The EOS 5D Mark IV captures a wedding in low light

Jeff Ascough

Mükemmel çift

Jeff Ascough
Jeff Ascough

Elçi


Başarılı düğün fotoğrafçısı ve Canon Elçisi Jeff Ascough, beraber çekim yaptığı eşi Sarah ile birlikte EOS 5D Mark IV'te bir araya gelen önemli teknik gelişmelerin düğün fotoğrafçılığına yaklaşımlarını yeni ve daha heyecan verici şekillerde değiştirmelerine nasıl yardımcı olduğunu anlatıyor.

Ayrıntılar Jeff ve Sarah Ascough için oldukça önemlidir. Bugüne kadar birçok ödül kazanan İngiliz fotoğrafçı çift, röportaj stilinde çektikleri, ayrıntılarla dolu olağanüstü güzel fotoğraflarıyla dünya çapında şöhret kazandı.

Kısa süre önce Romanya'daki bir düğünde 5D Mark IV'ün prototipini deneme şansı yakalayan Jeff ve Sarah, yeni 30,4 megapiksel CMOS sensörün üreteceği dijital dosyaların ne kadar iyi olacağını görmeye herkesten daha fazla istekliydi. Elde ettikleri sonuçlar, kullandıkları 5D Mark III ve 6D'den vazgeçmelerini sağlayacak kadar iyi olacak mıydı? RAW dosyası standartlarının yeniden yazılacağını anlamaları yalnızca bir dakikalarını aldı...

Jeff: "Dosyalar muhteşemdi." diyor. "Görüntüleri ekranda ilk gördüğümde, Sarah'ın üzerlerinde oynama yaptığını düşündüm. JPEG'ler neredeyse bire bir gerçekçilikteydi. Aslında JPEG'ler o kadar iyiydi ki kendime 'neden RAW ile çekim yapayım ki?' diye sordum. Cilt tonları çok güzeldi; parlak alanlardan çok parlak alanlara geçiş çok daha yumuşaktı ve gürültü sorunu ortaya çıkmadan daha fazla gölge ayrıntısı yakalamayı başardım. Dinamik aralık çok daha iyiydi."


Işık sorunları

Jeff, açık havada yapılan düğün sırasında fotoğraf makinesini birbirinden farklı ve yüksek kontrastlı ışık koşullarında kullandı. 38 derecelik hava sıcaklığı, ekipmanı olduğu kadar en başarılı fotoğrafçıyı bile zorlayacak seviyedeydi.

Jeff, çalışma koşullarını şu sözlerle anlatıyor: "Işık çok zordu! Sarah ile birlikte günün büyük kısmında güneş öndeyken çekim yaptık. Seremonide ışık arkadan geliyordu. Bu yüzden çok fazla parlama ve gerçek bir kontrast eksikliği vardı. EOS 5D Mark IV'ün, özellikle yeni EF 24-105mm f/4L IS II USM lensle birlikte parlamaları mükemmel biçimde kontrol etmesi hemen dikkatimi çekti. Bunu görür görmez kendime güvenim geldi."

Sarah da fotoğraf makinesinin performansını görür görmez etkilendi. "Ben aslında teknik bir fotoğrafçı değilim." diyen Sarah, sözlerine şöyle devam ediyor: "Bu yüzden istediğim anda istediğim çekimi yapmamı sağlayacak bir fotoğraf makinesi isterim. Jeff fotoğraf makinesini çekim tarzımıza göre ayarlıyor, böylece özel anları yakalamak için ihtiyacım olan tüm zaman bana kalıyor.

"Özellikle ışık azken odaklamada büyük fark olduğunu fark ettim. 6D'nin net bir görüntü yakalamakta zorlanacağı ve zaman kaybettireceği durumlarda 5D Mark IV hemen odaklandı ve konuklar hareket ediyorken bile odağı korudu. Fotoğraf makinesinin sağladığı bu avantaj benim için çok önemli.

"EOS 5D Mark IV'ü kullanmaya başlar başlamaz ne kadar rahat olduğunu fark ettim. Hiç de büyük veya ağır gelmedi. Çalışırken EOS 6D'yi kullanmaya alışkınım ama fotoğraf makinesini elime alır almaz, mümkün olan en kısa zamanda bu modele geçmeye karar verdim."

Fotoğraf makinesi kadar yeni lens de Jeff'i etkiledi. Bu ikili bir düğün fotoğrafçısı için mükemmeldi. Jeff, hayranlığını şu sözlerle açıklıyor: "Lens de olağanüstüydü. "Önceki modele göre çok daha gelişmiş bir lens. Aralarındaki fark gerçek olamayacak kadar iyi."

Sözlerine şöyle devam ediyor: "Artık düğün fotoğrafçılarından daha uzun süre çekim yapmaları ve daha fazla fotoğraf çekmeleri isteniyor. Bu yüzden biz de kullandığımız ekipmanların sayısını en aza indirmeye çalışıyoruz. Zum lensler iyi olsa da günün sonuna doğru yüksek ISO özelliğini kullanamazsınız; dolayısıyla sadece bu saatler için yanınıza daha hızlı olan sabit lensleri almanız gerekir. 5D Mark IV'ün yüksek ISO performansı sayesinde bir kademe daha kullanabiliyorsunuz. Bu da f/4 lensle çekim yaparken büyük avantaj sağlıyor. Bu lens, sığ alan derinliği efektleri istemiyorsanız gün boyunca yeterli oluyor. Artık sadece bir fotoğraf makinesi ve bir lensle işimi yapabileceğim bir noktada olduğumu hissediyorum. Sürekli lens değiştirmek zorunda kalmadığım için işime odaklanabiliyor ve her zaman başarılı sonuçlar alacağımdan tamamen emin oluyorum. Sabitleme performansı olağanüstüydü ve keskinlik de bambaşka bir seviyedeydi."

"Önceki modele göre çok daha gelişmiş bir lens. Aralarındaki fark gerçek olamayacak kadar iyi."

Keşfedilecek fırsatlar

Jeff için 5D Mark IV'ü 5D Mark III ile doğru bir şekilde karşılaştırmanın tek yolu, her şeyi kapatmaktı. "Bire bir karşılaştırma yapabilmek için Dijital Lens Optimizasyonu gibi otomatik düzeltmelerin hepsini kapattım. Bu fotoğraf makinesinin her açıdan bir adım ileride olduğu şüphe götürmez bir gerçek. Hafif olduğu için gün boyunca fotoğraf makinesiyle çekim yapacaklara cazip bir çözüm sunuyor. Çift kart sayesinde arabellek kısıtlamalarıyla karşılaşmıyorum. Ayrıca hızlı ve hassas olan fotoğraf makinesi, ideal yardımcım oldu."

EOS 5D Mark IV'ün yeni özelliği Wi-Fi, çok istenen ve Jeff'in de çok merak ettiği bir özellikti. "Wi-Fi düğün fotoğrafçıları için ilginç bir gelişme." diyor. "Bugün internette düğün fotoğrafçıları için birçok platform var. Çektikleri fotoğrafları fotoğraf makinelerinden aktarmadan doğrudan müşterilerine gösterebiliyorlar. Henüz bu uygulamanın çok başındayız ancak 5D Mark IV, müşteri talep ettiği takdirde bu iş akışını hayata geçirebilecek teknolojiye sahip."

Odaklı bir performans

Dosyaların yüksek kaliteli olmasından sonra Jeff için düğünlerde en önemli ikinci faktör, hızlı odaklanmadır. "Çalışırken on seferin dokuzunda merkez odağı kullanırım. 5D Mark IV'ün hızı, III'e göre fark edilebilir oranda yüksekti. Düğün sırasında loş ışıklı basamaklardan bana doğru inen bir kızın dört-beş fotoğrafını çektim. Fotoğraf makinesi odağı korudu ve fotoğrafların hepsi net çıktı. Bunu eski fotoğraf makinemle bu kadar başarılı bir şekilde yapamazdım. Fotoğraf makinesinin ne kadar başarılı olduğunu gösteren bir andı."

Jeff, odaklama avantajlarına ek olarak 5D Mark IV'ün ayarlarının ve kullanımının da Mark III'e göre çok kolay olduğunu gördü. "Menü ayarları çok sezgiseldi ve kullanımı önceki modele kıyasla çok daha kolaydı. Fotoğraf makinemi sorun yaşamadan tam istediğim gibi ayarlamayı başardım."

"Bu modeli denedikten sonra emektar EOS 5D Mark III'üme dönmek benim için çok üzücü olacak."

Jeff: "Bu modeli denedikten sonra emektar EOS 5D Mark III'üme dönmek benim için çok üzücü olacak." diyor. "Fotoğraf makinem beş yıl önce piyasaya çıktığında, kariyerimin geri kalanı boyunca bu modeli kullanabileceğimi düşünüyordum. Sonra onu geliştirip bu yeni modeli çıkardılar! Bu modelin ne kadar gelişmiş olduğunu ancak kullanmaya başladığınızda anlıyorsunuz. Üstelik fotoğraf makinesini bir kez elinize aldıktan sonra asla bırakmak istemiyorsunuz!"

"EOS 5D Mark IV, düşünmeden kullanacağınız bir fotoğraf makinesi. Bu da benim için en iyi fotoğraf makinesidir.

Elçiler ve Hikayeleri

Canon Ambassador Lorenzio Agius uses EOS 5D Mark IV

İlham

EOS 5D Mark IV'ın profesyonel fotoğrafçıların ellerinde nasıl performans gösterdiğini keşfedin

Daha fazlasını keşfedin