Gymnast-Eddie-Keogh.jpg

Eddie Keogh

Ödüllü Canon Kaşifi Eddie Keogh, serbest çalışan bir spor fotoğrafçısıdır. 1986-2005 arasında ulusal İngiliz gazetelerine çalışan Eddie, 2005'te sözleşmeli fotoğrafçı olarak Reuters'a katıldı. Eddie ilk Olimpiyat Oyunları fotoğraflarını 21 yaşında, ABD Los Angeles'ta çekti. Sekiz futbol dünya kupasını ve aklınıza gelebilecek hemen her sporu fotoğrafladı.

Saliselik anlar

Eddie, "işin asıl zor kısmı, fotoğrafladığın spor olayını tanımlayan o saliselik anı yakalayabilmektir," diyor. Peki bunu nasıl başarıyor?


© Eddie Keogh - Canon EOS-1D Mark IV; 1/1250 sn pozlama, f/2.8, ISO 1600.

"Yüksek çubuktaki bu jimnastikçi o kadar hızlı dönüyordu ki tek yapabildiğim, ilginç bir kare yakalarım umuduyla deklanşöre basmaktı. Günün sonunda bir editöre kartvizitimi verdim. Editör daha sonra başı olmayan adamın fotoğrafına bayıldığını söyledi. Resmi görene kadar neden bahsettiğine dair en ufak bir fikrim yoktu. Şans yine benim yanımdaydı."


© Eddie Keogh - Canon EOS-1D X, EF 8-15mm f/4L Fisheye USM lens; 1/1600 sn pozlama, f/4.5, ISO 400.

"Bu, Cheltenham Festivali'nin son yarışıydı. Güneş batmak üzere olduğu için güneşe bakan bir çit buldum, fotoğraf makinemi çitin tabanındaki bir dikene yerleştirdim ve radyo sinyalli kumandayla fotoğraf makinesini uzaktan çalıştırdım."

Canon'un rolü

"Bir süredir yeni Canon EOS 1-D X Mark II'yi kullanıyorum. Bu makinenin takibi harika. Kullandığımız diğer tüm Canon fotoğraf makinelerinden daha hızlı odaklanıyor ve odağı daha iyi tutuyor. Aksiyon ne kadar hızlı olursa olsun AF sisteminin önemli anı yakalama şansımı artıracağını biliyorum."

Haberdar Olun

Sıradaki: Dünyayı vizör olmadan görmek.

Bültene Abone Ol