Samo Vidic ile göz alıcı parkur hareketlerini yakalama

© Samo Vidic

Samo Vidic neredeyse 20 yıldır profesyonel spor fotoğrafçılığı yapıyor. Bir Canon Elçisi olarak dergiler ve gazeteler için büyük spor etkinliklerinde çalışmasının yanı sıra en ünlü spor yıldızlarının portrelerini çekiyor ve büyük markaların reklam kampanyalarında rol alıyor. Red Bull için 2005 yılından beri spor fotoğrafçılığı yapıyor.

Samo yakın zamanda İstanbul, Türkiye'deki parkur grubu Storror'u fotoğraflayarak atletlerin farklı yüksekliklerden atlamalarının, zıplamalarının ve koşarak geçmelerinin yer aldığı olağanüstü kareler yakaladı. Biz de ona zorlu serbest koşu ve diğer yüksek tempolu şehir sporlarıyla ilgili çekimler yapmak isteyen fotoğrafçılara ne gibi tavsiyeler verebileceğini sorduk.

En iyi manzaraları kapsama alın

"Özellikle parkur gibi hızlı ve öngörülemez sporlarda çekime hazırlanmak çok önemlidir," diyor Samo. "Bu çok bariz gibi görünebilir ama yola çıkmadan önce doğru lensler, dolu piller ve yedek hafıza kartları gibi tüm temel ekipmana sahip olduğunuzdan emin olmalısınız."

Samo, çekim gününde yapacaklarınızı planlamanın önemli olduğunu söylüyor. "Canon EOS-1D X Mark II makinemi çantamdan çıkarmadan önce atletlerle konuşuyorum ve etrafı ayrıntılı olarak inceliyorum. Bu sayede mükemmel fotoğrafı yakalamak için en iyi noktaların nerede olduğunu biliyorum," diyor.

Doğru lensleri seçmek de çok önemli. "En sağlam ve çok yönlü lensler ile çekim yapmak önemli. Çünkü fotoğraf makinesi ekipmanı yolda birkaç darbe alabilir," diye açıklıyor Samo.

Hızlı çekim yapın ve ayrıntılar için gözünüzü dört açın

"Yüksek tempolu şehir sporlarıyla ilgili çekim yaparken sağlam ve çok yönlü bir deneyim için Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM gibi geniş açılı bir lens kullanmanızı öneririm. Uzak mesafeden çekim yaparken ise atleti arka plandan izole ederek ayrıntılara odaklanabildiği için Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM oldukça iyi bir seçim."

Parkur atletleri sürekli hareket halinde olduğu için fotoğraflarını çekmek de zor bir iş. En iyi sonuçlar için Samo pozlama ayarlarınızın kontrolünü elinize almanızı öneriyor.

"Tüm aksiyonu yakalamak için mümkün olan en yüksek enstantane hızını kullanmanızı tavsiye ederim," diyor. "Gereken en düşük hız 1/1000 saniye veya üstü olmalı. Otomatik odaklamayı AI Servo moduna alın ve mümkün olan en yüksek kare hızını kullanın."

Spor fotoğrafçılığına yeni başlıyorsanız Samo'ya göre fotoğraf makinesi tercihiniz Canon'un en yeni aynasız fotoğraf makinesi olan Canon EOS M50 olabilir. "Hafif bir makine, saniyede 10 kare hızla çekim yapabiliyor, zengin 4K kalitesinde video çekebiliyor ve görüntüleri sorunsuz şekilde buluta veya akıllı telefona aktarabiliyor," diyor.

© Samo Vidic

Tekniğinizi pratik edin

İster parkur ister başka bir şehir sporunda çekim yapmak konusunda kendinizi geliştirmek isteyin Samo'nun tavsiyesi değişmiyor. Tavsiyesi de mümkün olduğunca çok pratik yapmanız. "Tüm ışık ayarlarında, farklı açılardan ve perspektiflerden fotoğraf çekin," şeklinde de öğütlüyor.

"Bölgenizdeki spor kulübüne uğrayın. Bu şekilde fotoğrafçılık yeteneklerinizi geliştirebilir, fotoğraf makinenizin ayarlarını anlayabilir ve yapabileceklerinizi fark edebilirsiniz. Başarıya bir gecede ulaşılmıyor. O yüzden pratik yapmanız çok önemli. Rutininizi bozun, yeni şeyler deneyin ve farklı bir şeyler yapın."

Canon Elçisi Samo Vidic'in daha fazla çalışmasını görmek isterseniz web sitesini ziyaret edin ve burada yer alan engelli atletlerle ilgili projesine göz atın.

© Samo VidicRöportaj: David Clark tarafından yazıldı