Motion Penny Farthing Race

EOS DSLR'nizle hareketli fotoğrafları çekme

EOS ile İlgili Yardımcı Bilgiler

Fotoğraflarda hareketi yakalamak için aksiyonu dondurma VEYA yaratıcı bulanıklık ile fotoğraflarınızda hareket hissini gösterme arasında bir seçim yapmanız gerekir. Seçtiğiniz yol, fotoğrafınızın izleyicilerinize ne söylemesini istediğinize bağlıdır. Donmuş bir anda bir tenis oyuncusunun yüzündeki duyguyu yakalamak, bir korttaki hareketi yoğun biçimde bulanık gösteren bir çekime göre farklı bir mesaj iletir. Bunların ikisi de eşit derecede güçlü olabilir.
Hangi fotoğraf makinesini kullanırsanız kullanın hareketi etkin bir şekilde yakalamak, yaratıcılık katmak ve fotoğraflarınızla bir öyküyü iletmek için çeşitli teknikler vardır. Canon eğitmeni Brian Worley, fotoğraf makinenizden en iyi şekilde nasıl faydalanacağınızı açıklıyor. Worley aynı zamanda LEGRIA'nızla çekim yapma konusunda faydalı ipuçları sunuyor ve PIXMA yazıcınızı kullanarak dinamik ve hareket dolu görüntüleri nasıl basabileceğinizi açıklıyor.

EOS ile hareket yakalama teknikleri

EOS DSLR'nizle hareketli nesnelerin dinamik resimlerini çekmenin çeşitli teknikleri vardır:

Düşük veya yüksek enstantane hızları kullanmak
Fotoğraf makinesini nesnenin hareketiyle kaydırmak
Birden fazla poz çekmek

Hareket-Peni-Metelik-Yarış

© Francesco Maria Garbugli - Creative Commons lisansı – atıf; türetilmiş eser yok

Hareketli nesneleri çekmek, aynı zamanda uygun otomatik odaklama modlarını da kullanmanız gerektiği anlamına gelir. Genellikle bir dizi görüntüyü hızlı bir şekilde çekmek için sürekli sürücü modunu kullanmak akıllıca bir fikirdir.

Başlarken:

Enstantane hızını ayarlama

Fotoğraflarınızda hareketin çekilme şekli, temel olarak seçtiğiniz enstantane hızına bağlıdır. Yüksek enstantane hızları hareketi dondururken düşük enstantane hızları hareketin bulanık çıkmasıyla sonuçlanır. Bununla birlikte enstantane hızlarını nesnenizin hızına uygun olarak seçmek önemlidir. Yarışan bir aracın hareketini dondurmak için yürüyen bir kişinin hareketini dondurmaya göre çok daha yüksek enstantane hızları gerekir.

Deklanşörün açık olduğu süre saniyelerle veya genellikle saniyeden de küçük birimlerle ölçülür. Deklanşör daha kısa bir süre açık kalırsa fotoğraf makinesi hareketli bir nesneyi zamanda donmuş gibi kaydeder.

Enstantane hızı, fotoğraf makineniz Enstantane önceliği moduna (Tv) ayarlandığında ve Manuel (M) modda seçilebilir.

EOS DSLR'nizdeki fotoğraf makinesi modu kadranını Tv moduna (veya M) ayarlayın, ardından istediğiniz enstantane hızını seçmek için deklanşör düğmesinin yanında bulunan fotoğraf makinesinin ana kontrol kadranını kullanın.

Yüksek enstantane hızları genellikle bir saniyenin 1/500'ü kadar veya daha hızlıdır. EOS fotoğraf makinelerinde enstantane hızları 1/4000 sn veya hatta 1/8000 sn kadar olabilir.

Burada amaç nesnenin hareketini bulanık olarak çekmekse düşük enstantane hızları gerekir. EOS fotoğraf makineleri 30 saniyeye kadar enstantane hızları sunabilse de düşük enstantane hızları genellikle saniyenin 1/30'undan başlar.

Hareket-Kar-Güvercin

Phil Chiorean, Kış - Creative Commons lisansı – atıf, türetilmiş eser yok

Spor moduna başlama

EOS'de ve pek çok diğer Canon fotoğraf makinesinde bulunan spor modu, hızlı aksiyon ve spor fotoğrafçılığında hareketi otomatik olarak dondurmak için idealdir.

Bu mod, fotoğraf makinesinin varsayılan ayarını değiştirerek onu hareketi dondurma, hareketli nesneleri izleme ve aralıksız çekim için optimize eder.

Uzaktaki nesneleri çekerken hızlı hareket içeren sporlar için genellikle uzun odak uzaklığına sahip lensler kullanılır. Spor modunu seçmek, fotoğraf makinenizin kullanılan lense bağlı olarak seçilen enstantane hızlarını otomatik olarak optimize edeceği anlamına gelir.

Spor modunu kullanma konusundaki faydalı ipuçları

Spor modunu kullanırken deklanşöre yarısına kadar basıldığında fotoğraf makinesi odağı kilitlemez. Bunun yerine yaklaşan veya uzaklaşan ve karenin çevresinde hareket eden nesneyi izler.

Fotoğraf makinenizin nesnenizi optimum bir şekilde izlemesini sağlamak için öncelikle nesneyi vizörün ortasına yerleştirmeye çalışmak en iyisidir.

Nesnenizi çekeceğiniz yerdeki ideal konumuna ulaşmadan çok önce izlemeye başlamanız da yardımcı olur.

Uzun lensler

Uzun odak uzaklığına sahip lensler, görüntüleri insan gözüne göre daha dar bir görüş açısında çeken lenslerdir. Bu lensler yaygın olarak spor ve vahşi yaşam fotoğrafçılığında kullanılır. Daha uzun odak uzaklıklarına sahip lensler, uzak nesneleri karede daha büyük hale getirir ve aksiyona yaklaşmanızı sağlar. Odak uzaklığı 70 mm'den fazla olan lensler, uzun veya telefoto lenslerdir.

Yüksek hızlı ve büyük kapasiteli bir hafıza kartı kullanın

EOS'nizi kullanarak hareket yakalarken en iyi çekimi kaçırmamak için aralıksız çekim yapmak iyi bir fikirdir. Bu konudaki bazı faydalı ipuçları:

Fotoğraf makinesini deklanşör basılı durumdayken bir dizi resim çekmeye ayarlamak için yüksek hızlı sürücü modunu seçin.

Fotoğraf makinesinin tek seferde birden fazla çekim yapabilmesini sağlamak için yüksek yazma hızlarına sahip, yüksek kapasiteli hafıza kartları kullanın.

Fotoğraf makinesini en uzun aralıksız resim çekimi için JPEG görüntüler çekecek şekilde ayarlayın.

Kaydırma - fotoğraf makinenizi nesnenizle birlikte hareket ettirmek

Fotoğraf makinenizle nesnenizi izlemek, kaydırma olarak adlandırılır. Bu, uzmanlaşmak için zaman gerektiren bir beceridir, bu nedenle düzenli olarak alıştırma yapmaya çalışın.

Hareket-Bisiklet

Dennis van Zuijlekom, Sürat Koşusu - Creative Commons lisansı – atıf, türetilmiş eser yok

Becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız bisikletçiler faydalı hareketli nesneler oluşturabilirler. İdeal kaydırma resmi, ana nesnenin donmuş gibi görünmesi ve hareket nedeniyle arka planın bulanık görünmesi için fotoğraf makineniz nesneyle aynı hızda hareket ederek çekilir. Taşıtların resmini çekiyorsanız tekerlekler hareketli görünür ancak taşıt pürüzsüz bir şekilde bulanık olan arka planın önünde net görünür.

Kaydırma, araçlar veya yarış pisti gibi çeşitli hareketli nesneleri çekmek için de kullanılabilir. Net araçlarla bulanık arka planın kombinasyonu, resme gerçek bir hız hissi katar.

Daha yavaş hareket eden nesneler için Enstantane önceliği modunu (Tv) kullanmayı deneyin ve enstantane hızını kendiniz seçin.

Değişik bir şey deneyin: Zum bulanıklaştırmayı kullanarak hareket yaratma

Zum patlaması veya zum bulanıklaştırma, hareket dolu bir fotoğraf efektidir. EOS DSLR'nizi, bir zum lens ve opsiyonel bir tripod kullanarak bunu kolayca deneyebilirsiniz

Hareket-Soyut-Renk

© Doug Wheller - Duvar kağıdı zum patlaması - Niteleme-TicariDeğil-Paylaşma – değişiklik yapılmamıştır

Bu efekt, fotoğraf çekerken uzun bir pozlama ile yakınlaştırma veya uzaklaştırma yaparak çekimin merkezden dışarıya doğru bulanıklaşmasına neden olmayı içerir.

Görüntünüz onu nasıl çektiğinize bağlı olarak hareketle dolu olarak görünür veya soyut bir görünüm kazanır. En iyi sonuçlar zamanlamayla ilgili farklı denemeler yaparak elde edilir ancak çalışmaya şu şekilde başlayabilirsiniz:

EOS DSLR'nizde Tv modunu seçin ve ardından 1 - 4 saniye civarında bir enstantane hızı seçin.

Tamamen zum yapın ve nesnenize odaklanın. Fotoğraf makinenizde AF-açık düğmesine basarak odağı kilitleyin.

Bir tripodunuz yoksa fotoğraf makinenizi sabit tutmak için bir şeylere yaslanın.

Şimdi odağınızı değiştirmeden çekmek istediğiniz en geniş açıya kadar uzaklaşın.

Deklanşör düğmesine basın ve nesne kareyi tekrar dolduruncaya kadar zum yapın. Mümkün olduğunca yumuşak bir şekilde zum yapmaya çalışın.

Paylaşmak istediğiniz bir zum bulanıklaştırma görüntüsü mü çektiniz? Galeriye yükleyin.

Aşağıda listelenen Canon lenslere bir göz atın:

EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM

Kompakt telefoto lens sizi harekete yakınlaştırır. Görüntü Sabitleyici istenmeyen fotoğraf makinesi hareketinin önüne geçerek bulanıklığı önler. STM teknolojisi film çekerken net ve sessiz odaklama sağlar.

EF 70-300 mm f/4-5,6 IS USM

Gelişmiş üç kademeli Görüntü Sabitleyici (IS) teknolojisi, EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM'yi fotoğraf makinesini sarsmadan loş ışıkta ve düşük enstantane hızlarında yapılan çekimler için ideal bir telefoto zum haline getirir

GELİŞMİŞ İPUÇLARI

Enstantane önceliği (Tv) veya Manuel pozlama

EOS'nizin gelişmiş özelliklerini rahatça kullanabiliyorsanız nesnenizin hareketini dondurabilen veya yaratıcı bir şekilde bulanıklaştırabilen enstantane önceliği (Tv) modu ile deneyler yapın.

Hareket-Paten-Kayma

Fred Mancosu, Roll n' Rock - Creative Commons lisansı – atıf, türetilmiş eser yok

Manuel pozlama (M) modu size pozlama konusunda tam kontrol verir ve bazen profesyonel fotoğrafçılar tarafından da tercih edilir. Birkaç ayarı deneyerek ve kendi fotoğrafçılık stilinize neyin uygun olduğunu görerek en iyi sonuçları elde edebilirsiniz.

Çekimleri kaydırmak için Görüntü Sabitleyici Modu 2

Canon'un uzun lenslerinden pek çoğunda birden fazla Görüntü Sabitleyici modu bulunur; nesnelerinizle kaydırma yaparken mümkünse lensinizin yanında bulunan anahtarla Mod 2'yi seçin. Unutmayın:

Yatay veya dikey herhangi bir yöne kaydırma yapabilirsiniz.

En iyi sonucu deklanşör düğmesine basmadan önce kaydırma yapmaya başlayarak ve pozlama bittikten sonra da kısa bir süre daha hareket etmeye devam ederek alırsınız. Bu, kaydırmalı çekimler yaparken fotoğraf makinenizin hızının sabit olmasını sağlar.

Görüntü Sabitleyici özelliğine sahip bir lens kullanıyorsanız üzerinde Mod seçimi anahtarı olmayabilir; bu genellikle lensin kaydırma yönünü otomatik olarak algılayacağı ve Mod 2 IS'ye otomatik olarak geçeceği anlamına gelir.

Birden fazla poz çekimi

EOS 7D Mark II ve EOS 5D Mark III gibi bazı EOS fotoğraf makineleri, bir çoklu pozlama işlevi de içerir. Bu işlev tek bir karede aksiyonun birden fazla aşamasını çekmek için aralıksız çekim moduyla birlikte kullanılabilir.

Fotoğraf makinesinde bulunan bu çoklu pozlama özelliğinden en iyi şekilde faydalanabilmek için nesnenin koyu renkli olması durumunda sahnenin arka planının açık renkli veya nesnenin açık renkli olması durumunda sahnenin arka planının koyu renkli olması iyi olur.

Hızlı çekim

Hareket her zaman yüksek hızlı aksiyonla ilgili değildir; hızlı çekim fotoğrafçılığı, hareketi veya zamanı hızlandırma efekti sağlamak için bir dizi kareyi düzenli aralıklarla çeker. Hızlı çekim sıralaması tekrar oynatıldığında bulutlar gökyüzünde hızlı bir şekilde hareket eder. Kısaca hızlı çekim, yavaş hareket eden nesneleri ve sahneleri hızlandırır.

Hızlı çekim yapmak için düzenli aralıklarla uzun bir resimler dizisi çekmeniz gerekir. Fotoğraf çekimini kontrol etmenin üç olası yöntemi vardır;

Fotoğraf makinenizi bir kabloyla bağlayarak ve deklanşörü PC'niz veya Mac'inizle kontrol ederek düzenli aralıklarla bir dizi hızlı çekim görüntü yakalamak için EOS Yardımcı Programı yazılımını kullanabilirsiniz.

Deklanşörü programlanmış aralıklarla bırakmak için çeşitli EOS fotoğraf makineleri ile birlikte bir Canon Timer Controller TC-80N3 kullanılabilir.

EOS 7D Mark II'de fotoğraf makinesinin menüsünde bir aralık zamanlayıcı bulunur, bu sayede fotoğraf makinesini önceden tanımlanmış aralıklarla fotoğraf çekmek üzere ayarlayabilirsiniz.

Hareketsiz görüntüler hızlı çekim sıralaması şeklinde çekildikten sonra hareketsiz çekimleri bir film klibinde bir araya getirmek gerekir. Aşağıda listelenen Canon lensler, hızlı çekimler için özellikle uygundur:

EF 70-200mm f/4L IS USM

Kompakt, hareketli ve hafif. EF 70-200mm f/4L IS USM, mükemmel optik performans ve kullanılabilirlik sağlamak üzere en iyi L serisi optik teknolojisini içeren bir telezumdur.

EF 70-200mm f/2.8L IS II USM

EF 70-200mm f/2.8L IS II USM, profesyonel kullanım için tasarlanmış bir telefoto zum lenstir. Güçlü ve dayanıklı bir tasarıma, dört kademeli Görüntü Sabitleyiciye ve özel lens elemanlarına sahiptir.

Görüntülerinizi Galeriye yükleyin

Kendinizi hareket halindeki yaşamı çekmeye esinlenmiş hissediyorsanız görüntülerinizi dünyayla paylaşabilirsiniz. Fotoğraflarınızı Galeriye yükleyin.

Haberdar Olun

Sıradaki: Dünyayı vizör olmadan görmek

Bültene Abone Ol