Basılı Dekorasyon ile potansiyeli açığa çıkarma

Printed Décor: unlocking the potential

Günümüzde yeni teknoloji hızla gelişse de bu teknolojinin doğru kullanımı yavaş gerçekleşiyor. Diğer bir deyişle çoğu tüketici, kurum ve hatta sektör yeni teknolojileri nispeten hızlı bir şekilde benimsese de, bu teknolojilerin tam potansiyelinin keşfedilmesi çok daha fazla zaman alıyor.

Bu durum birçok açıdan anlaşılabilir. Hepimizin alışkanlıkları var. Bunun sonucu olarak da yenilikleri alışkanlıklarımıza uyum sağlamaları için kullanmaya yatkın oluyoruz ve her zaman yaptıklarımızı yalnızca daha etkin ve verimli bir şekilde yapmış oluyoruz. Peki teknolojinin sunabileceklerini gerçekten anlamak için ne kadar zaman ayırıyoruz? Fikirlerimizi, tutkularımızı ve hırslarımızı, teknolojinin mümkün kıldıklarıyla birleştirirsek neler başarılabileceğini keşfetmek için hayal gücümüzü ne sıklıkta kullanıyoruz? Peki ya "Teknoloji bana ne fayda sağlayabilir?" yerine "Bu teknolojiyle ne yapabilirim?" sorusunu sorsak?

Dekorasyonda dijital baskı, bu sorunların pek çoğunu barındırıyor ve dijital dekorasyon alanı, neredeyse kendini mümkün kılan teknoloji kadar hızlı gelişiyor. Moda trendlerinde olduğu gibi iç tasarım trendleri de hızlı bir şekilde değişiyor ve gelişiyor; bu değişikliklere ayak uydurma baskısı ise dijital baskı teknolojisini ticari açıdan evlere, ofislere ve işletmelere daha yakın hale getiriyor. Bu değişimlerin etkilerini çevremizde görebiliriz: Dekorasyon, gittikçe daha özel ve kişisel hale geliyor. Kurumsal ofislerin ve akademik kurumların duvarları bile temsil ettikleri markaların daha renkli bir uzantısı haline geliyor.

Ticari sağlayıcılar bu fırsattan nasıl kazanç sağlıyor? Öncelikle uzmanlığınızın sınırlarını anlamanız faydalıdır. Duvar resimleri ve özel duvar kağıtları, kişiye özel dekorasyon uygulamalarının en belirgin örneklerindendir; ancak dekorasyon birçok biçimde olabiliyor ve neredeyse her nesnenin üzerine basılabiliyor. Dahası, halihazırda kullandığınız araçlarla dekorasyon yapma becerisi, mevcut pazarınızı genişletmeniz ve karınızı artırmanız için fırsatlar olduğu anlamına gelir.

Peki ya endüstriyel ve işlevsel baskı? InPrint 2016 anketi1, bu güçlerin endüstriyel baskıyı aynı şekillerde etkilemediğini kabul ediyor. Bunun büyük ölçüde nedeni, tüm üretim hattının yalnızca bir bileşeni söz konusu olduğunda baskı sürecinin verimliliği konusunda daha az endişe edilmesidir. Örneğin laminant yer döşemede baskı süreci, yığmadan frezelemeye ve profil çıkarmaya kadar tüm üretim sürecinin nispeten daha küçük kısmını oluşturur. Baskının sürekli artan verimliliğine olan talep aynı şekilde işlemiyor. Ancak bu, baskı darboğaza girene veya son kullanıcı pazarı talepleri değişmeye başlayana kadar geçerli.

Ticari baskıcılar için ise fiyat baskısı ve rekabet, doğru teknoloji ve araçlarla avantaj sunabiliyor. Dijital teknoloji halihazırda bazı baskı ürünlerinin değişmesine olanak tanıyor ve versiyonlama ve kişiselleştirme gittikçe daha fazla önem taşıyor. Dahası; heyecan verici dokular, yüzeyler ve teşhirler gerçek anlamda satışların artmasını sağlayabiliyor. Sonuç olarak konu, dijital baskının birçok baskı hizmeti sağlayıcısına ilham veren hızı ve işlevselliği değil, dijital ve UV baskı teknolojisinin neredeyse her nesne üzerinde baskıya imkan tanıdığı gerçeğidir. Mürekkep püskürtme, yıllardır özel ortamlara baskıda kullanılıyor olsa da, günümüz dekorasyonunda eğilim özel kaplama gerektirmeyen ahşap veya fayans gibi standart yapı malzemeleri üzerine baskı yapma yönündedir. Bu denli bir esnekliğe olanak tanıyan teknoloji gelişmeleri kesinlikle hayret vericidir. Elbette bu teknolojinin neleri mümkün kıldığını da unutmamalıyız. Dijital baskıdaki gelişmeler, matbaaların yaratıcılığını konuşturarak daha geniş dekorasyon dünyasına adım atmalarını sağlamıştır. Bu tutum, baskı hizmeti sağlayıcılarının teknik sınırlamalar ve yeteneklerden kurtularak gerçekten önemli olan şeye odaklanmayı sağlar: Etki yaratmak.

1 http://www.inprintshow.com/italy/_downloads/press/InPrint2016_Press-Release_April-2016-en.pdf

Derginizi alın!

Think Digital'in basılı veya e-posta kopyasını almak için buradan kaydolun.

    Sonraki Adımlar

    Printed Décor: unlocking the potential

    Daha fazla öngörü için Think Décor Kılavuzumuzu indirin