Fotoğraf ve şiirin randevusu Avrupa’dan önce Canon ile Türkiye’de!

Dünyaca ünlü İranlı yönetmen, şair ve fotoğrafçı Abbas Kiarostami, en kapsamlı fotoğraf sergisini 10 Nisan’a kadar Ankara CerModern’de Canon sponsorluğunda sanatseverlerle buluşturuyor. Abbas Kiarostami, Avrupa’dan önce Türkiye’de sergilenen 43 eser ile sinema ve fotoğraf arasındaki uyumu şiirsel bir dille anlatıyor


İstanbul, 12 Ocak 2016 – Dünyaca ünlü İranlı sanatçı Abbas Kiarostami, Türkiye’deki en kapsamlı sergisini Canon’un baskı sponsorluğunda 10 Nisan’a kadar Ankara CerModern’de sanatseverlerle buluşturuyor. Yönetmen, şair ve fotoğrafçı kimliğiyle çok yönlü bir sanatçı olan Abbas Kiarostami, Monaco’dan önce Türkiye’de sergilenen 43 eserinde sinema ve fotoğraf arasındaki uyumu şiirsel bir dille anlatıyor.

İran sinemasının popülerliğini borçlu olduğu Abbas Kiarostami, fotoğraf ve sinemanın birbirini bütünlediğini, “Tek bir fotoğraf bir film sebebi olabilir. Sinemanın başladığı yer işte tam orasıdır, tek bir fotoğraf” sözleriyle anlatıyor. İran yeni akım sinemasının öncüsü olarak kabul edilen Kiarostami, çoğunlukla senarist, kurgu sorumlusu ve yönetmen olarak bilinse de şair, fotoğrafçı ve ressam kimliğiyle de önemli başarılara imza atmış bir isim.

imagePROGRAF serisi ile basıldı
CerModern’de sergilenen büyük ölçekli 43 fotoğraf çalışmasının yanısıra, sergi alanı içerisinde oluşturulan sinema salonunda sanatçının video işleri de izlenebiliyor. Abbas Kiarostami’nin Canon EOS 5D Mark III ile çektiği 43 fotoğraf, büyük ölçekli olarak Canon’un geniş formatlı yazıcısı imagePROGRAF serisi iPF 9100 ile gerçeğe en yakın renklerde basıldı.

Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye, Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ve Akira Kurosawa Ödülü gibi birçok ödül alan Kiarostami, sanatını şiir, set tasarımı, resim ya da fotoğraf ile ifade eden sayılı yeteneklerden biri olarak biliniyor. Kiarostami’nin sergisi, kar manzaraları, yol ve ağaç fotoğraflarıyla otomobilden çekilen görüntülerden oluşuyor.

Ayrıntılı Bilgi