Wildlife eagle sea

Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı için Lensler

Doğaya her zamankinden daha çok yaklaşın

Vahşi yaşam fotoğrafçılığı demek nesnenizi doğal ortamında yakalamak demektir. Nesnenizin alışkanlıklarının yanı sıra örneğin gün içinde nerede olabileceği, güneşin konumunu nesnenize göre ayarlamak ve nesnenizi rahatsız etmeden ona ne kadar yaklaşabileceğiniz gibi pek çok diğer faktörü bilmeniz gerekir. Bu faktörlerden bazıları, çekiminizde kullanacağınız lens türünü etkiler.


Nesnenizi tanıyın

Ne çekeceğinizi planlamaya çalışmak önemlidir. Örneğin, hayvanların sınırlı bir alanda olduğu bir vahşi yaşam parkında olacak kadar şanslıysanız onların gün içinde nerede olabileceğini muhtemelen bilirsiniz. Böylece, ışığa ve nesnenize olan uzaklığınıza göre nerede durmak isteyeceğinizi düşünmeye vaktiniz olur. Yakalamak istediğiniz hareketi de düşünebilirsiniz. Bu nedenle, hayvanın en çok ve en az aktif olduğu zamanlar gibi bazı davranış şekillerini hesaba katabilirsiniz. Örneğin safarideyken olduğu gibi neyin fotoğrafını çekeceğinizi planlamanın mümkün olmadığı bir durumda çekim yapmak istiyorsanız çekimlerinizi planlama seçeneğiniz her zaman olmaz. Böyle bir durumda önemli olan, nesnenizden ne kadar uzak olacağınız ve göreceğiniz hayvan türleridir. Tüm bu unsurlar lens seçiminizi etkiler.

Ponies sunrise relaxed

Mesafenizi koruyun

Tehlikeli olabileceği ya da fazla yaklaşırsanız sizi fark edebileceği için nesnenize fiziksel olarak yaklaşmak her zaman mümkün olmayabilir. Vahşi yaşam fotoğrafçılığında 300 mm veya üzeri odak uzaklığına sahip bir telefoto lens kullanılmasının nedeni budur. Bu lens, iyi bir büyütme oranı sunduğundan hem nesnenizle aranızdaki mesafeyi koruyabilirsiniz hem de onu kadraja alabilirsiniz. Ancak, fotoğrafını çektiğiniz hayvanın boyutu gibi faktörler devreye girebilir. Örneğin küçük bir kuşun fotoğrafını çekmeye çalışıyorsanız ayrıntılarını yakalamak için 600 mm'ye yakın çok daha yüksek bir büyütmeye ihtiyaç duyarsınız.

Monkey climbing candid

Hareketi Yakalayın

Çitalar veya kuşlar gibi hızlı hareket eden nesnelerin fotoğrafını çekerken mümkün olan en yüksek enstantane hızına ihtiyaç duyarsınız. Hızlı diyaframlı bir lens seçtiğinizde, mevcut ışığı daha çok kullanabilirsiniz. Bu da, nesnenizin hareketini dondurmanıza ve net bir görüntü yakalamanıza yardımcı olur. EF 300mm f/2.8L IS II USM gibi geniş diyaframlı bir telefoto lens, mevcut ışığı en iyi şekilde kullanır ve hareketi dondurmanıza olanak tanır.

Whale tail ocean action

Günün belirli saatleri

Vahşi yaşam çekimi yaparken mevcut ışık kaynağınızdan (güneş) en iyi şekilde yararlanmanız gerekir. Vahşi yaşam fotoğrafçılığı için size en iyi ışığı sağlayacak günün üç saati vardır: sabah, gün ortası ve alaca karanlık. Gün doğumundan sonraki saat ve alaca karanlıktan önceki saat altın saatler olarak bilinir. Güneşin dünyaya göre konumundan dolayı ışığın dünyanın atmosferinde daha uzun seyahat etmesi gerektiğinden bu saatler çok daha yumuşak bir ışık sağlar. Bu aynı zamanda daha dramatik bir efekt veren daha uzun gölgelere neden olur. Gün ortasında çekim yaparken güneş ışığı çok daha serttir. Bu durum size yukarıdan daha yüksek bir kontrast sağlar ve sahnenizdeki uzun gölgeleri ortadan kaldırır.

Eagle flying sea action

Çekim koşulları

Vahşi yaşamı çöl ya da safari gibi doğal ortamında yakalamaya çalıştığınızda, neyi çekerseniz çekin ekipmanınızın çalışacağını bilmeniz gereken bazı aşırı zor koşullarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Böyle durumlarda Canon'un L serisinden bir lens ve hava durumlarına karşı dayanıklı bir fotoğraf makinesi gövdesi işinize yarar. Havaya ve toza karşı dayanıklılık sayesinde en zorlu koşullarda dışarıda kalmak ve çekim yapmak için gereken güvene sahip olabilirsiniz. L serisi lensler aynı zamanda Canon'un çığır açan bir performans sunan en gelişmiş optik tasarımlarını ve teknolojilerini kullanma avantajına da sahiptir.

Two seals iceberg

Fotoğraf makineniz lens seçiminizi nasıl etkiler?

Canon'un EF-S lensleri, EOS 760D gibi APS-C sensörlü fotoğraf makineleri için özel olarak tasarlanmıştır ve EOS 5D serisi gibi tam kare fotoğraf makineleriyle uyumlu değildir.

EF lensleri tüm EOS DSLR fotoğraf makineleriyle kullanılabilir. Ancak, APS-C tipi bir EOS'ta EF lens kullanıldığında, tam kare bir fotoğraf makinesinde 1,6x daha uzun bir odak uzaklığına sahip bir lensinkine eşdeğer bir açı görüşü sağlar. Örneğin, EOS 760D'de kullanılan bir 300 mm lens, tam kare bir fotoğraf makinesindeki bir 480 mm lensinkine eşdeğer bir açı görüşü sağlar. Bu da nesnenizin kadrajda daha büyük görüneceği anlamına gelir.

Deer full frame sensor wildlife

TAM KARE SENSÖR

Deer APS-C sensor wildlife

APS-C SENSÖR

Diyafram açıklığını ve enstantane hızını anlamak

Diyafram açıklığı yalnızca içeri daha fazla ışık almakla kalmaz, aynı zamanda nesnenizi arka planından ayırmaya yardımcı olur. f/2,8 gibi daha hızlı bir diyafram açıklığıyla çekim yaptığınızda alan derinliği azalır. Diyafram açıklığı ile enstantane hızı arasındaki ilişkiyi anlamak özellikle de vahşi yaşam çekimleri yaparken fotoğrafçılar için son derece önemlidir. Örneğin, diyafram açıklığı bir kademe artırıldığında (örneğin f/4'ten f/2,8'e) sensöre gelen ışık iki katına çıkar. Böylece, iki kat hızlı bir enstantane hızı kullanabilir ve hareketli nesneleri kolayca yakalayabilirsiniz.

Blue parrot claw wildlife

Doğru lensi seçmek

  • Nesnenizi rahatsız etmeden size yaklaştıracak bir lense mi ihtiyacınız var? Bu durumda, yakına gitmeye gerek kalmadan kadraja almanızı sağlayan 400 mm veya üzeri odak uzaklığına sahip bir lens sizin için uygundur.
  • Nesneniz hızlı mı hareket ediyor? O halde mevcut ışıktan en iyi şekilde yararlanarak enstantane hızınızı artırmanıza olanak tanıyan hızlı bir diyafram açıklığına (f/4 veya f/2,8) ihtiyacınız var. Sabit lenslerde hızlı diyafram açıklıkları olduğundan bu lensleri düşünebilirsiniz. 
  • Zorlu koşullarda çekim yapma dayanıklılığına mı ihtiyacınız var? O halde Canon'un daha fazla dayanıklılık sunan L serisi lenslerinden birini seçin.

  • Kompozisyonunuzu hızlıca ve hareket etmeden değiştirebilmeniz mi gerekiyor? Bu durumda 100 mm ile 400 mm aralığında bir zum lensine bakmayı düşünebilirsiniz. Böylece, lens değiştirmek ya da nesnenizin daha yakınına gitmek zorunda kalmadan kompozisyonunuzda daha çok esnekliğe sahip olursunuz.

Horses beach action wildlife

Vahşi yaşamın sınırlarını zorlayın

Küçük vahşi yaşam

Makro lensler, böcekleri ve diğer küçük vahşi yaşam canlılarını yakalamak için harika bir seçimdir. Bu lensler, hem nesnenizle aranızda yeterince mesafe bırakmanıza (böylece onları rahatsız etmezsiniz) hem de onları kadraja almanıza olanak tanır. EF 100mm f/2.8L Macro IS USM lens gibi Görüntü Sabitleyiciye sahip bir makro lens, normalde tripod kullanmanızı gerektiren koşullarda elde çekim yapmanıza olanak tanır.

Macro butterfly colourful insect

Tripod

Kullandığınız odak uzaklığı ne kadar yüksek olursa fotoğraf makinesi gövdesindeki her sallantı o kadar büyütüleceğinden odak uzaklığı ne kadar uzunsa tripod kullanma ihtiyacı da o kadar artar. Görüntü Sabitleyicili bir lens aldığınızda sallantı azalacağından tripod ihtiyacı da ciddi ölçüde azalır. Ancak, uzun süre bekliyorsanız fotoğraf makinesini ve lensi sabit bir konumda tutmanız gerekebilir. Böyle bir durumda, yanınızda tripod veya monopod bulundurmak faydalı olabilir.

Squirrel frozen in motion wildlife

Uzatıcı Kullanmak

Lensiniz uzatıcılarla uyumluysa uzatıcılar nesnenize daha da yakınlaşmanıza olanak tanıdığından lensinizin kullanımını kolayca genişletebilirsiniz. Ancak, uzatıcı kullanacaksanız uzatıcıların fotoğraf makinesi sensörüne gelen ışık miktarını azaltacağını unutmamanız gerekir. EF 1.4x III uzatıcı kullandığınızda 1 kademe, EF 2x III uzatıcı kullandığınızda 2 kademe ışık kaybedersiniz. Bu, lensin maksimum diyafram açıklığını ve ulaşabileceğiniz en yüksek enstantane hızını etkiler. Örneğin, f/4, f/5,6 olur. Bu da, hızlı hareket eden nesnelerin fotoğrafını çekmek için ideal olmayabilir.

Two seals sea action wildlife

Profesyonellerin tercih ettiği Vahşi yaşam lensi

EF 300mm f/2.8L IS II USM

4 kademeli Görüntü Sabitleyiciye sahip olan bu yüksek performanslı L serisi lens, telefoto büyütmeyi artırmak için tele dönüştürücü kullanıldığında bile inanılmaz bir netlikte kalarak olağanüstü netlik, renk ve kontrast seviyelerine ulaşabilmesiyle ünlüdür.

Ayrıntıları Görüntüleyin

EF 300mm f2.8L IS USM pack shot