Geniş format fırsatı siyah ve beyaz kadar basit

B+W

Geniş format fırsatı siyah ve beyaz kadar basit

İster Robert Capa'nın çalışmaları ister Ansel Adams'ın etkileyici manzaraları veya Henri Cartier Bresson'un samimi fotoğrafları olsun, siyah beyaz görüntülerin duygusal tepkiler uyandırdığı su götürmez bir gerçek.

Kimileri bunu; görüntülerin zamanın ötesinde bir havaya sahip olduğundan kaynaklandığını söylerken kimileri işi siyah beyaz tarzın sadeliğine yoruyor. Bazılarıysa siyah beyaz fotoğrafçılığın gücünü ışık, gölge ve kontrast kullanımıyla ulaşılabilecek dramatik efektlere bağlıyor.

Nedeni ne olursa olsun, siyah beyaz fotoğrafçılığın duygu uyandırma gücü, özellikle düğün ve manzara fotoğrafçılığı gibi alanlarda birçok profesyonel fotoğrafçıyı kendisine çekiyor.

Çıktının önemi

Siyah beyaz fotoğrafçılıkta görüntü yakalama ve post prodüksiyon ne kadar önemliyse görüntü çıktısının kalitesi de bir o kadar önemli. Baskı kalitesi görüntüyü vezir de edebilir rezil de. Bu yüzden kullanılan işlemin fotoğrafçı tarafından yakalanan ton ilişkilerini aslına uygun olarak üretmesi büyük önem taşıyor.

Dünyanın en iyi düğün fotoğrafçılarından biri olarak kabul edilen Jeff Ascough, siyah beyaz haber fotoğrafçılığı fotoğraf tarzıyla tanınıyor. Kendi imkanlarıyla karanlık odada film banyo etmesi pahalıya mal olduğu için fotoğraflarını yıllarca dışarıda banyo ettiren Ascough, 12 renkli Canon imagePROGRAF yazıcı satın alıp film banyo etme işini stüdyosuna taşıdı.

Ascough'a göre bu hareketin en büyük avantajlarından biri, "siyah beyaz baskıların saf siyah ve beyaz renklerle hayat bulması" ve "istediği ton aralığını sunması". Dışarıya banyo ettirdiği filmler renkli işlem kullanılarak renkli kağıda basıldığı için bu fotoğraflarda farklı bir renk tonu oluyordu. Ayrıca "siyah ve farklı tonlardaki gri kartuşların harika ton geçişleri üreterek baskıların karanlık odada hazırlananlar kadar iyi olmasını sağladığını" söylüyor.

Fırsatların önünü açma

Geniş format imagePROGRAF yazıcıyı kullanmaya başlaması, Ascough'un stüdyosunda daha iyi siyah beyaz baskılar üretmesini sağlamanın yanında yeni gelir fırsatlarının da önünü açtı. Artık kendi sergi malzemeleri ve sanatsal siyah beyaz manzara baskılarını üretmenin yanında müşteriler için baskı tuvalleri, panoramik, metalik ve başka baskılar da üretiyor.

İster profesyonel bir fotoğrafçı ister bir baskı hizmeti sağlayıcısı olun, geniş formatlı baskıyı hizmetleriniz arasına ekleyerek hizmet tekliflerinizi genişletmek, müşteri taleplerini karşılamak ve pazar trendlerinden yararlanmak için siz de benzer fırsatlar yakalayabilirsiniz.

Derginizi alın!

Think Digital'in basılı veya e-posta kopyasını almak için buradan kaydolun.