Paddling-Johnny-Haglund.jpg

Hızlı aksiyonu yakalama

Slovenya'nın Bled kentinde doğup büyüyen spor fotoğrafçısı Samo Vidic, 17 yaşında amatör fotoğrafçılığa başladı. Farklı fotoğraf makineleri, lensler ve filmlerle yapılabilecekleri gördükçe büyülendi, hızlıca bilgi edindi ve kısa süre içinde hayallerinin mesleğinin fotoğrafçılık olduğuna karar verdi.

23 yaşında profesyonel fotoğrafçılığa başladı ve 2005 yılından beri Red Bull için çekimler yapıyor, dünyayı geziyor ve dünyanın en iyi atletlerinden pek çoğunu fotoğraflıyor.

Getty Images'a yaptığı katkıların yanı sıra, Samo'nun fotoğrafları; Outside, L’Équipe ve ESPN gibi dünyanın en prestijli spor dergilerinde yer aldı. 2013 yılında Red Bull Illume Image Quest'in "Kanatlar" kategorisinin kazananı oldu ve Slovenya Basın Fotoğrafçılığı yarışmasında birden çok ödül kazandı.

Samo ile en yeni Come and See filmimiz City Surfers'ın fotoğraf çekimlerine hazırlanırken görüşme şansı yakaladık.

© Samo Vidic - Canon Kaşifi. Bu fotoğraf, EF300mm f/2.8L IS USM lensli Canon EOS-1D X Mark II kullanılarak, f/3,5'ta 1/250 saniye pozlama ve ISO 400 değeriyle çekildi.

Çekime hazırlanmak

"Sporu çekmeyi ve aksiyonu yakalamayı her zaman sevmişimdir. Bu nedenle, fonda Münih ile Eisbach Nehri'nde Alex, Karine ve Tao gibi yerel sörfçülerin fotoğraflarını çekmek benim için muhteşem bir deneyim oldu. Şehirde sörf gibi beklenmedik bir şey olması gerçekten harika. İnsanlar buraya gelebilir ya da köprüden izleyebilirler. Ancak, insanların etrafta dolanabildiği açık bir sette çalışmanın zorlayıcı yanları da vardır; ekipmanım dışında hiçbir şey benim kontrolümde değil!"

Dramatik aksiyon yakalama

"Bu çekimin Münih'te gerçekleştiğini gösterebilmek için şehrin arka planda olduğu harika aksiyonlar yakalamak istiyorum. Drama öğesini artırmak için ışıklar kullanıyorum ve aksiyonu stroboskop ile donduruyorum. Bu, çekimlerin büyük bir bölümünü gün batımında ve geceleri yapacağımızdan iyi sonuçlar veriyor."

Samo’nun ekipman listesi

"Yeni Canon EOS-1D X Mark II, bu türden aksiyon dolu gece çekimleri için mükemmel, çünkü otomatik odaklanması çok hızlı ve ISO'su gerçekten ama gerçekten çok iyi. Bu, net ve ayrıntılı çekimler yapabileceğim anlamına geliyor. Bu son derece hızlı tepki veren bir kamera ve ona gerçekten güveniyorum."

Bu çekim için kullandığım lensler Canon 24-70, 70-200 ve 35 mm. 35 mm lens sayesinde, bulanık bir arka plan elde etmek üzere oldukça geniş bir diyafram açıklığı olan f/1,4'te çekim yapabiliyorum. 70-200 lens ile uzaklaşsam bile yakın çekimler yapabiliyorum. Bu konumdan çekim yapmak daha esnek olmamı ve bu sayede duruma uyum sağlayarak en iyi görüntüleri elde etmemi sağlıyor."

© Samo Vidic - Canon Kaşifi. Bu fotoğraf, EF70-200mm f/2.8L IS II USM lensli Canon EOS-1D X Mark II kullanılarak, f/5,0'da 1/200 saniye pozlama ve ISO 200 değeriyle çekildi.

Sporculardan en iyi sonuçları almak

"Çekimini yaptığınız sporun bazı özelliklerini biliyorsanız sörfçülerden ya da genel olarak sporculardan en iyi sonuçları alabilirsiniz. Çekimden önce her zaman onlarla konuşur ve çekimler esnasında da sıklıkla fotoğrafları onlara gösteririm. Bazen üşümüş ya da aç olmalarına rağmen, onlara gerçekten güzel fotoğraflar gösterdiğimde enerjileri artıyor."

Harika bir fotoğrafçı olmanın kolay yolları

"İnsanlar bazen bana iyi bir fotoğrafçı olmanın kolay yolları olup olmadığını soruyor. Onlara yalnızca, iyi olmak istiyorlarsa kısa bir yolun olmadığını söylüyorum."

Haberdar Olun

Sıradaki: Dünyayı vizör olmadan görmek.

Bültene Abone Ol