Motion Bike Track

Kompakt fotoğraf makinenizle hareket fotoğrafçılığını keşfetme

Kompakt fotoğraf makinesiyle ilgili yardımcı bilgiler

Fotoğraflarda hareketi yakalamak için aksiyonu dondurma VEYA yaratıcı bulanıklık ile fotoğraflarınızda hareket hissini gösterme arasında bir seçim yapmanız gerekir. Seçtiğiniz yol, fotoğrafınızın izleyicilerinize ne söylemesini istediğinize bağlıdır. Donmuş bir anda bir tenis oyuncusunun yüzündeki duyguyu yakalamak, bulanık görünen bir çekime farklı bir mesaj katar.

Hareketi yakalamak için Sahne modlarını kullanma

Çoğu IXUS ve PowerShot fotoğraf makinelerinde hareketin yakalanmasına büyük oranda yardımcı olan sahne modları bulunur. Spor veya Çocuklar ve Hayvanlar gibi bir sahne modu seçmek, fotoğraf makinesini eylemi çekme konusunda optimize eder.

© Sławomir Małecki - Creative Commons lisansı – atıf, türetilmiş eser yok

Bazı gelişmiş PowerShot fotoğraf makinelerinde enstantane hızını doğrudan ayarlayabilmenizi sağlayan enstantane önceliği modu (Tv) bulunur. Yalnızca modu Tv'ye ayarlamak, size enstantane hızı üzerinde kontrol sağlar ancak seri çekim ve odak ayarlarını yapmayı da düşünebilirsiniz.

Sahne modlarını kullanma

Sahne modlarını kullanmak, fotoğraf makinesini aksiyona hazırlamanın basit bir yoludur. Spor modu (ve fotoğraf makinenizde varsa Çocuklar ve Hayvanlar modu), fotoğraf makinesine daha yüksek enstantane hızlarını ve en uygun odağı kullanmasını ve genellikle deklanşöre basılıyken birden fazla görüntünün çekilebilmesi için seri çekim modunu etkinleştirmesini söyler.

Unutmayın; çocuklar ve küçük hayvanlar hızlı hareket eder!

Semtinizdeki parkta koşan küçük çocuklar ve köpekler gördüğünüzde bunların hızlı ve genellikle düzensiz yönlerde koştuğunu fark edersiniz. Yönleri ve hızları sık sık değişir, bu nedenle küçük çocukların ve köpeklerin fotoğrafını çekmek zor olabilir.

Neville Wootton, 054 – Palyaço Balığı ve Dalgıçlar - Creative Commons lisansı – atıf, türetilmiş eser yok

Fotoğraf makinenizde Çocuklar ve Hayvanlar modu varsa bu mod nesnenin üzerindeki odağın net olması için birden fazla odaklama karesi kullandığından bu tür durumlar için idealdir. Bu mod, nesnelerin fotoğraf makinesinden en az üç metre uzakta olmaları durumunda daha da etkindir.

Bu mesafede fotoğraf makinesinin nesneye odaklanması ve bu odağı koruması daha kolay olur. Nesneniz fotoğraf makinesine çok yaklaşırsa odağı kilitli tutmak çok daha zordur. Fotoğraf makinenizde Çocuklar ve Hayvanlar modu yoksa net bir otomatik odaklanma elde etmek için fotoğraf makinenizin aralıksız çekim ve Servo AF moduna ayarlayın.

Hareketi dondurun

Spor modu, büyük zum lenslere sahip PowerShot fotoğraf makineleri ile kullanmak için idealdir. Spor modu, enstantane hızlarını daha yüksek olarak ayarlar, hareketli nesneleri izlemek için odaklama modunu ayarlar ve aralıksız çekim modunu ayarlar. Bu üç seçeneğin kombinasyonu, aksiyonu donduran daha iyi çekimler yapabilmenizi sağlar.

Mohanraj - Serbest Paraşüt - Creative Commons lisansı – atıf, türetilmiş eser yok

Görüntü Sabitleyici işlevi, uzun zum lenslerin doğal bir sonucu olan fotoğraf makinesi sarsıntısını azaltarak net çekimler elde edilmesine yardımcı olur. Lensle maksimum zumda veya buna yakın bir ayarda çekim yaparken daha iyi bir sonuç elde etmek için fotoğraf makinesini iki elinizle sabit bir şekilde tutmaya çalışın.

Büyük spor stadyumları veya konserlerde flaşı kapatın

Fotoğraf makinenizi büyük bir spor stadyumuna götürmüşseniz flaşı kapattığınızdan veya flaş kapalı modunu seçtiğinizden emin olun. Dahili flaş, fotoğraf makinesine nispeten yakın olan genellikle beş metreye kadar uzaktaki nesneler için tasarlanmıştır. Flaşı stadyumlarda kullanırsanız resmin çoğu önünüzde oturan nesnelerin flaşla aydınlatılmış görüntülerinden oluşur.

Kendinizi hareket halindeki yaşamı çekmeye esinlenmiş hissediyorsanız görüntülerinizi dünyayla paylaşabilirsiniz. Fotoğraflarınızı Galeriye yükleyin.

Haberdar Olun

Sıradaki: Dünyayı vizör olmadan görmek

Bültene Abone Ol