Changing City Horse

EOS DSLR'nizle şehir fotoğraflarını çekme

EOS ile ilgili yardımcı bilgiler

EOS'nizle şehirdeki insanları çekme
Canon EOS DSLR'nizde şehir manzaralarını, insanları ve şehre dair ayrıntıları çekmek için bol miktarda esneklik bulunur ve şimdi bunları kullanmak için uygun bir zamandasınız. Şehirler doğaları gereği yoğun yerlerdir ancak gece geç saatlerde veya sabah erken saatlerde temponun yavaşladığı zamanlar vardır. Günün bu saatleri için düşük ışık fotoğrafçılığında uzman olmanız gerekir. Bu da yavaş enstantane hızları, yüksek ISO ayarları ve fotoğraf makinesini sarsıntısız tutma teknikleri demektir.

Erich Poole'dan Harlem Hattı Gidişleri

Düşük ışıkta fotoğraflar çekerken hatırlanması gereken ilk şey, tam otomatik ayarlarınızın flaşı kullanmasını engellemektir. Bunu Flaş Kapalı modunu ve/veya Tripodsuz Gece Çekimi modunu kullanarak yapabilirsiniz.

Flaş Kapalı modu – Fotoğraf makinesinin mod kadranını Flaş Kapalı moduna çevirin. Bu durumda fotoğraf makineniz flaşsız fotoğraf çekmek için özelliklerini farklı bir şekilde kullanmak zorunda kalır. Bunu da ışığa karşı duyarlılığını (ISO hızı) artırarak, enstantane hızını azaltarak ve lensin diyaframını açarak yapar.

Fotoğraf makinesinin sallanması sonucunda ortaya çıkan istenmeyen bulanıklıktan kaçınma

Çok düşük ışık koşullarında veya gece fotoğraf çekerken fotoğraf makinenizi hareket ettirmekten kaçınmanız gerekir. Fotoğraf makinesinin sarsılması, istenmeyen bir bulanıklık yaratarak çekiminizi bozabilir. Bu nedenle fotoğraf makinenizi bir zeminin, sert bir masanın veya bir tırabzanın üzerine koyun. Fotoğraf makinenizi bir binanın duvarına sıkı bir şekilde bastırmanız bile onun elinizde tuttuğunuz zamana göre daha sabit durmasını sağlar. Görüntü Sabitleyici lensler de bu durumda faydalıdır.

İpucu: Flaş Kapalı modu, flaşlı fotoğraf çekimine izin verilmeyen veya flaşın ortamı bozacağı şehir müzelerinde ve diğer alanlarda fotoğraf çekmek için de seçilmesi gereken bir moddur.

Tripodsuz Gece Çekimi modu

Bu faydalı mod, hızlı bir şekilde dört fotoğraftan oluşan bir seri çeker ve ardından sonuçları fotoğraf makinesi sarsıntısı en az olacak şekilde optimize edilmiş tek bir karede birleştirir. Pek çok şehirde tripod kullanımı konusunda kısıtlamalar olduğu için Tripodsuz Gece Çekimi modu, gece şehirde net çekimler yapmanızı sağlayacak yöntem olabilir.

İnsanları çekme

Nesnelerinize fark ettirmeden cadde fotoğrafları çekmek için Canlı Kontrol çekim modunu kullanın. Değişken açılı LCD ekrana sahip bir EOS fotoğraf makinesi bunu daha da kolaylaştırır.

Eddy Hilbrink'ten New York

Bunları biliyor muydunuz? Genellikle bir şehirde fotoğraf fırsatı beklemek için bir nokta bulursanız o fotoğraf size gelecektir. Biçimlere, ışığa ve gölgelere dikkat edin, ardından karakterlerin doğru yere gelmelerini bekleyin. Bir şehirde çok sayıda fotoğraf makinesi bulunur. Elinizde bunlardan birisiyle fotoğraf çekmek için hareketsiz bir şekilde durmak veya sessizce beklemek, sizi diğer kişilerin gözünde daha az görünür hale getirir.

Küçük ve hızlı diyaframlı bir sabit lens alın

Canon EF 50mm f/1.8 STM gibi geniş diyaframlı bir sabit lensi her zaman yanınızda bulundurmanız iyi olur ve bu lens düşük ışıkta çekim için çok uygundur. Bu küçük ve hafif göze çarpmayan lens, net bir görüntü kalitesi sunar. Sabit lenslerin geniş diyafram açıklığı ayarları, alan derinliği üzerinde olağanüstü kontrol sunar. Bu lenslerden en iyi şekilde faydalanmak için Diyafram önceliği modunu (Av) kullanın ve sığdan derine kadar alan derinliğini kontrol edin veya hareketin nasıl çekileceğini kontrol etmek için Enstantane önceliği modunu (Tv) kullanın. Bu tür bir lens kullanmanın bir başka faydası da zum yapmak yerine nesneye yaklaşmanızın gerekmesidir, yani genellikle çekim yapacak daha ilginç açılar bulabilirsiniz. Şehir çekimleri veya daha genel çekimler için Canon EF 24mm f/2.8 IS USM veya Canon EF 35mm f/2 IS USM modellerine bir göz atın.

Matteo Ciani Bassetti'den İnsanlar

Her zaman çekim yapmaya hazır olun

Çekim yapmak için fotoğraf makinenizi her zaman hazır bulundurun. Böylelikle şehirde yürürken çevrenizdeki ışığın nasıl değiştiğinin farkında olmanız gerecektir. Hava kararırsa ISO'yu artırmayı veya diyaframı açmayı deneyin. Hava daha parlak hale gelirse ISO'yu düşürün veya diyaframı kapatın. Böylece çekmek istediğiniz olağanüstü bir manzarayla karşılaşmanız durumunda fotoğraf makinesi ayarlarınız ideale yaklaşmış durumda olur.

İpucu: Bir şehirde yüksek binalar varsa binaların arasındaki ışığın konumunu kontrol edin ve mevcut ışığın görüntünüzü nasıl iyileştirebileceğini düşünün. Ayrıca aynı yere günün daha iyi bir zamanında ışık istediğiniz gibi olduğunda geri dönmeyi de düşünebilirsiniz.

Siyah beyaz çekimi ve filtreleri kullanma

Fotoğraf makinesinde siyah ve beyaz görüntüler yaratmak için Siyah Beyaz Resim Stilini kullanın. Siyah ve beyaz çekim tamamen gölgelerle ve ışıkla ilgili olduğu için Siyah Beyaz modun kullanılması kontrast oyunlarını daha iyi görmenize yardımcı olur. LCD'niz resimleri siyah ve beyaz renkte gösterir ancak RAW formatında çekim yaparsanız bilgisayarınızdaki çekim sonrası işleme sırasında renkli görüntüye dönüş yapabilirsiniz.

Genellikle Siyah Beyaz Resim Stilinin kontrast ayarını artırmak ve parlak güneşte bir sarı filtre efekti katmak, görüntülerinize daha da etkileyici bir kontrast katar.

Marco Iozzi'den NYC

Bunları biliyor muydunuz? Gölgeler günün sonunda gün ortasına göre daha uzun olur ve en keskin gölge kenarları açık, bulutsuz günlerde görülür.

Hızlı çekim efektlerinden en iyi şekilde faydalanma

Bir şehri yalnızca kısa bir süre için ziyaret ediyorsanız bile hızlı çekim, yaşamın hızını iletmek için çok iyi bir yoldur. Bazı EOS fotoğraf makinelerinde fotoğraf makinesinin her birkaç saniyede bir hareketsiz bir fotoğraf çekmesi için ayarlayabileceğiniz dahili bir aralık ayarlayıcısı bulunur. Aralık ayarlayıcısı yoksa bir seri fotoğraf çekmek için Canon Timer Controller TC-80N3 gibi bir aksesuar kullanabilirsiniz.

Fotoğraf makinesi için sabit bir tripod kullandığınızdan emin olun. Bir şehrin gün doğumundan gün batımına kadar ilginç bir portresini oluşturmak için yüksek katlarda bulunan bir otel odasından şehrin bir caddesini çekmeyi deneyebilirsiniz.

Ralf Kaldenhoff'tan Melbourne

Hızlı çekimde yeterince fotoğraf çekebilmek için aralık ne kadar kısa olursa hızlı çekim modunun da o kadar uzun süre çalışacağını unutmayın. Yalnızca birkaç saat boyunca hareketsiz görüntüler çekecekseniz gerekirse düzenleme sırasında filmi her zaman hızlandırabileceğiniz için daha kısa aralıklar kullanarak çekim yapmak daha iyi olur.

Çektiğiniz resimleri Galerimize gönderin

Kendinizi bir şehrin 24 saat içinde değişen yüzünü çekmeye esinlenmiş hissediyorsanız fotoğraflarınızı You Connect Galerimize gönderebilirsiniz. Burada Canon topluluğu tarafından gönderilen en sevdiğimiz fotoğrafları sergiler ve paylaşırız. Fotoğraflarınızı yükleyin.

Haberdar Olun

Sıradaki: Dünyayı vizör olmadan görmek

Bültene Abone Ol