Eddie Keogh - EOS-1D X Mark II

eddie_keogh.jpg

Aksiyon Filmi Kahramanlarıyla Tanışın

Eddie Keogh

Videoyu görüntüleyin

"Hemen kullanmaya başlayabilirdim. O kadar iyi."

Eddie Keogh, Reuters fotoğraf ajansı için düzenli olarak serbest işler yapan başarılı bir spor fotoğrafçısıdır. EOS sistemi hakkındaki engin bilgi birikimiyle Canon'un Elçi programının üyesi de olan Eddie, EOS-1D X Mark II ile ilk çekim yapanlardan biri oldu. Eddie, dikkat çeken düşük ışık performansı ve hız avantajları hakkındaki düşüncelerini bizimle paylaşıyor...

Eddie Keogh

Eddie, EOS-1D X Mark II'yi 2012 yazında düzenlenen Londra Olimpiyatları için inşa edilen ve Sir Chris Hoy ve Victoria Pendleton önderliğinde Büyük Britanya takımlarının mükemmel zaferlerine sahne olan Londra'nın ikonik velodromu Lee Valley VeloPark'ta deneyecekti. Şans eseri Eddie orijinal EOS-1D X'ini de 2012 yılında almıştı; dolayısıyla burası eskisinin yerini alacak yeni cihazını denemesi için ideal bir yerdi. Ama memnun kalacak mıydı? Sözü Eddie'ye bırakıyoruz...

"Elime aldığım andan itibaren iyi olacağını biliyordum." diyor. "Tutuşu insana güven veriyor ve elde hiç olmadığı kadar iyi duruyor. Canon yeni bir fotoğraf makinesi çıkardığında hep kendime "Nasıl öncekinden daha iyi olabilir?" diye soruyorum ama bu model gerçekten standartları ileri taşıyor."

"Velodroma gidecek ve salon bisiklet yarışlarını çekecektim." diyerek düşüncesini açıklıyor. "Buraya daha önce Dünya Şampiyonası ve Engelli Olimpiyatları için çekim yapmaya gelmiştim; bu yüzden bildiğim bir yerdi. Ayrıca bu fotoğraf makinesini denemek için bundan daha iyi bir yer olabilir miydi? Düşük ışıklı kapalı alanda hareket eden nesneleri yüksek enstantane hızında çekeceğim için velodromun aydınlatma koşulları, fotoğraf makinesi için gerçek bir test niteliğindeydi. Fotoğraf makinesinin kabiliyetini iki açıdan zorluyordum ve bunun farkındaydım. Ancak etkileyici ISO özellikleri sunan sensör sayesinde ISO 3200'de çekim yapmanın, EOS-1D X'te ISO 1600'de yaptığım çekimlerle aynı kalitede görüntüler sunduğunu gördüm."

Eddie Keogh

"Fotoğraf makinesi çok rahattı." diyor. "En beğendiğim yönü, bu cihazla eski EOS-1D X fotoğraf makinem arasındaki devamlılık. Bu fotoğraf makinesini bana şimdi verin, yarın bu fotoğraf makinesiyle sorun yaşamadan çalışabilirim."

Eddie özellikle AF hızı ve takip alanındaki gelişmeleri görmek istiyordu. "Odak takibini deneme fırsatı yakaladım. Bisikletçiler bana doğru gelirken vücutlarının tamamını, benden uzaklaşırlarken ise vücutlarının üst yarısını kadrajlayarak takip ettim." diyor. "14 fps seri çekimde her bir çekim netti. Dahası, istikrarlı bir şekilde netti. Fotoğraf makinesinin arkasındaki ekrandan karelere baktım ve hepsi net çıkmıştı. Bir tane bile kötü kare yoktu. On tanesi bulanık çıkacaksa 14 fps maksimum hıza [AF/AE ile] sahip olmanın anlamı kalmaz..."

Sözlerine devam ediyor: "Ayrıca nesneye biraz daha hızlı kilitleniyor. Bu nanosaniyelerle ifade edilecek bir fark ama dürüst olalım, top oyuncunun ayağındayken bir nanosaniye sonra 15 cm uzakta olabilir. Bu an saniyenin 1/1000'ine karşılık geliyor ve kaçırırsanız geri dönüşü yoktur; işte bu aralıkta çalışmamız gerekiyor. EOS-1D X Mark II bu yüzden ileriye doğru atılmış büyük bir adım. Harika bir arabelleği var ve Dual DIGIC 6+ işlemciler de verileri işlemede inanılmaz bir iş çıkarıyor."

Gülerek, "Yeni bir ekipman daha iyiyse, hızlıysa ve kullanması daha kolaysa işimi kolaylaştırır." diyor. "64 Mb CompactFlash kart kullandığımız günleri ve yazma hızının ne kadar yavaş olduğunu hatırlıyorum. Bugün onlardan birini kullanarak 14 fps seri çekim yapacak olsam bütün gün beklerdim! Bu yüzden tümleşik CFast kart olması avantaj. EOS-1D X Mark II ile 170 RAW dosyasını arabelleğe alabiliyorsunuz. Bu, inanılmaz bir değer. Fotoğrafçı olarak olmasını isteyeceğiniz en son şey sizin hatanız olmadan, arabelleğin dolu olması veya işlemcinin yavaş olması gibi bir nedenden dolayı çekimi kaçırmaktır. Fotoğraf makinesi kendisinden bekleneni vermelidir; EOS-1D X Mark II de süper hızlı işlemcileri ve büyük arabelleğiyle bunu başarıyor."

Net ve bariz bir avantaj

Eddie, fotoğraf makinesinin arkasındaki ekranda görüntüleri incelerken de çekim yaparken olduğu gibi memnun kaldı. "Arkadaki 1,6 milyon piksel çözünürlüklü ekran harikaydı." diyor. "Bu, EOS-1D X'e göre gerçekten önemli bir gelişme. Bugünlerde sık sık görüntülere arkadaki ekrandan baktığım için daha net görüntüler görebilmek gerçekten avantaj sağlıyor. Genelde bir müsabakayı takip ederken netliği hemen kontrol etmem gerekiyor. Bu ekran da bunu mümkün kılıyor."

"Ayrıca EOS-1D X Mark II'de gerçekten avantajlı yeni bir özellik var." diyor. "Bahsettiğim özellik kırpıp gönderme işlevi. Bu, benim gibi spor fotoğrafçılığı alanında çalışan fotoğrafçılar için mükemmel bir özellik. Çektiğiniz bir fotoğrafı seçip fotoğraf makinesinde kırpabiliyorsunuz. Kırpılan görüntü ayrı bir JPEG olarak kaydediliyor. Spor çekimlerinde fotoğraflarımızın yüzde 95'i kırpılır. Spor fotoğrafları nadiren müşteriye kırpılmadan gönderilir; dolayısıyla bu işlev son derece değerli ve inanılmaz zaman kazandırıyor."

Konuşmaya devam ediyor: "Bazen fotoğrafların elimizden çıktıktan sonra nasıl kullanıldığı bizim için önemlidir. Kırpma işlemi fotoğrafın etkisini artırabileceği gibi azaltabilir de. Bu yüzden, fotoğrafçının fotoğrafı fotoğraf makinesinden göndermeden önce kırpabilmesi çok istediğimiz bir özellik."

EOS-1D serisi DSLR'lerde ilk kez kullanılan dahili GPS de önemli bir yenilik. Eddie, bunu şu sözlerle açıklıyor: "Bu aslında gerçekten önemli bir işlev. Örneğin, çok sayıda fotoğrafçı bir golün art arda çekilmiş fotoğraflarını gönderdiğinde EOS-1D X Mark II sayesinde gol zamanının çekimin yapıldığı zamanla aynı olduğunu bilebiliriz. Böylece fotoğrafın gerçekliği veya doğruluğu hakkında hiçbir şüphe olmaz. Aynı şekilde fotoğraf makinesinin saatini elle ayarlamak gerekmiyor. EOS-1D X Mark II ile sahada yaşananlarla lensimin gözünden kaydettiğim görüntülerin aynı olduğunu biliyorum."

Hareketli görüntüler

Eddie velodrom çekiminde en sevdiği beş lensi kullandı: EF11-24mm f/4L USM, EF14mm f/2.8L II USM, EF24-70mm f/2.8L II USM, EF70-200mm f/2.8L IS II USM ve EF400 f/2.8L IS II USM. Başarılarını "EOS-1D X Mark II hepsiyle mükemmel çalıştı." diyerek onaylıyor. "Hızlı ve hassas odaklama EOS-1D X'ten çok daha iyiydi; ancak 4K film çekme özelliğinin fotoğraf makinesine eklenmesiyle birlikte, benden istenseydi Canlı Kontrol modunu kullanarak, dokunmatik ekran kontrolü ve Dual Pixel CMOS AF sayesinde net odaklamayla film çekebilirdim. Bugünlerde, özellikle müşterilerimize daha fazla seçenek sunmaya çalıştığımız Reuters'da, birçok fotoğrafçıdan daha fazla film çekmesi isteniyor; bu yüzden bu özellik mükemmel.

Eddie, "EOS-1D X Mark II hakkındaki genel kanım şu: Daha yüksek kalitede daha fazla fotoğraf çekebiliyorum ve bu fotoğrafları yeni WiFi aktarıcı sayesinde daha hızlı gönderebiliyorum." diyerek sözü toparlıyor. "Kanımca bu fotoğraf makinesi, orijinal EOS-1D X'ten sonra ileriye doğru atılmış önemli bir adım ve eklenen mükemmel kırpıp gönderme işleviyle benim gibi fotoğrafçılar için biçilmiş kaftan. Siparişimi ne zaman verebilirim?"

Fotoğrafçı hakkında daha fazla bilgi

Tüm profili görüntüleyin