Action-Kingfisher-Feeding

En sevdiğimiz aksiyon fotoğrafları

Bazı aksiyon fotoğraflarının neden diğerlerinden daha fazla göze çarptığını hiç düşündünüz mü?

Fotoğrafçı Miles Willis, Canon Galerimizdeki en beğendiği fotoğraflara baktı ve bu fotoğrafların neden gözüne çarptığını söyledi:

Powder on Secret Spot. Fotoğrafçı: Petter Berg

Petter Berg, gün batımından hemen önce "altın saatte" çekim yaparak fotoğrafta muhteşem bir ışık sunmanın yanı sıra fotoğrafın arka tarafına düşen düşük açılı güneşin, havaya püsküren karı dramatik bir şekilde aydınlatmasını sağlıyor.

Normalde bir aksiyon fotoğrafında nesnenin net ve tamamen görünür olması tercih edilir, ancak bu fotoğrafta karın kısmen örttüğü kar kayakçısı görüntüye farklılık kazandırıyor.

Petter, bu fotoğrafında nesnesini en iyi konumda çekebilmek için saniyelik zamanlama yöntemini, bir miktar şanstan da faydalanarak bir araya getiriyor.

Ayrıca, bu mükemmel kompozisyonu tamamlamak için büyüleyici bir fon ve kusursuz bir pozlama kullanıyor.

Up and over. Fotoğrafçı: Kieran Galvin

Kieran'a ait bu fotoğraf, bulanık bir arka plan ve mükemmel netlikle kareyi doldurmak için yakından çekilerek profesyonel bir fotoğrafçılık el kitabından çıkmış gibi görünüyor.

Bu özelliklerin tümü sürücünün motordan uçma anını saniyelik yöntemle ne kadar iyi bir şekilde çektiğini gözler önüne seriyor.

Sürücünün gözlerinin belirginliği bu fotoğrafı mükemmel bir şekilde tamamlıyor.

Cow Race - The Fall. Fotoğrafçı: Annemarie van den Berg

Sumatra sporu Pacu Jawi'nin Annemarie'ye ait olan bu mükemmel fotoğrafı saniyelik zamanlama yönteminin o "özel anla" birleşmesinin harika bir örneği.

Berg, binicinin konumundan serbest kalıp çamura düşerken yüz ifadesini bile yakalamayı başarıp her şeyi net bir biçimde kare içinde tutarak çok iyi bir iş çıkarmış.

Aksiyon fotoğrafçılığı çoğu zaman beklenmeyeni beklemek ve alışılmışın dışındaki anları yakalamaktır.

Kingfisher tussle. Fotoğrafçı: John Farrell

John'un büyüleyici güzelliğe ve teknik mükemmelliğe sahip olan bu fotoğrafı, vahşi hayat fotoğrafçılığının kusursuz bir örneğidir.

Kuşları yalnızca kavga ederken veya bir dalda tünerken fotoğraflamak yerine davranışlarını yakalamak fotoğrafa yeni bir boyut kazandırıyor. Yalıçapkınlarının kanatlarının ucundaki hafif hareketle birlikte kafalarının mükemmel bir netlikte çekilmesi yüksek enstantane hızıyla mükemmel bir odaklanma sağlandığını gösteriyor.

John'un çok uzun bir lensle çekim yaparak arka planı tamamen bulanıklaştırması, dikkat dağıtmayan pürüzsüz bir arka fon sağlıyor.

Haberdar Olun

Sıradaki: Dünyayı vizör olmadan görmek.

Bültene Abone Ol