Sinemada ışık kabusunu bitiren kamera: Canon EOS C200

Görüntüleme çözümlerinde dünya lideri Canon Europe, Cinema EOS serisine eklediği en son kamerası olan EOS C200’ü tanıttı. 4K kompakt dijital sinema fotoğraf makinesi EOS C200, olağanüstü bir yaratıcılık ve esneklik sunuyor. 1.4 kg ağırlığıyla tek elde çekim imkanın sunan sinema kamerası, en zor ışıklarda bile performans kaybetmiyor. Saniyede 120 kare hızlı veya ağır çekim yapabilen EOS C200, tek çalışanlar için de ideal…

Londra, Birleşik Krallık, 6 Haziran 2017 – Görüntüleme çözümlerinde dünya lideri Canon Europe, Cinema EOS serisine eklediği en son kamerası EOS C200’ü tanıttı. Olağanüstü esneklik ve yaratıcılık sunan yeni 4K kompakt dijital sinema fotoğraf makinesi, çalışma alanı olarak çok geniş bir kesime yayılan görüntüleme profesyonelleri için ideal bir model olarak önce çıkıyor.

Yeni RAW kayıt formatı Cinema RAW Light’ı destekleyen ilk ‘Cinema EOS’ EOS C200 Cinema RAW’daki renk tonu geçişi esnekliğinin aynısını küçük dosya boyutları için de sunuyor, film yapımcılarının bir CFast 2.0™ karta dahili kayıt yapabilmelerini de sağlıyor.

Saniyede 120 kare Full HD kayıt
Yeni geliştirilen Canon Dual DIGIC DV6 işlemci, dahili olarak 4K UHD/50P MP4, 4K DCI RAW kaydı ve kırpma yapmadan Full HD’de 120 kare/sn Yüksek Çekim Hızıyla (HFR) kesintisiz çekim yapma özelliğine sahip. Aynı zamanda, Dual Pixel CMOS Otomatik Odaklanma (AF) teknolojisindeki geliştirmeler ve yeni bir dokunmatik ekran LCD monitörü sayesinde kolayca AF işlemi ve etkili takip yapılabilir.

Makinenin becerileri yaratıcılığı tetikleyecek
EOS C200’de yeni geliştirilen Dual DIGIC DV6 görüntü işlemcisi ile birlikte 8,85MP etkin piksel sayısına sahip olan Canon’un 4K Süper 35mm CMOS sensörü var. Bunun bir sonucu olarak bu yeni fotoğraf makinesi, 4K DCI 50P’de CFast 2.0™ karta dahili kayıt için Cinema RAW Light kayıt kapasitesi sunuyor. Ayrıca MP4 formatında SD kartlara 150Mbps’de 4K UHD ve 35Mbps’de 2K veya Full HD kayıt yapabiliyor.

Cinema RAW Light ile 15 durağa kadar ve MP4’te (Canon Log / Log 3) 13 durağa kadar dinamik aralığı destekleyen, vurgulu ve gölgeli detayların yakalanması için ideal.

Yaratıcı ağır çekim kaydı imkanı
EOS C200’in Full HD/MP4’te hiç kırpma olmadan 120 kare/sn’ye kadar hem hızlı hem de ağır çekim hareket kaydı yapabilmesi, yaratıcı ağır çekim kayıtlar yapmak isteyen kullanıcılar için de uygun bir makine haline getiriyor.

100 - 102.400 ISO aralığı, çekim mekanları arasında hızla geçiş yapmak gerektiği zaman olduğu gibi, zorlayıcı ışıklandırma altında dahi mükemmel performans garantisi veriyor. 10 durağa kadar çıkabilen dahili optik ND filtreleri esnekliği ve kullanım kolaylığını artırarak, film yapımcılarının parlak ışık altında çekim yapabilmelerine ve kontrol alanının derinliğini genişletebilmelerine olanak tanıyor.

Profesyoneller için üretilen ve tek başına çalışan kullanıcılar için ideal olan EOS C200 fotoğraf makinesinde 4K çekimde güvenirlik ve doğruluk sunan geliştirilmiş bir AF sisteminin yanı sıra film yapımcılarının konularını seçmelerini kolaylaştıran bir dokunmatik ekranlı LCD paneli mevcut. Tek bir çekimde birkaç konu arasında kolayca geçiş yapması gereken kullanıcılar, Dual Pixel CMOS AF özelliğinden yararlanarak rahatça AF işlemi yapabildikleri gibi Manuel Odak Yardımcısı İşlevi, Yüz Önceliği ile Yüz Tespiti ve Sadece Yüz Tespiti seçenekleriyle odaklanma kontrolünde yaratıcılık olanağı genişler.

Tek elle rahat kullanım
EOS C200’ün sadece 1,4 kg ağırlığındaki hafif gövdesi uzun süre film çekimi yapanların işlerini kolaylaştırmak üzere rahat elde çekim yapılması için tasarlandı. Kompakt boyutu bu fotoğraf makinesini bir drone veya çembere monte edilmeye de uygun hale getiriyor. Dahili Wi-Fi ve Ethernet bağlantısı uzaktan tarayıcı kontrolüne ve dosyaların FTP üzerinden aktarılmasına olanak tanırken, uyumluluk seçenekleri sayesinde Canon’un elektronik vizörü EVF-V70 dahil yeni ve mevcut olan aksesuarlar fotoğraf makinesiyle kullanılabiliyor.

Canon, Cinema RAW Light’ın çeşitli yazılım programlarıyla entegre olması için farklı ortaklarla çalışma yürüttü. Bunun sonucunda Cinema RAW Light video formatının kurgulanması ve sınıflandırılması DaVinci Resolve of Blackmagic Design’da desteklenir hale gelecek. Canon’un Avid Media Access’e yönelik RAW Eklentisi kullanılarak Avid Technology’nin Media Composer uygulamasında kurgu yapmak mümkün olacak. Bu format bir Canon uygulaması olan Cinema RAW Development kullanılarak da işlemden geçirilebilir.

Grass Valley’in kurgu yazılımı EDIUS Pro’nun da 2017 yılı içinde Cinema RAW Light’ı destekler hale gelmesi planlanıyor. Ayrıca Apple Inc.’den çıkacak yeni Final Cut Pro X sürümü de Final Cut Pro X4 için Canon RAW Eklentisi kullanılarak Canon’un Cinema RAW Light’ı destekleyecek.

Gelecekteki aygıt yazılımı yükseltmesi
Canon’un XF-AVC video formatı ileride yapılacak bir aygıt yazılımı güncellemesiyle kullanılabilecek. Ücretsiz olacak bu yükseltmenin 2018 yılının ilk yarısında piyasaya sunulması planlanıyor.

EOS C200 - temel özellikler:

  • Cinema RAW Light ve MP4 formatıyla dahili 4K kayıt
  • Full HD kırpma olmadan sürekli 120 kare/sn (maksimum) Yüksek Çekim Hızı
  • 15 durağa kadar dinamik aralık (Cinema RAW Light)
  • Profesyonel Yüksek Kalitede görüntü ve ses
  • Dokunmatik kontrol ve çekim seçenekleriyle Dual Pixel CMOS AF
  • Kolay işlem ve esnek yapılandırma

Canon Basın Merkezi