Abstract Spiral Stairway

EOS DSLR'nizle soyut fotoğrafçılığı keşfetme

EOS ile ilgili yardımcı bilgiler

İster yeni bir yerde isterse de yaşadığınız yerde çekim yapıyor olun, her zaman daha ilginç ve özgün fotoğraflar çekebilmenize yardımcı olacak yeni çekim yöntemleri aramaya değer.

Antonio Thomás Koenigkam Oliveira, Atlıkarınca - Telif Hakkı Bilgileri: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Farklı bir açı seçin

Çoğu kişi gibi siz de muhtemelen fotoğraflarınızın çoğunu göz hizasında çekiyorsunuz. Ancak fotoğraf makinenizdeki Canlı Kontrol özelliğini (ve varsa Değişken Açılı LCD özelliğini) kullanarak kendinizi aniden çok daha ilginç konumlarda fotoğraflar çekerken bulabilirsiniz.

Şunu deneyin: Fotoğraf makinesini yere yakın olarak konumlandırın ve Değişken Açılı LCD'yi aşağı doğru bakarak görebileceğiniz şekilde çevirin. Ayrıca kalabalıkta insanların başlarının üzerinden bir fotoğraf çekmek için fotoğraf makinesini bir monopoda takabilir ve LCD'nin açısını aşağı bakacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Daha sonra fotoğraf makinesini yukarıda tutup makinenin neler yakaladığını normal konumunuza göre oldukça farklı bir şekilde görebilirsiniz.

Canlı Kontrolle kontrolü ele alın

Canlı Kontrol, fotoğraf makinenizin LCD ekranında size görüntünüzün bir önizlemesini sunar. Odak noktanızı kendiniz seçmek için Canlı Kontrolü kullanarak görüntüleriniz üzerinde daha yaratıcı bir kontrol elde edin. Fotoğraf makinenizde dokunmatik ekran varsa bu işlem daha da kolay olur. Yalnızca LCD'de fotoğraf makinesinin odaklanmasını istediğiniz yere dokunun ve AF'yi Canlı Moda ayarlayın, fotoğraf makinesi karede dokunduğunuz noktaya odaklanacaktır.

Hiroyuki Takeda, Sınır bölgesi - Telif Hakkı Bilgileri: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Boyun askısını bilek askısı olarak kullanın

Yüksek bir açıdan aşağıda doğru çekim yapıyorsanız fotoğraf makinenizi sıkı tutmanız gerekecektir. Boyun askısını bileğinize dolamanız, hem fotoğraf makinesini sabitlemenize hem de düşürmenizi önlemeye yardımcı olur.

Hareketli bir nesneyi dondurun

Hareketli nesneler normalde kaçırdığımız anları ortaya çıkararak gerçekten olağan dışı fotoğraflar oluşturabilirler. Karedeki bir nesnenin hareketini dondurmak için yüksek bir enstantane hızına ihtiyaç duyarsınız. Tam enstantane hızı; nesnenizin hızı ve size olan mesafesi gibi faktörlere bağlıdır. Hareketli kişileri dondurmak için fotoğraf makinenizde Spor modunu seçin veya Enstantane önceliği modunu (fotoğraf makinesinin kadranında TV olarak etiketlenmiştir) kullanın ve 1/250 sn veya daha yüksek bir enstantane hızı seçin.

Kontrastı yakalayın

Işık parlak olduğunda derin koyu gölgeler oluşur. Bu, kontrast olarak adlandırılır ve iyi bir şekilde kullanıldığında görüntülerinizin zenginliğini artırabilir. Bununla birlikte parlak ve güneşli günlerde çekim yaparken görebildiğiniz kontrast fotoğraf makinenizin çekebildiğinden daha fazla olur. Bunu pek çok EOS fotoğraf makinesinde bulunan HDR Arka Işık Kontrolü moduyla telafi edebilirsiniz. Bu mod, Mod kadranının üzerindeki SCN ayarında bulunur. Bu modun kullanılması, fotoğraf makinesinin her çekim için üç kare çekmesine ve tek bir kareye göre çok daha geniş bir kontrast oranına sahipmiş gibi görünen bir sonuç elde etmek için bunları birleştirmesine neden olur.

https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Düşük açılardan en iyi sonucu elde edin

Düşük bir açıdan çekim yapmak dinamik bir perspektif oluşturur ancak aynı zamanda kompozisyonunuzun çok miktarda gökyüzü içermesi ve fotoğraf makinesinin ölçümünü yanıltması durumunda ön planın yetersiz pozlanmasına neden olabilir. Pozitif pozlama telafisi, ana nesnelerin çok karanlık olması durumunda kareyi aydınlatabilmenizi sağlar.

Mükemmel an için hazır olun

Fotoğraf makinesi bir tripoda veya monopoda takılı durumda insanların başlarının üzerindeyken çekim yapmak istiyorsanız tam doğru anda deklanşör düğmesine erişmeniz zor olabilir. Deklanşörü harekete geçirmek için bir uzak deklanşör kablosu (fotoğraf makinenizin modeline bağlı olarak RS-60E3 veya RS-80N3) kullanabilirsiniz. Buna alternatif olarak fotoğraf makinenizde Wi-Fi varsa fotoğraf makinenize uzaktan bağlanmak için akıllı telefonunuzu kullanın (Canlı Kontrol dahil) ve deklanşörü telefonunuzdan harekete geçirin.

Doğru yönü yukarıda tutun

Tüm fotoğraf makinelerinde fotoğraf makinesinin yatay veya dikey konumunu tanıyan ve resimlerin yönlerinin LCD ekranda ve bilgisayar ekranında doğru olmasını sağlayan bir yön sensörü bulunur. Ancak dik olarak yukarıyı veya aşağıyı çekiyorsanız yön sisteminin kafası karışabilir: Tüm resimlerinizin tutarlı bir şekilde aynı yöne bakması için ayarlar menüsünden (sarı) otomatik döndürme özelliğini kapatın.

Mia Felicita Bertelli - Telif Hakkı Bilgileri: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Siyah beyaz görün

Daha soyut bir resim çekerken resmin temel unsurları değişir: Temel unsurlar genellikle renkten çok doku, kontrast, gölgeler ve biçimler haline gelir. Fotoğraf makinenizi belki sarı filtre ayarı ile Siyah Beyaz Resim Stiline ayarlayarak fotoğraf makinesinin LCD ekranında manzaranızı renk olmadan görselleştirmenize yardımcı olan siyah beyaz bir öngörünüm çıkar. Fotoğraf makinesi RAW formatta görüntüler çekecek şekilde ayarlanmışsa görüntüleri bilgisayarınızda işlerken renkleri geri yükleyebilirsiniz.

Birden fazla pozlamanın avantajlarından faydalanın

Gelişmiş EOS fotoğraf makinelerinin bazıları birden fazla poz çekebilir, bu da hareketli nesnelerin çerçevede daha az görünür olduğu, buna karşılık binalar gibi hareketsiz nesnelerin normal şekilde çekildiği kareler oluşturabilmenizi sağlar. Fotoğraf makinesinin konumunu sabitleyin (ideal olarak bir tripodun üzerinde) ve ardından tek tek karelerin ortalamasını almak için çoklu pozlama moduna ayarlayın. Fotoğraf makinesini en az üç kare çekecek şekilde ayarlayın ve ardından deklanşöre birkaç saniye aralıklarla basın. Fotoğraf makinesi çekim işlemini tamamladıktan sonra tüm kareleri karıştırır ancak bu, içeriğin değiştiği yerlerde daha az görünerek neredeyse silik bir hal alır. Ne kadar çok kare çekerseniz hareketli nesneler o kadar az görünür hale gelir.

Etkileyici hızlandırılmış filmler çekin

Birkaç saat içinde bir dizi görüntü çekerek fotoğraf makinenizi güzel bir hızlandırılmış film çekmek için kullanabilirsiniz. Bazı EOS fotoğraf makineleri Zamanlayıcı Denetleyicisi TC-80N3 ile birlikte kullanılabilir. Bu denetleyici, fotoğraf makinesine bağlanır ve birkaç saatlik bir zaman dilimi boyunca önceden belirlenmiş aralıklarda fotoğraf çekecek şekilde ayarlanabilir. EOS 7D Mark II'de fotoğraf makinesinin içinde benzer şekilde çalışan bir aralık ayarlayıcısı bulunur.

Daha da ileri gidin: Hızlı çekim sıralamanızın çekimini tamamladıktan sonra bu çekimi içinde insan olmadan statik üst üste bindirme yöntemiyle düzenleyerek yoğun bir şehrin aslında boş olduğu izlenimini yaratabilirsiniz. Buradaki Ross Ching'in "Boş Amerika" projesinde bunun çok iyi bir örneğini görebilirsiniz. Ching bu projeyi şu yöntemi kullanarak hazırlamıştır.

Çektiğiniz resimleri Galerimize gönderin

Kendinizi farklı bir bakış açısından fotoğraf çekmeye esinlenmiş hissediyorsanız fotoğraflarınızı You Connect Galerimize gönderebilirsiniz. Burada Canon topluluğu tarafından gönderilen en sevdiğimiz fotoğrafları sergiler ve paylaşırız.

Haberdar Olun

Sıradaki: Dünyayı vizör olmadan görmek

Bültene Abone Ol