imagePRESS, C10000VP ile gücüne güç katıyor

Bringing the imagePRESS C10000VP to life

Canon on yıl önce ilk imagePRESS modeli olan C7000VP'yi satışa sundu. O günden bu yana dünya genelinde imagePRESS adını taşıyan 40.000'den fazla makine satıldı. Serinin en yeni öncü modeli imagePRESS C10000VP'nin neden dijital kalite ve üretkenliği yepyeni bir düzeye taşıdığını Avrupa Profesyonel Baskı Direktörü Mark Lawn'a sorduk.

Profesyonel baskı portföyünde imagePRESS C10000VP'nin yeri nedir?

Bu ürün öncü imagePRESS modeli olduğu için imagePRESS'in zirvesini teşkil ediyor. Şirket içi CRD'ler, ücretli baskı operasyonları ve ticari baskı şirketleri için tasarlandı. 100 ppm hızı ve 1,8 milyona varan maksimum iş hacmi, bu ürünü en iyi büyüme fırsatlarının olduğu en etkili pazar noktasına taşıyor.

Bu baskı makinesini hangi amaçla tasarladınız?

Bu makine, renkli dijital üretim yelpazemize eklediğimiz tüm modellerle aynı felsefeyi taşıyor: imagePRESS portföyünü güncel tutmak ve hem bugünkü hem de gelecekteki pazar taleplerini karşılamak. imagePRESS C10000VP özelinde konuşacak olursak, tasarımımızı dijital baskının son on yılda kaydettiği gelişmeye paralel olan teknik özelliklere dayandırdık.

Bahsettiğiniz gelişmeler nedir?

Üreticiler istikrarlı bir şekilde kaliteyi, üretkenliği ve esnekliği iyileştirerek dijital baskıya yönelik algıların köklü bir değişim geçirmesini sağladılar. Bunun karşılığında, BHS'ler daha fazla dijital baskı yapmaya başladılar ve hem yeni ürünler hem de yeni iş modelleri oluşturdular. Bu "verimli döngü", dijital teknolojiyi yaygınlaştırarak küçük, atik ve yalnızca dijital teknoloji kullanan firmalardan hem ofset hem de dijital baskı kullanan orta ölçekli ticari baskı şirketlerine kadar her şirkete soktu. Ancak bir teknoloji yaygınlaştığında, geleneksel süreçlerin performansına denk performans sunması gerekir. Bu da baskı müşterilerinin kısa geri dönüş süreli ve yüksek kaliteli baskı taleplerini karşılarken fiyatları rekabetçi bir düzeyde tutmamız ve bakım nedeniyle çalışamama süresini minimuma indirmemiz gerektiği anlamına geliyor. Kısacası pazar olgunlaştı ve BHS'lerin tutumları da bu duruma ayak uydurdu.

Peki, bu faktörler imagePRESS C10000VP'yi nasıl şekillendirdi?

BHS'ler günlük üretimin talepleri için özel olarak geliştirilen, her türlü işin altından kalkabilen, güvenilir, sağlam, hızlı ve yüksek kaliteli bir makineye ihtiyaç duyuyor. Bu, uygulamada yeni baskı makinesinin beş şartı karşılaması gerektiği anlamına geliyordu: kalite, üretkenlik, güvenilirlik, tutarlı renk üretimi ve ortam esnekliği. Üstelik bunu, hiçbir alanda taviz vermeden başarması gerekiyordu.

Bunu biraz açar mısınız?

Hızı ele alalım. imagePRESS C10000VP'nin dakikada 100 sayfa basabilmesi şüphesiz önemli bir özellik ancak bunu her vardiyada ve işte yapamasaydı, her yaprakta tutarlı renkler üretemeseydi ve 60 gsm'den 350 gsm'ye (kaplanmamış) ve 70 gsm'den 350 gsm'ye (kaplanmış) kadar dokulu veya dokusuz tüm malzemeleri desteklemeseydi bunun hiçbir anlamı kalmazdı. BHS'ler bugün bu koşullar altında çalışıyor. Sundukları hizmetler portföyü, günlük üretim programları, hatta artık karma ortamlar ya da karmaşık sonlandırma işlemleri içerebilen tek işler daha karmaşık hale geldi.

Baskı makinesinin karma ortam kabiliyetinin gerçek bir talebi karşıladığını mı söylüyorsunuz?

Kesinlikle. Farklı ağırlıklar ve dokuların yaratıcı ve uygun bir şekilde bir araya getirilmesi, işin etkisini önemli ölçüde artırabilir. Baskının elektronik ortama karşı avantajlı olduğu fiziksel, dokunsal niteliklerden faydalanmak da büyük önem taşıyor. Ancak bazı baskı makinelerinde karma kağıt kullanmak, hızı ciddi oranda düşürür. imagePRESS C10000VP ise ikili fuser tasarımı sayesinde bu tuzağa düşmüyor. Bu tasarım, kağıt yolunu modernleştirmenin dışında soğutmayı da geliştirerek kullanıcıların ısıya daha duyarlı malzemelere baskı yapmasını sağlıyor. Silindir yerine harici ısı kayışı kullanılması, yüksek hızlarda veya ağır kağıtlarla baskı yaparken bile sabitlemeyi iyileştirip sıcaklığın istikrarlı bir şekilde kontrol edilmesini sağlıyor.

Renklerin tutarlı olmasının çok önemli olduğunu vurguladınız. Baskı makinesi bunu nasıl başarıyor?

Renk tutarlılığı, üretkenliğe büyük katkı sağlayan bir faktördür. Renkler darmadağınık olduğu için bir işi yeniden basmak, isteyeceğiniz en son şeydir. Baskı motoru aynı sonuçları tekrar üretemiyorsa renk yönetimli iş akışınızın ne kadar iyi olduğu hiç önemli değildir. Bu yüzden imagePRESS C10000VP'de yeni CV toneri kullandık. Bu tonerin özel olarak geliştirilen yardımcı dış gövde yapısı, mürekkebin bulaşmasını ve dağılmasını en aza indirerek mükemmel görüntü kalitesi sunuyor. Toner ayrıca daha pürüzsüz bir yüzeye sahip, bu sayede daha verimli aktarım yapıyor ve developer tertibatına ek bir kanal eklendiği için toner beslemesi ve developer farklı ortamlarda tutarlılığını koruyor. Baskı makinesinde yoğunluğu gerçek zamanlı olarak düzelten yeni kalibrasyon teknolojisi de bulunuyor.

Biraz önce BHS'lerin tutumlarının dijital baskı pazarıyla birlikte olgunlaştığını söylediniz. Bununla ne kastediyorsunuz?

BHS'lerin yatırım kararları alırken daha olgun davrandığını düşünüyorum. Basit bir örnek verecek olursak, yatırım planlarına en yakın rakibinin en son ne satın aldığına göre karar veren ya da üretkenlik söz konusu olduğunda "daha hızlı daha iyidir" yaklaşımına inanan BHS'lere daha nadir rastlıyoruz. Bu gün daha fazla sayıda BHS kendi işi ve müşterilerinin işlerinde neler yaşandığına bakıyor; çünkü başarının müşteriye verilen sözleri tutmak olduğunu biliyorlar.

Bu değişiklikler Canon gibi üreticileri de etkiliyor. Öncelikle, satış süreci daha karmaşık hale geldi. Artık bir danışman gibi hareket ediyor, müşterinin hem bugünkü hem de gelecekteki iş stratejilerini temel alan bir yatırım kararı almasına rehberlik ediyoruz. "Müşteri yolculuğu" terimiyle de bunu kastediyoruz. Canon, bu yolculuk boyunca sürekli bir geri bildirim ve geliştirme döngüsü içinde her bir müşteriyi destekliyor. Üretici olarak bunu yapmak için müşterilerimizin işleri hakkında daha fazla bilgi edinmemiz ve ürünler geliştirerek verdiğimiz sözleri tutmamız gerekiyor. Bu yaklaşımın ürünü olan imagePRESS C10000VP, müşterilerin yolculuğun sonunda istedikleri hedefe ulaşmalarına yardımcı oluyor.

Derginizi alın!

Think Digital'in basılı veya e-posta kopyasını almak için buradan kaydolun.