Abstract-Dance-Shadow

Kompakt fotoğraf makinenizle soyut fotoğrafçılığı keşfetme

Kompakt fotoğraf makinesiyle ilgili yardımcı bilgiler

Kontrolü ele alın
PowerShot ve IXUS fotoğraf makineleri, fotoğrafları otomatik olarak çekebilecek teknolojiyle donatılmıştır ancak harika fotoğraflar çekmenin sırrı, tam olarak istediğiniz çekimleri yapmak üzere otomatik sistemlerin kontrolünü biraz daha ele almanızda yatar.

Leo Hidalgo, Pencereden - Telif Hakkı Bilgileri: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Odağınızı değiştirin

Odak noktanızı karenin ortasından uzaklaştırmak, iyi bir başlangıç noktasıdır. İlk önce fotoğraf makinenizi Manuel moda geçirin. Ardından nesnenizi karenizin ortasına oturtun ve deklanşöre yarısına kadar basın. Deklanşörü yarı basılı tutarak en iyi kompozisyonu elde edinceye kadar karenizin kompozisyonunu değiştirin. Ardından fotoğrafı çekmek için deklanşöre sonuna kadar basın.

Büyük düşünün

Smart Auto'da otomatik olarak seçilen yatay mod, önden arkaya kadar ayrıntılar net olacak şekilde fotoğraflar çekebilmenizi sağlar; bu özellik, yoğun alan derinliği olarak bilinir. Böylece ister şehirde ister şehir dışında olun, çevrenizden daha fazla şey gösterebilirsiniz

Şunu deneyin

Yatay bir fotoğraf çektiğinizde ön plana manzarayı dengeleyecek bir şey koymayı deneyin. Ayrıca yatay resimlerin fotoğraf makinesi "dikey" moddayken yan çevrilerek de çekilebileceğini unutmayın.

Işığa ve gölgeye dikkat edin

Fotoğrafçılığın temelinde ışık yatar. Gölgelerin ve ışıkların karede kendi biçimlerini ve yapılarını oluşturmalarının yollarını aramayı öğrenmek, daha iyi bir fotoğrafçı olma yolunda atılmış büyük bir adımdır. Güneş gökyüzünde aşağılardayken, yani genellikle sabah erken veya öğleden sonra geç saatlerde gölgeler uzun olur ve fotoğraflarınıza ekstra boyut katabilir. Günün ortasında sıkıcı olan bir ortam, düşük açılı ışıkta ortaya çıkan uzun gölgelerle bambaşka bir hal alır. Harika bulduğunuz gölgelerin yerini hatırlamak ve aynı noktaya daha sonra tekrar dönebilmek için pek çok Wi-Fi özellikli kompakt fotoğraf makinesinin Mobil üzerinden GPS özelliğini kullanabilirsiniz.

Hiroyuki Takeda. Mavi Gölge. Telif Hakkı Bilgileri: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Renkleri canlandırın

Bir manzara fotoğrafı çekerken temel renklerin canlılığı resminizin öne çıkmasına yardımcı olabilir. Renklerin canlılığını artırmak için Renklerim işlevini kullanabilirsiniz. Örneğin doğal ortamlarda daha canlı ve çekici görünmeleri için mavi gökyüzünün, suyun ve yeşilliklerin canlılığı artırılır.

Çektiğiniz resimleri Galerimize gönderin

Kendinizi farklı bir bakış açısından fotoğraf çekmeye esinlenmiş hissediyorsanız fotoğraflarınızı You Connect Galerimize gönderebilirsiniz. Burada Canon topluluğu tarafından gönderilen en sevdiğimiz fotoğrafları sergiler ve paylaşırız.

Haberdar Olun

Sıradaki: Dünyayı vizör olmadan görmek

Bültene Abone Ol