Canon imageFORMULA DR-M160II

imageFORMULA DR-M160II

The imageFORMULA DR-M160II is a productivity-boosting desktop scanner. With a robust design, fast speed and reliable media handling, it is ideal for paper-intensive scanning.

DR-M160II_detail_image

Avantajlar

  • Class-leading colour scanning speeds of up to 120ipm
  • Robust design to handle up to 7,000 scans/day
  • Windows, Mac and Linux compatible
  • Compactly built and highly productive
  • Supreme paper-handling reliability includes paper separation retry

Detaylı Özellikler

Canon imageFORMULA DR-M160II ürünümüzü daha ayrıntılı inceleyin

Fast scanning for paper-intensive environments


Built for demanding scanning environments, the imageFORMULA DR-M160II delivers highly productive scanning at up to 120ipm. It is ideal for OCR processing in both Windows and Mac environments.

Robust design for fast delivery


The robust design includes an impressive 60-sheet feeder, which accommodates mixed batched documents to help boost productivity. The DR-M160II is designed to provide super-reliable feeding and separation of various media types; from thick to thin sheets, and from embossed cards to three metre-long documents. Built to handle up to 7000 scans/day, the DR-M160II includes heavy-duty feed rollers and a solid paper transport that make it extremely durable and able to take on heavier workloads.

Trouble-free paper handling


A unique separation retry system allows the scanner to automatically re-feed documents on the rare occasions when a double feed detection occurs, helping to minimise any need for user intervention. The double feed release button allows the user to quickly ignore a double feed detection and continue scanning.

Intuitive bundled software for ease of use


The imageFORMULA DR-M160II comes with software that is easy to use for seamless scanning and document management. CaptureOnTouch has an intuitive user interface that incorporates a Full Auto Mode function for simplified scanning operation; and it also supports scanning to multiple file formats (PDF, PDF-A, TIFF, JPEG, BMP and PowerPoint) and connectivity to SharePoint. CapturePerfect is ideal for more mission critical batch scanning, as it provides the ultimate in viewing capabilities and send methods - including direct to folder, email and SharePoint. Also included are the industry-leading image processing software Kofax VRS (with AIPE) and eCopy PDF Pro Office, for quickly creating, editing and converting PDF documents.

Versatile options and software


To scan

Ürünün Teknik Özellikleri

Canon imageFORMULA DR-M160II, özellikleri ve yapabilecekleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

60ppm

A4 tarama hızı (tek taraflı)

icon

Otomatik belge besleyici

Daily Scanning Volume

Günlük tarama hacmi

Double-sided scanning

Çift taraflı tarama

Windows & Mac compatible

Windows ve Mac uyumlu

icon

Verimli toplu tarama

Tilting control panel

Kolay, sezgisel tarama

eCOPY

PDF oluşturma ve düzenleme

USB connection

Yüksek görüntü kalitesi

 • Tarayıcı
 • Besleme tepsisi
 • Kurulum Diski
 • Kofax VRS disk
 • eCopy PDF Pro disk
 • Belge
 • USB Kablosu
 • AC adaptörü
 • Güç kablosu

Birlikte verilen yazılım

Bu tarayıcıyla birlikte gelen yazılım hakkında daha fazla bilgi edinin.

Canon uygulamaları

CaptureOnTouch

CaptureOnTouch 3

Kullanıcı dostu CaptureOnTouch arabirim ile dokümanlarınızı kolayca dijital arşivlere tarayabilir, kaydedebilir veya bulut hizmetleri de dahil olmak üzere birden fazla hedefe gönderebilirsiniz. Yerleşik OCR teknolojisini kullanarak aranabilir PDF dosyaları oluşturun.

Uyumluluk: Windows

Capture Perfect (Tarama Yazılımı)

Belgeleri hızlı ve verimli bir şekilde toplu (takım) olarak taramanızı sağlayan güçlü uygulama. Çoklu pencere ve küçük resim görünümlerinin yanı sıra gelişmiş çıkış seçenekleri sunar.

 • Eğriliği gideren, okunabilirliği ve keskinliği artıran çeşitli özelliklerle her seferinde kusursuz dijital belgeler elde edin
 • Tek bir düğmeye dokunarak doğrudan e-postaya, PDF'ye, dosyaya veya sunuma tarayın
 • Rutin işleri kaydedin ve dosyaları zahmetsizce düzenleyin, yeniden sıralayın veya yönetin
 • Kofax VRS desteği

Uyumluluk: Windows

Daha Fazla Bilgi
capture_perfect.jpg
CaptureOnTouch Pro

CaptureOnTouch Pro

Bu tarayıcı, Canon'un profesyonel kalitede ve kullanımı kolay tarayıcı yazılımı CaptureOnTouch Pro'ya sahiptir. Kolayca toplu (takım) tarama işlemleri gerçekleştirin ve sınıflandırın, Canon tarayıcınızı işinize ve belge iş akışlarınıza entegre edin ve verimliliğinizi artırın.

Uyumluluk: Windows

Daha fazla bilgi edinin >

Diğer yazılım geliştiricilerinden uygulamalar

eCOPY

PDF görüntüleme, oluşturma, düzenleme ve dönüştürme için güçlü, kullanımı kolay bir uygulama. eCopy, otomatik form alanı algılama özelliğiyle doldurabilir formların oluşturulması da dahil olmak üzere eksiksiz işaretleme, açıklama ve düzenleme özellikleri sunar.
Uyumluluk: Windows

Kofax VRS

Sektörün önde gelen görüntü işleme yazılımı VRS, manüel belge hazırlamak için harcanılan süreyi azaltır, taranan görüntülerin kalitesini artırır ve yüksek hacimli tarayıcıların performansını en üst düzeye çıkarır. Gelişmiş okunabilirlik ve daha yüksek OCR algılama hızları verimliliği artırır.
Uyumluluk: Windows

Yazılım Geliştirme Kiti (SDK)

BSDP

İş Çözümleri Geliştirme Programımız (BSDP) size iş ürünleri serilerimiz için yapılan uygulama geliştirmelerinde yardımcı olmak için çeşitli teknik bilgilere erişim sağlamayı hedeflemektedir. SDK'lerimiz (Yazılım Geliştirme Kitlerimiz) hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen BSDP web sitesini ziyaret edin.