Model poses next to flowers

Lorenzo Agius

Farklılık dinamikte

Lorenzo Agius
Lorenzo Agius

Elçi


EOS 5D Mark IV birçok işi iyi bir şekilde yapabilir; ancak portre fotoğrafçısı Lorenzo Agius'un ellerinde hız, kalite ve esneklik kombinasyonuyla seviye atlayarak yepyeni çalışma yolları sağladı.

Lorenzo Agius, oldukça ünlü müşteriler için moda ve porte çekimleri yapan meşgul bir adam. Buna rağmen Lorenzo, ilk ön üretim EOS 5D Mark IV fotoğraf makinelerinden birini deneme fırsatını yakaladığında bu fırsatı programına eklemek için zaman yarattı.

Uzun bir hafta sonunda, fotoğraf makinesinin hemen hemen tüm yeni özelliklerini test ederek biri stüdyosunda ve diğeri dışarıda olmak üzere iki çekim yaptı. Peki fotoğraf makinesinden etkilendi mi? Lorenzo, fotoğraf makinesinin hızı ve kaliteyi bir araya getiren ideal bir kombinasyon olduğunu ekleyerek şunları ifade ediyor: "Fotoğraf makinesini son derece kusursuz buldum. EOS 5DS fotoğraf makinemden çok daha hızlı bir şekilde çekim yapabiliyorum. Bu çok büyük bir avantaj. Moda ve portre fotoğrafçılığı yaparken bazen bir anı yakalamak için bir saniyede daha fazla kare çekmeniz gerekiyor."

EOS 5D Mark IV, 30 megapiksel RAW karelerini 7 fps'de yakalıyor ve görüntü kalitesini de destekleyen DIGIC 6+ işlemci sayesinde bu veri miktarıyla başa çıkabiliyor. "Dışarıda çekim yaparken görüntülerin daha fazla dinamik aralığa sahip olduğunu hemen fark ettim. Işık seviyeleri tahmin edilmesi güç bir şekilde değiştiğinde veya nesne biraz ışığın dışına çıktığında, bu parlaklığı görüntü kalitesinden ödün vermeden üretim sonrasında geri getirebileceğimi biliyorum.

"Bu, bu çekimlerdeki görüntüleri rötuşlarken ve bu görüntüleri ayrıntılı bir şekilde incelerken yeni fark ettiğimiz bir durum. Dışarıda çekim yaparken çoğu zaman kendimi öngörülmesi güç olan durumların içinde buluyorum. Nesnenin yüz ifadesinin en iyi olduğu karenin ışığının ideal seviyenin altında kalması durumunda bu kareyi kurtarmam gerekiyor. Yaptığım işte toleransa sahip olmak büyük önem taşıyor. Bu fotoğraf makinesinde istediğim tolerans bulunuyor."

EOS 5D Mark IV'ün sahip olduğu diğer özelliklerin arasında bu türde bir esneklik ve beklenmeyen durumları "kurtarma" özelliği de bulunmaktadır. "Daima EOS 5D Mark III'ün yüksek ISO değerine sahip görüntüleri işlemede oldukça iyi olduğunu düşünürdüm. Fotoğraf makinesini ISO 1500-1800'e kadar değerlerde kullanırken mutluydum. Ancak aynı hassasiyet değerlerinde EOS 5D Mark IV önemli ölçüde daha iyi ve bu değerleri çok daha fazla yükseltebileceğimden eminim. Bu bana içinde bulunduğum durum fark etmeksizin istediğim diyafram açıklığını ve enstantane hızını kullanma özgürlüğünü veriyor" diyor Lorenzo.

Lorenzo sözlerine şunları ekliyor: "Bir de tabi ki Dual Pixel RAW var. İnanılmaz bir şey! Sığ alan derinliklerinde geniş diyagram açıklığında çekim yapmayı seviyorum ama geniş açılı EF 85mm f/1.2L II USM gibi lensler kullandığınızda çok fazla hata payı olmuyor. Bir göz odakta olmadığı ya da siz fotoğraf çekmeden hemen önce nesne hafifçe hareket ettiği için başka bir şekilde elde edemeyeceğiniz mükemmel bir fotoğrafı kaybetmeyi son derece can sıkıcı buluyorum. Ancak Dual Pixel RAW dosyalar çekersem çekimi yaptıktan sonra kritik keskinlik noktasını ayarlayabilirim.

"Dürüst olmak gerekirse bu fotoğraf makinesi daha ne kadar geliştirilebilir emin değilim. Bunun benim sorunum olmadığına çok memnunum."

Şu anda fotoğrafları bu şekilde kurtarabildiğimden odaklama, pozlama veya ışık sorunlarına rağmen daima en iyi anları çekebiliyorum. Bu fotoğraf makinesinde en çok hoşuma giden şey, beni özgür bırakma şekli ve bana daha fazla fırsat ve özgürlük sunmasıdır. Görüntüyü yakalamak için daha fazla şansım var ve bu çok önemli bir konu. Bir ünlüyü çekmek için yalnızca birkaç dakikanız olduğundan hiçbir fırsatı kaçırmak istemiyorsunuz. Canon beni odak dışı veya kötü pozlanmış görüntü dezavantajından kurtardı. İşte bu yüzden Canon'un ürünlerini çok seviyorum!"

Dünyaya farklı gözlerle bakın

Bazı diğer yeni EOS fotoğraf makineleri gibi, EOS 5D Mark IV de karenin etrafında hareket eden kişileri Canlı Kontrol modunda takip ederek bu kişilerin görüntüde net kalmaya devam etmesini sağlamak için odağı ayarlayabilir. Bu özelliğin video çekimi yapan kişiler tarafından kullanıldığı açıkça bilinse de Lorenzo fotoğraf çekimi yaparken de bu teknolojiyi kullandı.

Lorenzo, şunları dile getiriyor: "Fotoğraf makinesini tripoda yerleştirip Canlı İzleme moduna ayarlayarak nesnemin yüzüne odaklayabilirim. Bu sayede nesne daima odakta olur. Ayrıca vizörden bakmadan veya hatta fotoğraf makinesinin başında olmadan çekim yapabilirim. Bu da fotoğrafını çektiğim kişilerle daha iyi bir şekilde etkileşimde bulunmamı sağlıyor. Fotoğraf makinesini denklemin dışına çıkarıyor ve nesnemle oldukça kişisel düzeyde bir ilişki kuruyorum.

Lorenzo, Canon Camera Connect uygulaması ile Wi-Fi üzerinden EOS 5D Mark IV'e bağlanan tablet bilgisayarda uzaktan Canlı Kontrol işlevini kullanarak bu şekilde çalıştı. Bu aynı zamanda Lorenzo'nun fotoğraf makinesini kontrol etmesini ve görüntüleri uzaktan yakalamasını sağlıyor. Lorenzo, bu deneyimini geniş formatlı fotoğraf makineleriyle çekim yapmaya benzetiyor.

"Bu, Richard Avedon gibi fotoğrafçıların yaşadığı günlere geri dönmek gibi. Richard, 10x8 fotoğraf makinesini kullanırken makinenin lensinden bakmazdı; çünkü bunu yapamazsınız. Fotoğraf makinesinin yanında durarak nesnesiyle konuşurdu. İşte EOS 5D Mark IV'ü kullanırken benim yaptığım şey de buydu. Mükemmeldi! Net sonuçlar ve daha iyi yüz ifadeleri elde ediyorum. Bu, benimle çalışan bir odaklayıcı ve ışık teknisyeni olması gibi. Tek fark, benim fotoğraf çekiyor olmam."

Lorenzo, bu şekilde çalışmanın ona tipik bir film fotoğrafçılığı çekimi yapmanın daha yavaş ve daha dikkate alınan bir yönünü hatırlattığını söylüyor. "Dijital biraz otomatik olabilir. Bir düğmeye bastığınızda ilk seferde istediğiniz sonucu elde edemezseniz bir sonraki seferde veya üçüncü seferde elde edersiniz. Yeteri kadar fotoğraf çektiğiniz sürece eninde sonunda istediğiniz fotoğrafı elde edersiniz. Bunun biraz tembelce olduğunu düşünüyorum. Bu şekilde yavaş ve tüm dikkatimi nesneme verebildiğim çekimler yapmak çok daha iyi bir başarı oranı elde etmemi sağladı. Fotoğrafı çekerken kendimi daha bilinçli hissettim.

"Fotoğraf makinesini denklemin dışına çıkarıyor ve nesnemle oldukça kişisel düzeyde bir ilişki kuruyorum."

Lorenzo Agius photographs with EOS 5D Mark IV

Her işte uzman

EOS 5D Mark IV, "çok yönlü" bir fotoğraf makinesi olarak nitelendirilir. Lorenzo, evrensel çekiciliğin ödün vererek elde edilmediğine dikkat çekme eğilimde olmasına rağmen bu duruma katılıyor. Lorenzo şunları söylüyor: "Çekim yaptığınız fotoğrafçılık türünden bağımsız olarak, bu fotoğraf makinesinin size avantaj sağlayacak ve yeni şeyler yapmanıza olanak tanıyacak bir yönü olduğunu düşünüyorum. Gazeteciyseniz ve düşük ışık koşullarında çekim yapıyorsanız yüksek ISO özelliğine bayılacaksınız. Spor veya vahşi doğa fotoğrafçısıysanız 7 fps çekim yapma olanağından ve EOS-1D X Mark II'dekine benzer AF sisteminden faydalanabilirsiniz. Benim gibi bir portre fotoğrafçısıysanız tek bir fotoğraf makinesiyle istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.

"Odaklanma, hız ve görüntü kalitesi. Ben fotoğraf makinesini kullanırken makineyi ve makineden çıkan sonuçları gören yardımcılarım ve dijital operatörlerim çok şaşırmıştı. Adeta ağızları açık kaldı."

Lorenzo aynı zamanda bir çift EOS 5DS fotoğraf makinesine de sahip. "Sanırım bu fotoğraf makinelerini ilan panoları resimleri vb. için ekstra çözünürlüğe ihtiyacım olduğunda kullanacağım. Ancak EOS 5D Mark IV daha hızlı ve daha geniş dinamik aralığına sahip ya da daha iyi odaklama yapıyor ve Dual Pixel RAW gibi bahsettiğimiz tüm bu esneklikleri barındırıyor. 'Harika ama eksik bir şeyler var' diye düşünmeden kullandığım ilk fotoğraf makinesinin bu olabileceğini düşünüyorum.

Hiçbir şekilde hayal kırıklığına uğramadım. Bu fotoğraf makinesi farklı bir seviyede. İster profesyonel ister amatör olun daha iyi fotoğraflar elde edecek ve daha önce kaydedemediğiniz görüntüleri kurtarabileceksiniz. Dürüst olmak gerekirse bu fotoğraf makinesi daha ne kadar geliştirilebilir emin değilim. Bunun benim sorunum olmadığına çok memnunum."

Elçiler ve Hikayeleri

Canon Ambassador Lorenzio Agius uses EOS 5D Mark IV

İlham

EOS 5D Mark IV'ın profesyonel fotoğrafçıların ellerinde nasıl performans gösterdiğini keşfedin

Daha fazlasını keşfedin