Eddie Keogh - EOS-1D X Mark II

eddie_keogh.jpg

Aksiyon Filmi Kahramanlarıyla Tanışın

Frits van Eldik

Videoyu görüntüleyin

"Bu fotoğraf makinesi tam benim çalışma tarzıma göre..."

Motor sporları fotoğrafçısı Frits van Eldik, hızla hareketli nesneleri yakalama konusunda dünyanın en iyilerinden biri. Yılların deneyimiyle oluşturulmuş benzersiz bir stile sahip fotoğrafçının, makinesinin de tıpkı kendisi kadar hızlı olması gerekiyor. Peki EOS-1D X Mark II, Frits van Eldik'in ellerinde nasıl bir performans gösteriyor? Fotoğraf makinesinin odaklama hızı ve her anı yakalayabilme özelliği hakkında bizimle düşüncelerini paylaşıyor...

Frits van Eldik

"Tam anlamıyla harika!" diyor Frits. Bu motor sporları fotoğrafçısını etkilemek zor; ancak bugün adeta ışık saçıyor. İspanya'da Malaga yakınlarında özel bir yarış pisti olan Race Resort Ascari'deki çekimden yeni dönen fotoğrafçı, burada EOS-1D X Mark II'nin oldukça hızlı araçlara karşı hünerlerini sergiledi.

"Hız, bu fotoğraf makinesinin hem kare hızı hem de otomatik odak açısından anahtar kelimesi. Mükemmel bir makine," diye açıklıyor. "Ayrıca görüntü kalitesi de olağanüstü. Nesneleri güneşe karşı çekerken bile gölgelerde inanılmaz miktarda ayrıntı yakalayabiliyorsunuz. Dosyanın kalitesi muhteşem ve yüksek dinamik aralıklı harika 20,2 MP sensör ise oldukça etkileyici."

Frits'in işinin temelinde hız yatıyor ve EOS-1D X Mark II'nin netliğe son derece hızlı Ferrari'lerden bile daha çabuk geçme kabiliyeti, kendisini en çok etkileyen özellik oldu. Seri çekimde her saniye mükemmel derecede pozlanmış ve keskin 14 kare ile Hollandalı fotoğrafçının Canon'un inanılmaz başarısını kutlamasına şaşırmamak gerek.

"Bu çekim için fotoğraf makinesini test ederken seri çekim yaptığım görüntülerden, hepsinin mükemmel netlikte olduğunu görebiliyordum," diye kabul ediyor. "Gerçekten olağanüstüydü. Fotoğraf makinesinin seri çekimi bu denli hızlı yaparken verdiği his inanılmaz. Çekim yapmaya başladığınızda, bir anda çektiğiniz her şeyin net olduğunu, otomatik odağın görevini yaptığı ve hareketli nesneye kilitlendiğini hissediyor; böylece kompozisyona odaklanabiliyorsunuz. Kısaca evet, fotoğraf makinesine daha önceki modellere kıyasla çok daha fazla güvenebiliyorsunuz; bu makinenin tasarlanma amacına tam olarak uygun çalıştığını biliyorsunuz."

Faster workflow, sharper screen

Daha hızlı iş akışı, daha net ekran

Bu kadar etkileyici seri çekim hızı ile Frits, fotoğraf makinesini Canlı Kontrol çekimi ve kompozisyonunda gönül rahatlığıyla kullanabilir. Ancak WFT-E8 Wi-Fi adaptör ile bir adım daha ileri gidiyor. "Fotoğraf makinesi, donanımıyla birlikte arabada kurulu olduğu zamanlarda tabletle başlatma amacıyla da bu özelliği kullandım," diye açıklıyor. "Tablette görüntünün düzgün boyutlarını anında görüyor; bu sayede odağı ve kompozisyonu çok kolay bir şekilde kontrol edebiliyorsunuz."

Frits, 1,62 milyon piksele sahip olması sayesinde EOS-1D X'te bulunan ekrandan çok daha iyi olan EOS-1D X Mark II ekranına yapılan iyileştirmeleri hemen fark ediyor. Frits şöyle söylüyor: "Fotoğraf makinesinin arka kısmında netliği oldukça doğru ve kolay bir biçimde görebiliyorsunuz ve bu sayede iş akışım olağanüstü derecede iyileşti; yani görüntünün netliğini dizüstü bilgisayarımda kontrol etmeyi beklememe gerek kalmıyor. Pistte hareketli çekim yaparken netliği görebiliyorum; yapılan bu küçük iyileştirme benim yaşantımı yüzde 100 daha iyi hale getiriyor."

Düşük ışıkta kullanım rahatlığı

Birçok farklı aydınlatmada çekim yapmaya alışık olan Frits için Ascari pistinde tipik bir çalışma gününü taklit etmek çok önemliydi ve bu, işe erken koyulmayı gerektiriyordu...

"Sabahın erken saatlerinde güneşin doğmasını bekliyordum ve ışık arabaların üstünde parlamaya başladığında ISO 16.000'de çekim yapmaya başladım. Bu, benim favori ışığım diyebilirim. Bana sabah saatlerinde en sevdiğim 24 saatlik motor sporları etkinliği olan Le Mans'ı hatırlatıyor. Görüntülere baktığımda kahvaltıdan önce yüzümde bir gülümseme oluşmuştu bile!" diye gülüyor.

"Birkaç yıl önce EOS-1D X'i ilk test ettiğimde benzer bir deneyim yaşamıştım; ancak ISO'yu hiç bu kadar yüksek kullanmamıştım. Şimdi bu yeni sensör sayesinde kullanabiliyorum ve görüntü kalitesiyle ilgili en ufak bir endişe duymuyorum. Toleranstaki artış ve daha iyi ISO performansı gerçekten yaratıcı yeni imkanlara olanak sağlıyor; özellikle de tüm gün çekim yaptığım zamanlarda."

"Fotoğraf makinesi benim için çok tanıdıktı." diye doğruluyor. "Menü sistemi EOS-1D X'tekiyle aynı ve tüm lenslerimle son derece rahat bir şekilde kullandım. Fotoğraf makinesi, araç donanımına bağlıyken EF14mm'den EF400mm'ye ve hatta 1,4x uzatıcı ile EF200-400mm zuma kadar elimdeki tüm ekipmanı kullanarak çekim yaptım. Tüm lensler son derece uyumluydu."

"Bu da bir diğer güzel noktayı öne çıkarıyor," diye devam ediyor Frits. "Bu fotoğraf makinesindeki f/8 özellikli 61 AF noktası ve sürekli açık olan kırmızı aydınlatmalı odak noktaları. Bu iki iyileştirme de benim gibi fotoğrafçılar için gerçekten çok kullanışlı. Birçok uzun lens ile çalışıyorum ve uzatıcı kullanıyorum; dolayısıyla bunlarla birlikte otomatik odak kullanmak gerçekten çok faydalı ve kırmızı odak noktaları düşük ışıkta AF alanlarını görmeyi kolaylaştırıyor."

Odaklı bir performans

"Otomatik odaktan bahsederken, odak takibinin de çok daha iyi olduğunu belirtmem gerekir," diye onaylıyor. "Bir araba süratle yaklaştığında normalde karşılaştığınız zorluk, araç önünüzden geçip sizden uzaklaştığı anda odağı kaybetmemektir. Ancak bu fotoğraf makinesi ve genişletilmiş otomatik odak noktaları ile böyle bir sorun olmuyor. Nesneye kilitlendiğiniz an, o şekilde kalmaya devam ediyor."

"Fotoğraf makinesini istediğim gibi kurabilirim. Menüdeki ayarlar sayesinde odak takibi hassasiyetinde küçük ayarlamalar yaptım; ayarları istediğim gibi değiştirdim ve gösterilen performans konusunda en ufak bir şikayetim olmadı. Fotoğraf makinesi tamamen özelleştirilebilir. Hayatı kolaylaştırıyor ve benim yaptığım işte bu son derece önemli bir şey!"

"Bu fotoğraf makinesiyle çekim yapmaya başladığım anda kullanmayı bırakmak istemediğimi fark ettim. EOS-1D X Mark II, tam benim çalışma tarzıma göre tasarlanmış. Kariyerimin başından beri, EOS-1V film kamerasından günümüze dek, EOS-1 serisi fotoğraf makinelerini kullanıyorum. Hepsini kullandım ve bu fotoğraf makinesi, açık ara en iyisi."

Frits sözlerini "Canon mühendisleri gerçekten profesyonellere kulak veriyor," diyerek sonlandırıyor. "Bana fotoğraf makinesinden ne beklediğimi sorduklarında beni gerçekten dinlemiş olmaları çok mutlu etti. Canon ile bir şeyler hakkında konuşmaya başladığınız andan itibaren bir çözüm geliştirmeye başlıyorlar ve istediğinizden bir adım daha ileri bile gidiyorlar! Başarılı olma ve bu başarıyı aşma tutkularına bayılıyorum. Benim tutkumla örtüşüyor."

Fotoğrafçı hakkında daha fazla bilgi

Tüm profili görüntüleyin