçük bir odak noktası grubu seçmeyi deneyin ve bunların nesnenin üzerinde olduğundan emin olun.

Bunu yapmak biraz beceri gerektirebilir ancak alacağınız sonuçlar buna değecektir. AF noktasının nesneyi kaçırması daha kolay olacağından, hızlı hareket eden nesnelerin çoğu için tek bir AF noktası seçmek net çekimler yapmayı zorlaştırabilir. AF noktası seçimi yalnızca P, Tv, Av, M yaratıcı alan modlarından birinin seçilmesi halinde kullanılabilir.

Aksiyonu çekebilmek için hızlı lensler kullanma

Profesyonel Canon spor fotoğrafçıları genellikle, hızlı maksimum diyafram açıklıkları ve uzaktaki nesneleri kadrajda daha büyük gösterme imkanı sunan beyaz L serisi lensleri kullanırlar.

Hangi lensleri seçeceğiniz, aksiyona ne kadar yakın olduğunuza bağlıdır. Uzakta olmak daha uzun lensler gerektirir; öte yandan aşırı geniş açılı bir görüntü de çarpıcı bir alternatif olabilir.

İlgili Makaleler
What settings are best for shooting water sports?

SU SPORLARI FOTOĞRAFÇILIĞI

Su sporları çekimi için en iyi ayarlar hangileridir?

Spor çekimleri yapmak istiyor ancak erişilebilir olan ve harika görüntüler üreten nesneler bulamıyorsanız su sporlarından başka bir yere bakmayın.

Light trails suspended in motion by a bus on a busy street in Madrid, Spain.

HAREKET FOTOĞRAFÇILIĞI

Fotoğrafçılıkta hareket yakalama

Hareketleri nasıl yakalayacağınızı ve görüntülerinize nasıl hareket hissi katacağınızı keşfedin.

Zoom in and capture fast action

AKSİYON FOTOĞRAFÇILIĞI

Zumlayın ve hızlı aksiyonu yakalayın

Aksiyonu fotoğraflamak tamamen saniyelik anları yakalamakla ilgilidir ancak hazırlıklıysanız o kadar da hızlı hareket etmenize gerek kalmaz.

Kalabalıkları da yakalayın

Zum ne kadar büyük olursa uzaktaki nesneleri fotoğraflarınızda daha büyük gösterebilmek de o kadar mümkün olur. Bu nedenle başka bir yaklaşım edinin ve spor ve kalabalığın tamamını gösteren daha geniş görüş alanlarını çekin. Gazetelere baktığınızda spor etkinliklerinin yalnızca birkaç ayrıntılı yakın çekim fotoğrafına yer verildiğini ve fotoğrafların çoğunun mekan ve taraftar kalabalığını göstererek etkinliği bağlamı içinde sunan daha geniş çekimlerden oluştuğunu görürsünüz.

Görüntü kalitesi ayarları

JPEG görüntüler çekmeniz halinde (RAW formatta görüntüler yerine) fotoğraf makineniz sürekli seri çekimlerde daha fazla fotoğraf çekebilir. Hafıza kartına yazılmaları da çok daha hızlı olacaktır.

Fotoğraflar ve kısa film kliplerini birleştirin

Fotoğraflara odaklansanız bile, birkaç kısa video klip ile daha güçlü bir hikaye yaratabilirsiniz. Pek çok fotoğraf makinesinde, fotoğraflara alternatif olarak video çekmeye başlamayı kolaylaştırmak üzere özel bir video kaydı düğmesi bulunur. Daha sonra her ikisini de en sevdiğiniz sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz.

Video çekme

İlk gittiğinizde, sahneyi hazırlamak için birkaç geniş açılı çekim yapın. Bu sayede kayıt esnasında fazla zum yapmaktan kaçınmış olursunuz. Duraklatmak, sahnenin kompozisyonunu değiştirmek ve kadrajlama ve zumlama yaptıktan sonra kayda yeniden başlamak sıklıkla daha iyi sonuçlar verir. Bazı LEGRIA modellerinde hareketi daha net bir şekilde çekme imkanı sağlayan 50p Full HD modu bulunmaktadır. Bu mod, spor çekimleri için idealdir, bu nedenle video kameranızda bu ayar varsa kullanmayı deneyin.

Etkinliğin sesini kaydetmek kullanışlı olabilir, ancak kalabalığın içindeyseniz sporun sesinden ziyade kalabalığın gürültüsünü alabileceğinizi unutmayın ve bu nedenle kalabalık gürültüsünü azaltacak bir Sesli Sahne seçmek üzere denemeler yapın.

Fotoğraf makinesini, konumunuzu sabitleyerek bir tripoda yerleştirmek yerine, aksiyonla birlikte hareket ettirmeyi deneyin. Daha geniş çekimlerde bunun daha kolay olduğunu göreceksiniz. Arka arkaya çıkan birkaç yarışmacı varsa her biri için farklı zum ayarları kullanmayı deneyin. Uzaktaki bir nesnenin, kameraya yaklaştıkça kadrajda büyümesinde bir sorun olmadığını unutmayın ve bu nedenle zumu nesnenin en yaklaştığı noktada hala kadrajda olacak şekilde ayarlayın.

Filmi düzenlerken, fonda kullanmak üzere hızlı ve dinamik bir parça seçebilirsiniz. Kaydettiğiniz sesi de ekleyerek, filminizin daha güçlü olmasını sağlayabilirsiniz.

Çekimlerinizi en güzel şekliyle sergileme

Yüksek netliğe sahip spor ve aksiyon baskıları için yüksek parlaklığa sahip Canon Pro Platinum PT-101 Fotoğraf Kağıdı, Canon orijinal mürekkepleriyle harika bir ikilidir. Net ayrıntılar ve canlı renklere sahip en parlak görüntüleri oluşturmak için bu ikiliyi kullanın.

Etkileyici bir baskı elde etmek için PIXMA yazıcınızda mevcutsa yazıcı sürücüsündeki kenarlıksız seçeneğini kullanın. Kenarlıksız seçeneği, kağıdın kenarına kadar baskı alabilmenize imkan tanır. Yazıcı, kenarlıksız baskı için görüntünün boyutunu sayfayı kaplayacak şekilde artırır. Çerçevenin kenarındaki ayrıntıların kaybolmadığından emin olmak için ekrandan ön izlemeyi kontrol edin.

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

Tüm İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön