Woman Portrait Photography

Portre Fotoğrafçılığı için Lensler

Portreyi Anlama

Portre fotoğrafçılığı yapıyorsanız aileler için doğal grup çekimlerinden profesyonel vesikalıklara kadar birçok farklı gereksinimle karşılaşırsınız. Sonuçta her kare birbirinden farklıdır, kit seçiminizde ise stil önemli bir rol oynar.


Yakalamak istediğiniz görüntü için doğru lensi seçtiğinizden emin olmak istiyorsanız çekebileceğiniz farklı portre stillerini incelemelisiniz.

Man Portrait Photography

Klasik portre

Klasik portre, genellikle baş ve omuz kompozisyonu olarak tanımlansa da, profesyonel vesikalık çekimi ya da nesnenizin kişiliğini yansıtan bir kare gibi farklı durumlar da bu kategoriye girebilir. Ancak klasik portreler, çoğunlukla nesnenin kendini rahatsız hissetmeyeceği bir uzaklıktan çekilir. Bu tür fotoğrafçılıkta kullanılacak ideal lensin 85 mm civarında odak uzaklığı ve geniş diyafram açıklığı (f/1,2 - f/2,8) olmalıdır. Bu odak uzaklığına sahip lensler, rahat edebileceğiniz bir mesafeden çalışmanızı sağlar ve nesnenize hoş bir bakış açısı sunar. Geniş diyafram açıklığı, az ışıklı ortamlarda çalışabilmenizi ve sığ alan derinliği yaratarak nesnenizi arka plandan ayırabilmenizi sağlar. Geniş diyafram açıklığı olan standart zum lensler de bu etkiyi yaratabilir.

Man Portrait Photography

Doğal

İnsanları, o an oldukları gibi görüntüye yansıtmak için uzaktan yakın çekim yapabileceğiniz bir lens kullanmalısınız. 70-200 mm aralıklı bir zum lens (telefoto çekim) ile nesnenize çekim yaptığınızı fark ettirmeden, doğal anlarını yakalayabileceğiniz bir mesafeden yaklaşabilirsiniz.

Natural Moment Capture

Moda

Moda fotoğrafçılığının pek çok çeşidi vardır. Bu nedenle, neyi çekmek istediğinizi bilmelisiniz. Modelinizin tüm kıyafetlerini kadraja almak istiyor, ancak portre seçeneğine de ihtiyaç duyuyorsanız 24-70 mm odak aralığına sahip bir zum lens sizin için ideal bir seçim olacaktır. Bu lens türü, yalnızca portre çekimi için yeterli odak aralığı sunmakla birlikte, nesneyi ortamıyla beraber yakalayabilecek ideal genişliğe de sahiptir. 70-200 mm gibi odak uzaklığı daha uzun olan lensler podyum çekimlerine, makro lensler ise mücevher ve kumaşların ince ayrıntılarını yakalamak için uygundur.

Fashion Woman Photography

Grup

Grup çekimleri, üç kişiden üç yüz kişiye, birçok farklı ortamda yapılabilir. İhtiyacınız olan lensi, kadraja sığdırmak istediğiniz kişi sayısına göre belirlersiniz. Sayı ne kadar fazlaysa o kadar geniş bir lens kullanmanız gerekir. 16-35 mm (tam kare) aralığına sahip geniş açılı bir lens kullanarak herkesi kolayca kadraja sığdırabilirsiniz. Daha küçük gruplar için ise 30 mm-85 mm odak aralığında, standart sabit odak uzaklığına sahip bir portre lensi, herkesi kadraja dahil etmeye yetecektir.

Girls Group Photography

Çevresel portre

Nesnenizi bulunduğu çevrede görüntüleyerek hikayeye derinlik katmak için görüş alanını artıracak geniş açılı bir lens kullanın. Böylece nesnenizin içinde bulunduğu ortamı kadraja daha çok dahil edebilirsiniz. Ancak geniş açılı lensler, nesneler arasındaki fiziksel ilişkiyi olduğundan farklı gösterebilir. Bunun çekiminizi nasıl etkileyeceğinin farkındaysanız durumu kendi yararınıza kullanarak çok özel görüntüler elde edebilirsiniz.

Environmental Portrait Photography

Fotoğraf makinenizin lens seçiminize etkisi

Canon'un EF-S lensleri, EOS 760D gibi APS-C sensörlü fotoğraf makineleri için özel olarak tasarlanmıştır ve EOS 5D serisi gibi tam kare fotoğraf makineleriyle uyumlu değildir.


EF lensler tüm EOS DSLR fotoğraf makineleriyle kullanılabilir. Ancak EF lens, APS-C tipi bir EOS fotoğraf makinesinde kullanıldığında tam kare bir fotoğraf makinesinde kullanıma kıyasla 1,6 kat daha uzun bir odak uzaklığına sahip bir lense eşdeğer bir açı görüşü sağlar. Örneğin, EOS 760D'de kullanılan EF 50mm f/1.8 STM lens, tam kare fotoğraf makinesinde kullanılan 80 mm'lik lensle aynı lens açısına sahiptir.

Shot On A Full Frame Sensor

Tam kare sensörde 100 mm ile çekim

Shot On An Aps-C Sensor

APS-C sensörde 100 mm ile çekim

Odak uzaklığının önemi

Telefoto aralığında zum ya da sabit lens kullanarak şahane portreler elde edebilirsiniz. Daha uzun bir odak uzaklığında çekim yapmak, hem siz hem de nesne için daha rahat bir çalışma mesafesi yaratırken kadrajı da güzelce dolduracaktır.


EF lensler tüm EOS DSLR fotoğraf makineleriyle kullanılabilir. Ancak EF lens, APS-C tipi bir EOS fotoğraf makinesinde kullanıldığında tam kare bir fotoğraf makinesinde kullanıma kıyasla 1,6 kat daha uzun bir odak uzaklığına sahip bir lense eşdeğer bir açı görüşü sağlar. Örneğin, EOS 760D'de kullanılan EF 50mm f/1.8 STM lens, tam kare fotoğraf makinesinde kullanılan 80 mm'lik lensle aynı lens açısına sahiptir.

Focal Length Photography

24 mm

Focal Length Photography

85 mm

Diyafram açıklığının önemi

Nesnenizi arka plandan ayıran sığ alan derinliği, portre fotoğrafları için en iyi görüntüyü sunar. Geniş diyafram açıklığı olan bir lens (f değeri daha küçük), sığ alan derinliği sunar ve arka planı daha bulanık gösterir.


Aşağıda gördüğünüz üzere, soldaki resmin daha bulanık olan arka planı, modelin özelliklerini daha da vurguluyor. Sağdaki görüntüyle arasındaki fark ortada.

F/1.8 Aperture F/2.8 Aperture F/5.6 Aperture

Işığın az olduğu ortamlarda çekim yapmak, görüntüye kendine has bir hava katar ve nesnenizin kişiliğini daha çok yansıtır. Hem sabit hem de zum lenslerde ışıktan olabildiğince yararlanıp en iyi sonuçları elde edebilmek için diyafram açıklığı en geniş lensleri tercih edin. Işık ne kadar azsa diyafram açıklığı o kadar geniş olmalıdır. Lensinizi f/1,8'de kullanmak, f/3,5'te kullanmaya göre 4 kat daha fazla ışık kullanır. Bu da haliyle büyük fark yaratır.

Doğru lensi seçmek

Tüm noktaları değerlendirdikten sonra, çekiminiz için neyin önemli olduğunu belirlemelisiniz.


  • Çekiminizin kompozisyonunu anında değiştirebilmek mi istiyorsunuz? Bunun için zum lens kullanmanızı önerebiliriz.
  • Işığın az olduğu ortamlarda mı çekim yapıyorsunuz? Cevabınız evetse ışıktan olabildiğince yararlanmanızı sağlayan, diyafram açıklığı en geniş lensleri tercih etmelisiniz. En geniş diyafram açıklığı, genellikle sabit lenslerde sunulur. Ancak EF 24-70mm f/2.8L II USM gibi diyafram açıklığı sabit olan zum lensler de eşdeğer performans sergiler ve kullanımda esneklik sunar.
  • Bulanık ve yumuşak dokuya sahip bir arka plan mı istiyorsunuz? Öyleyse sığ alan derinliğiyle arka planı daha da bulanık hale getirecek, daha geniş açılı bir lens işinize yarayacaktır.

Şahane portreleri yakalama sanatı

Amacı ne olursa olsun, en iyi portrelerin sakin ve zahmetsizce çekilmiş bir havası vardır. Ancak fotojenik bir model ya da mükemmel konum asla yeterli değildir. Aşağıdaki unsurları göz önünde bulundurduğunuz sürece, her seferinde mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Aydınlatma

İster stüdyoda ister başka bir konumda olun, modelinize uygun, farklı aydınlatma tekniklerini kullanabilirsiniz. Günün farklı saatlerinde çekim yapmak ve nesnenizin özelliklerini vurgulamak için reflektör kullanmak gibi birçok teknik bulunur.

Lighting Photography

Kompozisyon

Nesnenizin kadrajı nasıl dolduracağını belirlemelisiniz. Özellikle de yakın çekim yaparken kendinize kadrajın yalnızca üçte birini kullanmak gibi kısıtlamalar getirmeyin. Kadrajı doldurmanın farklı yollarını deneyin.

Composition Photography

Arkaplan

Portre çekimi planlarken her ortamın arka planına önem vermelisiniz. Arka planda nesnenize uyan yapı ve renkler olmalıdır. Ancak bu detaylar, dikkatleri nesnenin üzerinden çekecek kadar belirgin de olmamalıdır.

Background Portrait
Girl Making Bubbles

Portre fotoğrafçılığında profesyonellerin tercihi

EF 85mm f/1.2L Il USM

Profesyonellerin portre fotoğrafçılığı için tercihi L serisi lens, f/1,2 diyafram açıklığı sayesinde özellikle düşük ışıklı ortamlarda benzersiz performans sunar. Yaratıcı portre çalışmaları için ideal olan, uzman düzeyindeki bu portre lensi, yüksek hassasiyetli küresel olmayan lens elemanı ve 8 yapraklı diyaframı sayesinde olağanüstü netlikte görüntüler ortaya çıkarır ve arka planda hoş bir bulanıklık efekti yaratır.

Ayrıntıları Görüntüleyin

Ef 85Mm F/1.2L Ii Usm

Bunları da beğenebilirsiniz…