Richard Walch - EOS-1D X Mark II

EOS-1D X Mark II Lifestyle Richard Walch Video

Aksiyon Filmi Kahramanlarıyla Tanışın

Richard Walch

Videoyu görüntüleyin

EOS-1D X Mark II ile yaratıcılığınızı konuşturun

EOS-1D X Mark II, çığır açan öncülünün birçok özelliğini geliştirir ve bu karışıma yeni teknolojiler ekler. Tüm bunlar nasıl oluyor da daha iyi fotoğraflar çekilmesini sağlıyor? Fotoğraf makinesini gerçek hayatta kullanan ilk profesyonel fotoğrafçılardan biri olan Richard Walch, deneyimlerini paylaşıyor.

Richard Walch

Şu anda çok az fotoğrafçı, yeni EOS-1D X Mark II hakkında Richard Walch'ın sahip olduğu kadar bilgiye sahiptir. Almanya doğumlu bir kar ve motor sporları uzmanı olan Walch, son dört yıldır elçi olarak Canon ile işbirliği yapıyor. Aynı zamanda yeni fotoğraf makinesinin geliştirilmesine de katkı sağladı.

Richard, 2013 yılını hatırlayarak şunları dile getiriyor: "Canon yuvarlak masa tartışmalarını Perpignan'daki Visa pour l'Image'da yapmıştık". "EOS-1D C ile çekilmiş 4K görüntülerden alınan tek görüntülerde kare yakalamaya dair bir demo gösterimi yapıyordum. Yeni EOS-1D X serisi fotoğraf makinelerinin de bunu daha basit bir şekilde yapabilmesi gerektiği konusunda herkes hemfikirdi. Video çekerken EOS 70D'de bulunan AF izleme özelliğini görmek istediğimi söyledim. Üstelik tüm bunlar akıllı cihazınızdan kontrol edilebilmeliydi. EOS-1D X Mark II'de tüm bunlar ve tabii ki çok daha fazlası var."

"Canon'daki mühendislerin son kullanıcıların isteklerini ne kadar önemsediğini görmek çok sevindirici. Hiçbir fikrin kaynağı tek bir kişi değildir. Ancak aynı şey Avrupa'daki, Japonya'daki ve ABD'deki insanlardan duyulduğunda dikkate alınmaya başlar. İnsanlar hangi yönde ilerleyeceklerini bilmek istiyorlar. Örneğin, daha fazla piksel mi yoksa daha geniş dinamik aralık üzerinde mi çalışmaları gerekiyor? Şöyle diyeceklerdir: 'Bak, aynı anda her yerde olamayacağımıza göre sence hangi yönde ilerlemeliyiz?' Bunun çok fazla güven gerektiren açık ve dürüst bir çalışma şekli olduğunu düşünüyorum."

İlk izlenimler

Richard, daha önce EOS-1D X veya EOS-1D C ile çekim yapmış olanların yeni Mark II fotoğraf makinesinde yabancılık çekmeyeceklerini ve yeni eklenen özellikleri keşfetme fırsatını kaçırma pahasına da olsa fotoğraf makinesini hemen kullanmaya başlayabileceklerini söylüyor. "Bildiğiniz tüm özellikler korunuyor ve aşağı yukarı aynı yerde duruyor. Ama tüm yapacağınız bu olursa bu fotoğraf makinesinin sunduğu tüm yenilikleri kaçırmış olursunuz," diyerek gülüyor. Bence EOS-1D X Mark II'yi, daha önce çekemediğiniz fotoğrafları çekmenize olanak tanıyan bir fotoğraf makinesi olarak özetleyebilirsiniz. Yaratıcılığınızı uç noktalarda göstermek için.

"Örneğin yaratıcılıkta yeni seviyeye ulaşmak için mevcut olan en hızlı otomatik odaklama ve sürekli çekim hızlarını kullanmak istiyorsanız bu fotoğraf makinesiyle harika vakit geçireceksiniz. Yüksek ISO değerinde ve daha yüksek pozlama toleransında yapabileceklerinizin sınırını zorlamak da istiyor olabilirsiniz. Bu, eksiksiz bir paket; orijinal EOS-1D X performansının şöyle ya da böyle iyileştirildiğini düşünüyorum.

"Bana göre EOS-1D X fotoğraf makineleri ile diğer DSLR'ler arasındaki en büyük fark her zaman duyarlılık olmuştur. Bu fotoğraf makinesi, ellerinizde hayat buluyor ve benim çalışma şeklime uyum sağlıyor. Bir bakıma, düşünce sürecimin bir uzantısı haline geldi denebilir. Kullanması son derece kolay."

Uç noktalarda çalışma

Richard yaratıcılığın uç noktalarından bahsederken fotoğraf makinesinin "daha hızlı, daha yüksek, daha iyi" teknik özelliklerini, daha yaratıcı fotoğraflar çekmede kullanmanın yollarını açıklıyor. "Örneğin şu anda eskiden sahip olduğumuz olanaklara göre 2 fps daha fazla olan 14 fps'de çok hızlı bir şekilde çekim yapabiliyoruz," diyor ve bunun, birçok spor fotoğrafını çekerken kendisine gerçek bir avantaj sağladığını da ekliyor.

"Size bir örnek vereyim. Kayak veya snowboard aktivitelerinde çekim yaparken genellikle pist dışında çekim yaparım, bu nedenle çok fazla kar sıçrar. Sıçramanın en fazla olduğu ancak kayağı ve çubukları görmeye deva edebildiğim anları yakalamaya çalışıyorum, aksi takdirde fotoğrafta sadece karda uçan bir kafa görünür. Dolayısıyla bu durumda, 14 fps fark yaratabilir. Çekim ortamında su veya kar gibi başka bir unsur varsa bu yüksek kare hızları gerçekten fark yaratıyor."

Richard, kameranın özellikle otomatik odaklama gibi özellikleri aynı seviyede değilse yüksek kare hızlarının tek başına yeterli olmayacağını belirtiyor: "EOS-1D X Mark II, 14 fps kare hızının yanı sıra daha hızlı odaklanma ve daha doğru takip sağlayan geliştirilmiş otomatik odaklamaya da sahip. Bu özelliklerin birlikte bulunması şu açıdan önemli: 14 fps hızda çekim yapmak istediğinizde bu 14 kareden yalnızca 10 tanesi keskinse gerçek bir 10 fps hıza sahipsiniz demektir. Öte yandan yeni fotoğraf makinesiyle her kare keskindir ve bu gerçekten çok önemlidir."

Dosya depolaması bile geliştirilmiştir: "Daha da fazla kare çekiyorsunuz, bu nedenle 'tüm bu dosyaları sabit sürücüme nasıl aktaracağım?' diye düşünüyorsunuz. Artık CFast [2.0™] bellek kartları sayesinde bu işlemi eskisinden iki kat daha hızlı yapabilirsiniz. Bunun sağladığı avantajı görüntülerle dolu bir 128 GB karttan hızlı bir sabit sürücüye yükleme yaparken görebilirsiniz. Bunun küçük bir fark yarattığını düşünebilirsiniz. Ama bu küçük avantajlar bir araya gelerek büyük bir fark yaratıyor."

Richard Walch

Keskinliği koruma

EOS-1D X ve EOS 7D mark II gibi diğer EOS fotoğraf makinelerinde olduğu gibi, EOS-1D X Mark II'deki otomatik odaklama sistemi, fotoğrafı çekilen eylem türüne uyacak şekilde ayarlanabilir ve Richard, en iyi odaklama performansını elde etmek için bunun çok önemli olduğuna dair uyarıyor. Richard, "Kameranın davranışında ince ayar yapmak için AF Modlarını kullanmanız gerekir," diyor. "Modlar, odaklama hassasiyetini değiştirir ve sürekli hızlanma veya değişken ani hareketler bekleyip beklememesi gerektiğine ilişkin bilgi verir.

"Fotoğraf makinesinin doğru sonuçlar vermesi, nesnenin o ana kadarki hareketine ve seçilen AF Moduna göre neler olacağını tahmin etmesine bağlıdır. Örneğin fotoğraf makinesi; 1. kareyi, 2. kareyi ve 3. kareyi inceleyip 'Bu nesne 110 km/sa. hızla hareket ediyor, o zaman yarım saniye içinde bu konumda olacak,' şeklinde hesap yapar. Bence EOS-1D X Mark II'deki değişiklik, bu tahmini oldukça başarılı bir şekilde yapabilmesidir."

Richard, ilk ön üretim EOS-1D X Mark II gövdelerinden biriyle bazı snowboardçuları çektiğini hatırlıyor. "Nereden geldiğini anlamadığım dört adam havada bazı hareketler yapmaya başladı. Bu, fotoğraf makinesini zorlayacak bir durum ama ilk kare de dahil olmak üzere her kareyi yakalamayı başardı. Bu fotoğraf makinesinde, f/8 diyaframda daha fazla çapraz tip sensör var ve işleme gücü daha iyi. Odaklamayı yapıyor ve görüntülerinizin keskin olacağını biliyorsunuz.

"Bu, fotoğraf çekerken daha fazla yaratıcılık riski alabileceğiniz anlamına geliyor. Yamacın daha da altına inerek onları daha geç göreceğiniz ve odaklamak için daha az zamana sahip olacağınız anlamında gelse de yarışmacının veya snowboardçunun daha yükseğe çıktığı izlenimini verebilirsiniz. Fotoğraf makinesinin görüntüyü yakalayacağını bildiğiniz için biraz daha zorlayabilirsiniz. Daha fazla açı bulabilirsiniz; fotoğrafçılık yeteneklerinizin sınırlarını zorlayın çünkü bu fotoğraf makinesi size tüm olanakları sunuyor."

Konu EOS-1D X Mark II'de görüntü kalitesini iyileştirmeye geldiğinde Richard, çok sayıda EOS-1D X kullanıcısıyla yapılan görüşmelerin ardından piksel sayısına mı yoksa dinamik aralığa mı odaklanılacağı konusunda bir karar alındığını açıklıyor. "Yuvarlak masa görüşmelerinde ilerleyeceğimiz yön konusunda konuştuğumuzu ve iş arkadaşlarımla birlikte, dinamik aralığı geliştirme yönünde ilerleme konusunda son derece kararlı olduğumuzu hatırlıyorum. Yaptığım çekimlerin yüzde 90'ı için 20 megapikselin yeterli olduğunu düşünüyorum. Diğer çekimler içinse ortalama formatı aşmak istediğimde kullandığım EOS 5DS ve EOS 5DS R gibi fotoğraf makineleri var," diyor Richard.

"Dinamik aralıktaki iyileştirme anında fark edilebilir. Parlak alanlarda ve gölgelerde daha fazla ayrıntı elde edilmesi görüntü kalitesinde gözle görülür bir fark yaratır. Ayrıca bunun, JPEG formatında çekim yapanlara Raw formatında çekim yapanlardan daha fazla avantaj sağladığını düşünüyorum: JPEG formatında çekim yapmanızın nedeni genellikle hızdır. Bu nedenle, üretim sonrasında aydınlık alanlar ve gölgelerle oynamak için zamanınız yoktur. Özellikle spor çekimleri yapan kişilerin Mark II'deki görüntü kalitesi iyileştirmesinden memnun olacağını düşünüyorum."

Çok yönlü video

Richard aynı zamanda, 4K videoları kullanarak fotoğraflar üretmesi ve tek karelerden 8 megapiksel görüntüler çıkarmasıyla tanınır. Daha önce bunu yapmak için EOS-1D C kullanırken şimdi EOS-1D X Mark II kullanıyor. Richard, "Artık daha kolay," diyor. "Eskiden videoları Apple'ın Aperture yazılımına aktarıp buradan bir fotoğraf çıkarıyordum ama şimdi tüm bunları fotoğraf makinesinde yapabiliyorum. Şimdi görüntüyü oynatıp ileri ve geri giderek doğru kareyi yakalıyorum ve bir düğmeye tıklayarak hafıza kartına bir JPEG yazıyorum."

Yani bu, artık 60 fps'de fotoğraflar çekebileceğimiz anlamına mı geliyor? Richard, "Evet ama bazı uyarılarda bulunmak gerekiyor. Bu, mükemmel bir video çektiğinizde aynı zamanda mükemmel fotoğraflar da elde edebileceğiniz anlamına gelmiyor, " diye açıklıyor. "Video çektiğimizde genellikle 60p kare hızı için yaklaşık 1/90 sn. enstantane hızı kullanırız. Bu da, hareket eden her şeyin biraz bulanık olacağı anlamına gelir. Bu, filmler için mükemmeldir çünkü gözleriniz bunu mükemmel bir şekilde anlayacaktır ama bir fotoğraf karesini çekip aldığınızda 'Bunu 1/2000 sn. hızda çekmeliydim' diye düşünebilirsiniz.

"Video özelliğini de kullanmaktan çekinmiyorsanız elbette 1/2000 enstantane hızında ve 60 fps'de çekim yapabilir ve belirli bir görüntüyü seçebilirsiniz. Örneğin suya dalan bir kuşun fotoğrafını çekiyorsanız bu, mükemmel anı seçmenin harika bir yoldur."

EOS-1D X Mark II'nin video özelliklerini daha rahat kullanmak da Richard'ın harika sonuçlar elde etmesini sağlamıştır. Hatta kendisine ilk ön üretim fotoğraf makinelerinden biri verildi ve kendisinden bu fotoğraf makinesinin video özelliklerini sergileyen bir reklam filmi çekmesi istendi. Elbette Richard bunu büyük bir keyif alarak yaptı. "Bana, dilediğim herhangi bir şeyi çekmek için sınırsız yetki verildi ki bu, benim için harikaydı," diyor. "Sonunda sirke gitmeye karar verdik!"

Richard Walch

Richard'ın filmi bir canlı performansı gösteriyordu; bu da, kendini tamamıyla işine veremeyeceği ve performansı sergileyen kişilerden durup kaçırdığı sahneleri tekrarlamalarını istemesinin mümkün olmadığı anlamına geliyordu. Richard, EOS-1D X Mark II'nin "ezber bozan" video özelliği olan AF İzleme'nin en çok işine yaradığı anın bu olduğunu söylüyor.

"Böyle işlerde genellikle bir odaklayıcıdan, yani fotoğraf makinesi operatöründen ayrı olarak orada oturan ve tek işi odağı, nesne hareket ettikçe nesneyi keskin tutacak şekilde ayarlamak olan bir kişiden yardım almam gerekirdi. Ancak bu çekimde odaklama işini yapan biri yoktu. Aslında buna ihtiyacım da yoktu çünkü her şeyi fotoğraf makinesi yaptı," diyor.

Fotoğraf makinesi, bir yüz gördüğünde veya dokunmatik ekranda bir yüze dokunduğumda bu yüzü takip ederek odaklamayı sürekli ayarlamaya başlıyor. Hatta görüntüde yüz olmazsa da karedeki farklı nesnelere dokunarak odaklama yapabiliyorsunuz. Daha da etkileyici olan, Wi-Fi ile çalışıyorsanız bunu telefonunuzun veya tabletinizin ekranından yapabilmeniz. Yani biz sirk filmini çekerken iPad'imle birlikte kamera operatörünün yanında yürüyebiliyordum; aynı anda hem yönetmen hem de odaklayıcıydım!"

Buna iyi bir örnek olarak, özellikle bir tek çekim gösterilebilir: "Bir kız maskara sürerken kirpiklerini fotoğrafladığımız bir çekim vardı. Sonucu çok güzel olan eğlenceli bir çekimdi.

"EOS-1D X Mark II'de kullanılan teknoloji, yaratıcılığımı daha fazla ortaya çıkarmamı sağladı: Daha önce olduğundan çok daha yakına gelebiliyor ve daha uzun lensler kullanabiliyorum. Artık eskisinden çok daha serbest bir şekilde hareket edebiliyorum. Bu sayede, başka bir şekilde yapamayacağınız şeyleri deneme özgürlüğüne kavuşuyorsunuz. Örneğin düşük bütçeli bir prodüksiyon, bir odaklayıcıyı karşılayamayabilir, bu nedenle normal olarak bu çekimleri yapmaya çalışmazlar. Ama artık yapabilirler. Üstelik sessiz olmaları nedeniyle STM lensleriyle mükemmel sonuçlar sunarken AF Takip özelliği, normal lenslerle de çalışır."

Daha fazlasını yapın

EOS-1D X Mark II deneyimi hakkında Richard'la konuştuktan sonra bu fotoğraf makinesindeki yenilikleri özetlemenin en iyi yolu, bu fotoğraf makinesinin daha fazlasını yapmanıza imkan verdiğini söylemek olabilir. "Geçmişte, fotoğrafçılar 'Sadece spor fotoğrafları çekiyorum' veya 'Sadece insanları çekiyorum' diyebiliyordu ama tüm bu 'sadeceler' iş bulmayı da zorlaştırıyordu. Fotoğrafçılar ufuklarını genişletmek, daha fazla nesneyle çekim yapmak, yeni ve ilgi çekici çalışma yöntemleri keşfetmek istiyor. EOS-1D X Mark II'deki gibi özellikler eklemenin önemi tam bu noktada kendini gösteriyor.

"Anı daha da hızlı bir şekilde yakalayabiliyor; spor, röportaj ve vahşi hayat fotoğrafçılığı alanlarında yaratıcılığımızın sınırlarını zorlayabiliyoruz. Fotoğraf makinesinden çıktığı ilk anda bile daha kaliteli olan fotoğraflar yakalayabiliriz ve bugüne kadar hiç olmadığı kadar kolay bir şekilde 60 fps hızda harika 4K çekimler yapabiliriz; bu da bizim için çeşitli fırsatların kapısını aralar. En iyi tavsiyem bu fotoğraf makinelerinden birini denemeniz: Hafta sonu kiralayıp neler yapabileceğinizi görün. Bu gerçekten eksiksiz bir paket ve bu fotoğraf makinesine bakarken bunu aklınızdan çıkarmamanız gerekir."

Fotoğrafçı hakkında daha fazla bilgi

Tüm profili görüntüleyin