Changing City Night

Kompakt fotoğraf makinenizle şehir fotoğrafçılığını keşfetme

Kompakt fotoğraf makinesiyle ilgili yardımcı bilgiler

IXUS veya PowerShot'ınız gündüz ve gece boyunca şehirdeki insanları ve kent manzaralarını çekmek için mükemmel bir seçimdir. Bunları kolayca cebinize veya çantanıza koyabilirsiniz, dikkat çekmeden fotoğraf çekebileceğiniz kadar küçüklerdir ve tümü yaratıcı olmanızı sağlayacak çok çeşitli çekim seçenekleri içerirler.

© Johan Liénard

Değişen odak noktası

İnsan kalabalığının olduğu büyük şehirlerde uzaktaki nesnelere odaklanmak zor olabilir. Fotoğraf makineniz genellikle uzak nesnelerle aranızda kalan yakın nesneleri bulur ve bunlara odaklanır. Örneğin IXUS kameralar otomatik olarak fotoğraf makinesine en yakın nesneye odaklanırlar. Kalabalık yerlerde çekeceğiniz yere daha da zum yapmak isteyebilirsiniz.

En yeni IXUS modelleri, değişken odak noktaları, AF Noktasında zum ve Kesintisiz AF gibi özellikler sunarak büyük kalabalıklardan hareket halindeki kişilerin portrelerine veya şehir yaşamının geçmişi anımsatan küçük ayrıntılarına kadar her şeyin net fotoğrafını çekebilmenizi sağlarlar

Küçük ayrıntılar güçlü görüntüler oluşturur

Alan Keating'den St Paul's ve Millennium Köprüsü

Bir şehrin fotoğrafını çekmek, genellikle onu benzersiz kılan küçük ayrıntılarla ilgilidir. Bir şehrin çarşılarını gezmek ve satılan şeylerin (ve bunları satan kişilerin) fotoğrafını çekmek iyi olabilir.

Yaşadığınız yerdekine göre farklı olan şeyleri çekmenin yanı sıra belirli bir şehrin simgesi haline gelmiş şeyleri de (örneğin Seville'in portakalları, Paris'in bagetleri veya Berlin'deki bratwurst gibi) çekebilirsiniz.

İpucu: Küçük öğeler için makro veya yakın çekim modunu seçmek üzere odaklanma düğmesini kullanın (bu, üzerinde çiçek veya MF sembolü olan düğmedir) ve sonra nesneye kareyi dolduracak kadar yaklaştığınızdan emin olun.

Smart Auto modunda fotoğraf makinesinin otomatik olarak Makro moduna geçmesi gerekir. Fotoğraf makinesini birkaç saniye boyunca hareketsiz tuttuğunuzda ekranınızın sağ üst tarafındaki simgenin bir çiçeğe dönüştüğünü görürsünüz.

Aynı sahneyi farklı zamanlarda çekin

Zamanınız varsa şehrin aynı kısmının günün farklı zamanlarında fotoğrafını çekmek, yaşamın hızını ve nasıl değiştiğini gösterebilir.

Şehirde harcayacak zamanınız olduğunda değişen insanları ve ışığı çekmek için bir yeri günün farklı zamanlarında tekrar ziyaret etmeyi seçebilirsiniz. Gün boyunca eşit aralıklarla çekilmiş üç veya dört fotoğraf, şehrin nasıl değiştiğine dair bir fikir verebilir.

Hareketli nesneleri çekme

Bir köprüden veya meydandan geçen kişiler gibi hareketli nesneleri çekerken fotoğraf makinesini sabit tutmak ve flaşı kapatmak iyi olur; böylece nesnenin hareketini geliştirmek için fotoğraf makinesi daha uzun enstantane hızları seçecektir. Bu tür bir fotoğraf çekerken fotoğraf makinesinin maksimum dengede olması için konulabileceği veya tutulabileceği yüzeyler veya yerler arayın. Bir PowerShot'ınız varsa ve fotoğrafçılığınıza güveniyorsanız fotoğraf makinenizin desteklemesi durumunda enstantane önceliği moduyla (Tv) denemeler yapın. Bu sizin enstantane hızını ayarlamanızı ve yaratıcılığınızı keşfetmenizi sağlar.

Erich Poole'dan Harlem Hattı Gidişleri

Hazırlıklı olun

Fotoğraf makinenizin ve kendinizin gün ve gece boyunca şehri çekmeye hazır olduğunuzdan emin olun. Fotoğraf makinenizin türü veya modeli ne olursa olsun değerli bir çekimi kaçırmamanız için pilinizde şarj bulunması ve hafıza kartınızda bol miktarda yer olması akıllıca olur.

Çektiğiniz resimleri Galerimize gönderin

Kendinizi bir şehrin 24 saat içinde değişen yüzünü çekmeye esinlenmiş hissediyorsanız fotoğraflarınızı You Connect Galerimize gönderebilirsiniz. Burada Canon topluluğu tarafından gönderilen en sevdiğimiz fotoğrafları sergiler ve paylaşırız. Fotoğraflarınızı yükleyin.

Haberdar Olun

Sıradaki: Dünyayı vizör olmadan görmek

Bültene Abone Ol