Autumn-Portrait-Woman

Sonbahar ışığından faydalanmak

EOS ile ilgili yardımcı bilgiler

Sonbaharın renklerine geçiş, fotoğraf makinenizle yürüyüşe çıkmak için en uygun zamanın geldiğini gösteriyor. Güneşin daha alçaktan yükselmesi, ışığın genelde sıcak ve yumuşak olması anlamına gelir; bu da gün içinde fotoğraf çekmek için ideal koşulu sağlar. Soğuk geceler ise sabah sis olması ihtimalini artırır. Bu nedenle güneş araya girmeden önce dışarı çıkın ve puslu şehrin veya kırsal kesimin fotoğraflarını çekin.

• Sıcak ışığı geri yansıtma
• Portrelere özel lensler
• Portre modu
• Nesnenizin gözlerine odaklanma
• Arkadan aydınlatmalı fotoğraflar için kısmi ölçüm
• Bulutlu, düz ışıklı günlerde çekim yapma
• RAW formatında fotoğraflar çekme

Yellow, Thawt Hawthje
Haklar: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Sonbahar ışığından faydalanmak

Mevsim değişimi, sonbaharın ilk günleri sona ererken özel bir ışık kalitesi sağlar. Güneşin gökyüzündeki daha alçak konumu sayesinde sonbaharda akşam güneşinin ışıkları yumuşak ve sıcak tonlardadır; yani portre fotoğrafları çekmek için idealdir. İnsanları çekerken veya portre çekimi yaparken nesnenizi, güneş arkasında kalacak şekilde yerleştirerek ışıktan en iyi şekilde yararlanın ve ardından dahili flaşı açarak nesnenizin yüzüne biraz daha ışık verin. Fotoğraf makinesi her şeyi halleder; yapmanız gereken, nesnenin genellikle dört metreden fazla olmayacak şekilde, fotoğraf makinesine yakın olmasıdır.

Sıcak ışığı geri yansıtma

Alternatif olarak nesnenizi, sıcak ışık diğer taraftan aydınlatacak şekilde de konumlandırabilirsiniz. Bir parça kağıdı ışık kaynağının karşısında tutmayı deneyerek nesnenin yüzünün gölgeli tarafına ışığı geri yansıtabilirsiniz. Kağıt, A3 fotoğraf kağıdından restoran menüsüne kadar her şey olabilir. Yalnızca beyaz veya nötr renkte olmasına dikkat etmeniz yeterli.

Portrelere özel lensler

Portre fotoğrafları, daha uzun lens kullandığınız zaman en iyi sonucu verir. Standart kit lensiniz olsa bile, en uzun ayara zumlamayı deneyin ve ardından nesnenizden uzaklaşın. Bu sayede en hoş sonuçları elde edeceksiniz.

Daha uzun bir telefoto zum lensiniz varsa nesne ile arka plan arasındaki mesafeyi azaltmak için zumu çevirmeyi deneyin. Sıkıştırma efektinden en iyi şekilde faydalanmak için nesnenizden biraz uzaklaşmanız gerekebilir.

Güçlü bir arka ışık veya yan ışık ile lensinizin ön kısmının çok temiz olması önem taşır. Parmak izleri ve kir, fotoğrafları yumuşatarak parlama ihtimalini artırır ve garip ışık lekeleri oluşturabilir. Parlaklığı olabildiğince azaltmak için lens siperliği kullanmak iyi bir fikirdir.

Good friends are hard to find, Johnny Silvercloud
Haklar: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Portre modu

Fotoğraf makinesinin Mod Kadranını Sahne modlarına geçirin ve Portre modunu seçin. Bu basit işlem, daha sığ alan derinliği ve net cilt tonları sunmak için fotoğraf makinesi ayarlarınızın daha iyi optimize edilmesini sağlar. Anlık yüz ifadesini yakalamaya çalışırken art arda birkaç fotoğraf çekmeye hazır olun.

Autumn's arrival (+4), Martinak15
Haklar: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Nesnenizin gözlerine odaklanma

Fotoğraf makinesini Tv, Av, P, M gibi yaratıcı alan moduna ayarladığınızda, fotoğraf makinenizin sunduğu tüm ayarlara erişiminiz olur. Tek bir AF noktası seçin ve bunu ya en ideal yere taşıyın ya da nesnenizin gözüne odaklanın. Ardından sahnenin kompozisyonunu yeniden oluşturun. Odak noktanız söz konusu olduğunda oldukça seçici olmak, nesnenizin gözlerini net bir şekilde çekmenizi sağlar. Bu da, herhangi bir portre fotoğrafı için ciddi önem taşır.

Bir USM odak motoruyla bir Canon lensi kullandığınızda, otomatik odaklama tamamlandıktan sonra odağı manuel olarak ayarlayabilirsiniz. Nesnenize daha iyi odaklanmak için lensinizdeki odak halkasını döndürmeniz yeterlidir. EOS M serisi fotoğraf makinesine sahipseniz ve EF-M lensleri kullanıyorsanız fotoğraf makinesinde bulunan AF+MF işleviyle benzer sonuçlar elde edebilirsiniz.

Portrait in Botanic Garden, Christian Bortes
Haklar: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Arkadan aydınlatmalı fotoğraflar için kısmi ölçüm

Güneş, nesnenizin arkasındayken fotoğraf çekmeye çalıştığınızda nesnenizin yüzünün beklenenden daha karanlık olduğunu fark edersiniz. Ölçüm modunu Kısmi ölçüme geçirin ve nesnenin yüzünü karenin merkezine yerleştirin. Kısmi ölçüm, karenin merkezi etrafındaki küçük daireden ölçüm yapar. Parlaklığı ölçtükten sonra fotoğrafın kompozisyonunu yeniden oluşturmadan önce pozlamayı sabitlemek için * düğmesine basın.

Bulutlu, düz ışıklı günlerde çekim yapma

Sonbaharın başlangıcında bazen hava bulutlu olur ve bu, düz gölgeler ve daha az ışık anlamına gelir. Bu ışık bazen portre çekimleri için ideal olsa da, çoğunlukla biraz yardım gerektirir. Speedlite flaş kullanın ve flaşın zumunu ışık dar bir huzme oluşturacak şekilde ayarlayın. Ardından ışık huzmesini nesnenize doğrultarak nesnenizin yüzüne ekstra derinlik ve hat kazandırın. Hatta harici bir flaş kullanarak daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Otomatik E-TTL flaş kullanarak pozlamanın olabildiğince güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.

RAW formatında fotoğraflar çekme

RAW formatındaki fotoğraflar (JPEG'nin tam tersine) çekim sonrası görüntülerinizi bilgisayarda işlerken en fazla esnekliği sunar. RAW formatında çekim yapmak istiyorsanız bellek kartlarınızda yeteri kadar alan olduğundan emin olun. RAW görüntüler bazı fotoğraf makinelerinde veya daha yaygın olarak bilgisayarda işlenebilir. Canon, RAW görüntülerin işlenmesi için EOS fotoğraf makineleriyle birlikte Digital Photo Professional yazılımını sunar. Fotoğraflarınızda daha samimi bir his oluşturmak için RAW ile beyaz dengesini değiştirebilirsiniz. Ayrıca, Canon web sitesinden indirilebilen Sonbahar Tonları gibi farklı Resim Stilleri ile denemeler yapabilirsiniz.

Haberdar Olun

Sıradaki: Dünyayı vizör olmadan görmek

Bültene Abone Ol