Macro Photography

Makro Fotoğrafçılığı için Lensler

Makro fotoğrafçılığın sınırlarını zorlayın

Makro lensler çok küçük nesnelere yakın çekim yapmayı sağlar ve çıplak gözle görülemeyen ayrıntıları oraya çıkarır. Böcek ve çiçek çekimleri için kullanılmasının yanı sıra, stüdyoda natürmort çekimleri yapan fotoğrafçılar tarafından da tercih edilir.


Makro lensler, böcek ve çiçek fotoğrafları çeken vahşi yaşam fotoğrafçıları tarafından kullanılır. Üstelik muhteşem görüntü kalitesi ve geniş maksimum diyaframı ile makro lensler, portre çekimleri için de harika bir seçenektir. Nesnenizin ne olduğunu ve nasıl bir görüntü elde etmek istediğinizi belirleyerek, seçiminiz için doğru lensi seçebilirsiniz.

Macro Photography

En ince ayrıntıları yakalayın

Nesnenize yakınlaşarak en ince ayrıntıları yakalamak istiyorsanız tüm detayları açıkça gözler önüne seren makro lenslerle bir adım önde olabilirsiniz. Nesneyi büyütüp sensörde gerçek boyutuna uygun şekilde gösterebilme avantajını, yalnızca makro lensler sunar.

Raspberry Photography

Yakınlaşmadan yakınlaşın

Tedirgin bir hayvanın ya da böceğin ince ayrıntılarını yakalayabileceğiniz bir yakın çekimi, haliyle nesnenizi rahatsız etmeden yapmak istersiniz. Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM lens gibi daha uzun odak uzaklığı sunan bir lensle nesnenizi rahatsız etmeden ya da etrafındaki ışığı kesmeden çekim yapabilirsiniz.

Green Insect Photography

Gerçek boyutunda ayrıntılar

Bu makro lensin benzersiz kılan, nesneleri büyütüp gerçek boyutunda gösterebilme özelliğidir. Lensin büyütme oranı, fotoğraf makinenizin sensöründeki görüntünün boyutuyla fotoğraflanan nesnenin gerçek boyutu arasındaki orandır. Örneğin 1:1 oranı, çekim yaptığınız nesnenin gerçek boyutuyla sensördeki boyutunun aynı olduğu anlamına gelir. Canon MP-E 65 mm f/2.8 1-5x Macro lens gibi uzman düzeyindeki makro lensler, 1:5 oranında büyütme sunabilir. Bu da nesnenin, sensörünüzde gerçeğinden 5 kat daha büyük gösterilmesi demektir.

Life-Sized Detail Photography

Fotoğraf makinenizin lens seçiminize etkisi

Canon'un EF-S lensleri, EOS 760D gibi APS-C sensörlü fotoğraf makineleri için özel olarak tasarlanmıştır ve EOS 5D serisi gibi tam kare fotoğraf makineleriyle uyumlu değildir.

EF lensler tüm EOS DSLR fotoğraf makineleriyle kullanılabilir. Ancak EF lens, APS-C tipi bir EOS fotoğraf makinesinde kullanıldığında tam kare bir fotoğraf makinesinde kullanıma kıyasla 1,6 kat daha uzun bir odak uzaklığına sahip bir lense eşdeğer bir açı görüşü sağlar. Örneğin, EOS 760D'de kullanılan EF 100mm f/2.8L- Macro IS USM, tam kare fotoğraf makinesinde kullanılan 160 mm'lik lensle aynı görüntüyü verir. Aşağıdaki karşılaştırmada makro fotoğrafçılığının gerçeklik etkisini görebilirsiniz.

Bee Macro Photography
Macro Photography

Odak uzaklığı çalışma mesafesini nasıl etkiler?

Makro için odak uzaklığı, yalnızca nesnenize yakınlaşmak anlamına gelmez. Daha yüksek odak uzaklığı (ör. daha yüksek sayılı), mesafenizi koruyarak aynı büyütme oranıyla çekim yapabilmenizi sağlar. Örneğin bir kelebeği çekmek için kullandığınız 180 mm'lik lens, nesnenizi rahatsız etmemek için yeterli mesafeyi sağlarken makro büyütmeden de ödün vermez.

Odak uzaklığınızı ne kadar artırırsanız çalışma mesafeniz de o kadar geniş olur. Üstelik aynı büyütme oranını yakalayabilirsiniz. Çalışma mesafeniz, nesneniz ve odak düzlemi arasındaki uzaklıktır.

Sağdaki şemada, lensin ucuyla obje arasındaki mesafe verilmiştir.

How focal length affects working distance

Odak uzaklığı perspektifi nasıl değiştirir?

Herhangi bir değişiklikte çekiminiz etkilenebileceğinden doğru odak uzaklığını seçmek makro fotoğrafçılığında oldukça önemlidir. Odak uzaklığını artırdıkça ön plan ve arka plan birbirine daha yakın görünür. Bunu kullanarak karenize farklı bir görüntü katabilirsiniz.

Flower 180Mm Photography

180 mm

Flower 100Mm Photography

100 mm

Flower 50Mm Photography

50 mm

Doğru lensi seçmek

Tüm noktaları değerlendirdikten sonra, çekiminiz için neyin önemli olduğunu belirlemelisiniz.

  • Tedirgin bir hayvanın ya da böceğin yakın çekim görüntüsünü mü yakalamak istiyorsunuz? Öyleyse EF 100mm f/2.8L Macro IS USM lens gibi, çalışma mesafesini uzatan, odak uzaklığı daha uzun bir lens işinize yarayacaktır.
  • Nesnelerinizi gerçek boyutundan daha mı büyük göstermek istiyorsunuz? Öyleyse büyütme oranı 1:5'e kadar çıkabilen Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro lens, sizin için uygun olacaktır.

Flower Macro Photography

Makro lensinizden en iyi sonuçları almak

Fotoğraf makinesi titremelerine karşı koruma

Makro lenslerde daha uzun odak uzaklığı, fotoğraf makinesi titremesi sonucu net ve keskin görüntüler yakalamayı zorlaştırır. Lensteki Görüntü Sabitleyici, tripodsuz çekimlerdeki fotoğraf makinesi titremesinin önüne geçer. IS özelliği olmayan bir lens seçtiyseniz fotoğraf makinenizi tripod ile sabitleyebilirsiniz. Fakat bu tercih, fotoğraf makinenizin ve lensinizin yerini değiştirmenizi zorlaştıracaktır.

Chameleon Photography

Nesnenizi aydınlatmak

Doğru aydınlatma, daha yüksek bir enstantane hızı kullanarak hareket eden nesnelerin keskin görüntülerini yakalayabilmenizi sağlar. Canon Macro Ring Lite MR-14EX Il ve Twin Lite MT-24EX, nesnenizi eşit şekilde aydınlatmanızı sağlayan, özel ışık sistemleri sunar. EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM lensteki iki adet dahili ve kontrol edilebilir LED (Macro Lite), ekstra aydınlatma sunar ve gölgelenmeyi engeller.

Butterfly Photography

Olağanüstü makro fotoğrafçılığı

Makro lenslerin çoğu 1:1 büyütme oranı sunar. Ancak uzatma tüpü kullanarak 1:2 büyütme oranına kolayca ulaşabilirsiniz (yani nesneniz, fotoğraf makinenizin sensöründe kendi boyutunun iki katı görünür). Nesnenize olabildiğince yaklaşmak istiyorsanız 1:5 büyütme oranıyla su damlalarındaki baloncukları bile gösterebilen MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo aradığınız lens olabilir.

Extreme Macro Photography

Makro fotoğrafçılığında profesyonellerin tercihi

EF 100mm f/2.8L Macro IS USM

Olağanüstü görüntü kalitesine ve işçiliğe sahip, Hibrit Görüntü Sabitleyici özellikli profesyonel sınıf USM makro lens.

Ayrıntıları Görüntüleyin

EF 100mm IS USM MACRO FRT WITHOUT CAP MATCH

Bunları da beğenebilirsiniz…