Müşterilerimizin ihtiyaçlarını ve taleplerini karşılamak amacıyla yürüttüğümüz Mürekkep Püskürtme Sarf Malzemeleri geri dönüşüm işlemlerimizi geliştirme ve optimize etme çalışmalarımız sırasında bu hizmetin şimdilik askıya alındığını lütfen unutmayın. Bu süre içerisinde, mürekkep püskürtme kartuşu atıklarını geri dönüştürme için göndereceğiniz yerlerle ilgili daha fazla bilgi almak için lütfen belediyenizle, atık kuruluşuyla, onaylı WEEE planı veya ev atığı toplama servisinizle iletişim kurun. Hizmetimizi olabildiğince hızlı şekilde yeniden faaliyete geçirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Canon Inkjet Cartridge Recycling Programme

Complete the form below to request your freepost envelopes to return your used Canon inkjet cartridges.

Please note only Canon genuine inkjet cartridges can be returned through this programme, a list of acceptable cartridges can be found here.

For each request we will send you two freepost return envelopes. These envelopes will hold between 5 and 10 cartridges each. We would appreciate it if you could send at least five cartridges in each envelope to help reduce the carbon footprint of this service.

Once each envelope is full, please seal it and post in any post box. Your returned cartridges will then be recycled.

My cartridges are on the list of supported products

" * " ile işaretlenmiş alanlar zorunludur

Your details