Young gypsy child stands in a shaft of light

Paolo Pellegrin

Düşük ışıkta hayat

Paolo Pellegrin
Paolo Pellegrin

Elçi


Ünlü Magnum foto muhabiri ve Canon Elçisi Paolo Pellegrin, EOS 5D Mark IV ile ilk deneyimini anlatıyor ve bu fotoğraf makinesini EOS 5D serisinin önceki DSLR'leriyle kıyaslıyor.

Paolo Pellegrin, eşsiz belgesel fotoğraflarının çekimlerinde, en samimi anları ortaya koymak üzere nesnelerinin özüne indiği bir tarzdan yararlanıyor. Yaklaşımı, fotoğraf makinesi becerileri kadar nezaket ve diplomasi yeteneği de gerektiriyor. Aslına bakılırsa Paolo'nun nesneleriyle ilişki kurma yeteneği büyük bir önem taşıyor, çünkü ancak güvenlerini kazandığı takdirde onların hayatlarına girebilir.

Paolo son işlerinden birinde, bir EOS 5D Mark IV ön üretim modelini, gündelik hayatlarını ve kültürlerini belgelediği şehirli bir çingene ailesiyle vakit geçirmek üzere gittiği İtalya'nın Roma kentine götürdü. Bu proje Paolo'nun, EOS 5D serisiyle neden böylesine uzun soluklu ve verimli bir ilişkisi olduğunun mükemmel bir örneği. Tam kare görüntü kalitesi, duyarlı performans ve taşınabilirliği bir araya getiren bu fotoğraf makineleri, sokak portrelerinden düşük ışıklı manzaralara kadar her şeyi yakalamasına olanak tanıyor.

Paolo, yeni fotoğraf makinesiyle deneyimleri hakkında konuştuğumuz dönemde, Ramadi ve Felluce gibi kentlerde çalışarak Irak'taki olayları belgelemekle meşguldü. Son derece cızırtılı bir telefon hattından bize ilk izlenimlerini anlattı...


"Piyasaya ilk çıktıkları günden beri EOS 5D'yi kullanıyorum ve bu fotoğraf makineleri yıllar boyunca geliştikçe, ben de evrimlerine tanıklık ettim." diyor Paolo. "EOS 5D Mark IV'ü Roma'da yalnızca birkaç günlüğüne deneyebilmiş olsam da, başta düşük ışıktaki kullanımı olmak üzere bende büyük bir etki yarattı."

Paolo'nun Roma'daki fotoğraflarının büyük bir bölümünü karanlık çöktükten sonra çekmiş olması, sabit lensleri zum lenslere tercih etmesinin nedenlerinden yalnızca biri. "Anında fark ettiğim şeylerden biri, karanlık konumlarda çekim yaparken otomatik odağın duyarlılığıydı ve bu benim için çok önemli bir mesele." diyor. "Ayrıca o koşullardaki görüntü kalitesi de daha iyiydi. RAW dosyalarına baktığımda ilk izlenimim, her zamankinden daha düşük gürültü olması ve gölgelerdeki ayrıntıların çokluğuydu."

Hareket halinde çekim yapmak, LCD ekranın kalitesinin de daha fazla önem taşımasına neden oluyor. Yüksek çözünürlüklü 3,2 inç LCD ekranıyla EOS 5D Mark IV, Paolo'nun kaydettiği dosyalarının kalitesini ince ayrıntılarıyla göstererek, yolculuğu esnasında dizüstü bilgisayarını açmadan görüntüleri incelemesine ve düzenlemesine imkan tanıyor.

Paolo EOS 5D Mark IV'ün yüksek piksel sayısını da son derece önemli buluyor. "Sergiler için çok sayıda büyük baskı alıyorum, bu nedenle piksellere asla hayır demem." diye ekliyor.

"Bu özelliği, ister iç mekan ister dış mekan olsun, neredeyse her yerde kullanıyorum. Bunu, bu fotoğraf makinesi sisteminin en iyi özelliklerinden biri olarak görüyorum."

İşin özü sadelikte

Paolo çekimlerini, görüntü kalitesi ve hızlı diyaframlarını beğendiği, sabit odak uzaklığı kısıtlamasıyla kendisini yaratıcı olmaya iten sınırlı sayıda sabit lensle yapıyor. "Tipik ekipmanlarım 28 mm, 35 mm ve 50 mm sabit lensler." diyor. "İki lensin hızlı EF35mm f/1.4L II USM ve EF50mm f/1.4L II USM versiyonlarını kullanıyorum ve oldukça ufak olan EF28mm f/2.8 II USM lensle çalışmaktan da keyif alıyorum."

Paolo'nun çantasında bulunan diğer lensler ise EF24-70mm f/2.8L II USM ve ("Zum fikrinden pek hazzetmesem de, bu çok ama çok iyi bir lens!") ve minik boyutundan ötürü "pankek" lens olarak adlandırılan EF40mm f/2.8 STM.

Çantasına baktığınızda, Paolo'nun ihtiyatlı çalışma tarzında ekipmanların oynadığı rolü daha iyi anlıyorsunuz. Dikkat çekmeden hızlıca reaksiyon gösterebilmek adına küçüklüğü ve hafifliği tercih ediyor. Yeni EOS 5D Mark IV'ün özellikleri burada da devreye giriyor. 5D fotoğraf makinelerinde bulunan bir teknolojik devrim olan Sessiz Çekim modu bu özelliklerden biri. "Canon'un Sessiz Çekim modunu kullanıma sunması, benim için büyük değişikliklere sebep oldu." diyor Paolo. "Bu özelliği, ister iç mekan ister dış mekan olsun, neredeyse her yerde kullanıyorum. Bunu, bu fotoğraf makinesi sisteminin en iyi özelliklerinden biri olarak görüyorum."

Paolo için bir diğer yenilik ise EOS 5D Mark IV'ün Wi-Fi/NFC modu sayesinde görüntüleri bir tablete hızlı bir şekilde aktarabilme özelliği olmuş. Canon Connect uygulaması ile uzaktan hızlı paylaşım ve çekim yapmasını gerektiren bir durum yaşandığında, bunu büyük bir kolaylıkla yapabileceğini bilmek, fotoğraf makinesinin bu yeni özelliğini onun için daha da etkileyici kılmış.

EOS 5D Mark IV, son derece özelleştirilebilir bir fotoğraf makinesi ve Paolo örnek fotoğraf makinesiyle yalnızca birkaç günlüğüne çalışabilmiş olmasına rağmen, iyileştirilmiş kullanımının sunduğu avantajları çoktan hissetmeye başlamış bile. "Dokunmatik ekran beni olumlu anlamda şaşırttı. Doğrusu, fotoğraf makinesini elime alana kadar bunun hakkında hiçbir fikrim yoktu." diyerek gülüyor. "Ama kullanımı çok hızlı ve görüntülere göz atma ve ayrıntıları kontrol etmek üzere zum yapma şeklini beğendim."

"Wi-Fi ve GPS özelliklerini kullanma gereğini şimdilik pek duymasam da, ilerleyen zamanlarda bunlara ihtiyaç duyabilirim. GPS ilginç bir özellik ve Orta Doğu'nun çöllerinde konumları saptamaya çalışırken kullanışlı olabilir."

"Canon'un Sessiz Çekim modunu kullanıma sunması, benim için büyük değişikliklere sebep oldu."

Paolo Pellegrin photographs gypsy children with EOS 5D Mark IV

Paolo ile yaptığımız görüşmede açıkça anlıyoruz ki, EOS 5D serisini foto muhabirler için çekici kılan yalnızca tek bir özellik yok. Bu seriyi çekici kılan daha ziyade fotoğraf makinelerinin çok yönlülüğü: pek çok şeyde gerçekten başarılı bir DSLR. EOS 5D Mark IV, çığır açan öncüllerinin izinden gitmek üzere iyi bir konumda.

Paolo ekliyor: "Aslına bakılırsa benim için asıl önemli olan dosya boyutu ve o dosyanın, özellikle düşük ışıktaki kalitesi. AF gibi özellikler, zamanla daha da gelişiyor. Burada, Irak'ta fotoğraf makinesi yanımda değil ama olmasını gerçekten isterdim. Gelecekte bu makineyi tekrar kullanmak için çok sabırsızlanıyorum..."

Elçiler ve Hikayeleri

Canon Ambassador Lorenzio Agius uses EOS 5D Mark IV

İlham

EOS 5D Mark IV'ın profesyonel fotoğrafçıların ellerinde nasıl performans gösterdiğini keşfedin

Daha fazlasını keşfedin