corgi runs through grass

Zumlayın ve hızlı aksiyonu yakalayın

Aksiyonun fotoğrafını çekmek, saliselik anları yakalayabilmekle ilgilidir. Oyuna ayak uydurmanız, snowboard yapan arkadaşlarınızı takip etmeniz veya şehir sörfçülerini dalgalarda sörf yaparken yakalamanız gerekir. Ancak hazırlıklı olursanız çok da hızlı hareket etmenize gerek kalmaz.

Telefoto (veya zum) lens kullanırken iyi görüntüler elde etmenin anahtarı, fotoğraf makinenizi önceden ayarlamaktır. Bu sayede aksiyon başladığında ayarlama yapmayı unutabilir ve olan bitene odaklanabilirsiniz.

Akıllı telefon kameraları, zum yapmak ve hareketli aksiyonu ayrıntılı biçimde yakalamak söz konusu olduğunda ürettikleri görüntü kalitesi açısından kısıtlıdır. DSLR'ler, aynasız ve gelişmiş kompakt fotoğraf makineleri uzak bir mesafeden aksiyona yakınlaşmanıza izin verir ve çekim sırasında telefoto lens ile hassas zum yapmanızı sağlayarak çok daha iyi kalite ve kontrol sunar.

Aksiyon çekimlerinde yüksek enstantane hızı olmazsa olmazdır

Aksiyon fotoğrafçılığı yapmak istiyorsanız enstantane hızınız en önemli unsurdur. Enstantane hızınız yeteri kadar yüksek değilse elinizde yalnızca silmek isteyeceğiniz bulanık çekimler kalır.

DSLR kullanıyorsanız en az saniyenin 1/125'i kadar veya daha yüksek bir enstantane hızı seçin. Birçok aksiyon çekimi, nesnenin hızına bağlı olarak saniyenin 1/500'ü veya daha üzeri hızda çekilir.

Yüksek enstantane kullanmak ve buna rağmen fotoğraf makinenize yeterli ışığın girmesini sağlamak için geniş bir diyafram açıklığına (f/2,8 gibi küçük bir f sayısı) ihtiyacınız olur. Geniş diyafram açıklığı ve yüksek enstantane hızı, muhteşem bulanık arka planda nesneyi öne çıkararak alan derinliği de yaratır. Fotoğraf makineniz ISO ayarlarını kontrol etmenize olanak tanıyorsa bu ayarı örneğin 400'den 800'e çıkarmayı deneyin. Bu sayede fotoğraf makinesi sensörünüz ışığa karşı daha duyarlı olur.

Seri çekim moduyla çekim yapın

Şehirde nehir sörfü gibi spor aksiyonlarında hareket hızlıdır. Bu yüzden fotoğraf makinenizle birlikte hıza ayak uydurmanız gerekir. Fotoğraf makinenizin sürekli çekim modunu (buna bazen seri çekim modu da denir) kullanarak birden fazla çekim yapın ve aksiyon dolu muhteşem görüntüler elde etme şansı yakalayın. Bu mod, birçok fotoğraf makinesinde ve bazı akıllı telefonlarda mevcuttur.

Sürekli odaklama kullanın

DSLR fotoğraf makinesi kullanıyorsanız büyük olasılıkla varsayılan olarak standart odaklama ayarlıdır. Bu, deklanşör düğmesine yarım basarak odaklamanız ve ardından düğmeye tamamen basarak çekim yapmanız anlamına gelir. Ancak aksiyon çekimlerinde ve zumlu çekimlerde, sürekli veya takip odaklama modu (Canon fotoğraf makinelerinde AI SERVO veya SERVO AF olarak bilinir) kullanmayı deneyin. Bu mod, fotoğraf makinenizin hareketli nesneyi takip etmesi için otomatik olarak yeniden odaklama yapar. Bu da, çok fazla zahmete girmeden net ve ayrıntılı aksiyon çekimleri yapabilmenizi etmenizi sağlar.

Canon Zum Çerçeveleme Yardımı

Özellikle yüksek odak uzaklığında zum yaparken o kadar yakınlaşırsınız ki, nesneyi kaybetmeniz çok kolaylaşır. Canon, bu sorunu çözen akıllı bir teknoloji buldu.

Geniş zuma sahip belirli Canon PowerShot kompakt fotoğraf makinelerinde bulunan Zum Çerçeveleme Yardımı, nesneniz kadrajın kenarına geldiğinde uzaklaşarak onu kadrajda tutmanıza yardımcı olur. Ardından, nesneyi çerçevenin ortasına yerleştirdiğinizde tekrar yakınlaşır. Bu, perspektifinizi ya da nesneyi kaybetmeden zum yapma gücü verir.