Landscape-Snow-Walker-Church

En sevdiğimiz manzara fotoğrafları

Bazı manzara fotoğraflarının neden diğerlerinden daha fazla göze çarptığını hiç düşündünüz mü?

Fotoğrafçı Miles Willis, Canon Galerimizdeki en beğendiği fotoğraflara baktı ve bu fotoğrafların neden gözüne çarptığını söyledi:

Church on Sunday. Fotoğrafçı: Gregor Greg

Gregor Greg'e ait olan bu fotoğraf mükemmel bir kompozisyona sahip.

Kar yollarının biçimlendirdiği ideal çizgiler ufuktaki kiliseye doğru giden hoş kıvrımlarıyla gözünüzü ön plandan karenin içine doğru çekiyor. 

Kırmızı renkli figür kiliseyle birlikte mükemmel bir denge oluştururken yoğun kar görüntüsünü kırıyor. 

Kilisenin üçte bir kuralına göre mükemmel bir şekilde konumlandırıldığına dikkat edin. 

Ayrıca kar yığınlarındaki dağınık, muhteşem ışığı ve hoş bir atmosfer yaratan bulutları da göz ardı etmeyin!

Camino de amapolas. Fotoğrafçı: Azucena Toquero López

Toquero López bu harika manzara fotoğrafına "gelincik yollarıyla" farklı bir ayrıntı katıyor. Kırmızı çiçek şeritleri, gözleri resimsel tepeye ve ağaç sıralarına doğru çekiyor. Toquero fotoğrafı gökyüzü ve yer olmak üzere yarı yarıya bölerek bulutlar ve tepe arasında mükemmel bir denge sağlıyor. Fotoğraf içinde yön sağlayan çizgiler oluşturmak için manzaralarınızın ön planında elementler arayın.

Wintermorgen. Fotoğrafçı: Günter Kleber

Günter Kleber'in bu harika fotoğrafı doğayı sergiliyor.

Günter, teker teker ayrı güzelliğe sahip ağaçları durgun ve düz suyun üzerinde fotoğraflayarak büyüleyici yansımaları oluşturuyor. 

Fotoğrafçı, tahminen gün doğumunda çekilen bu fotoğrafta doğan güneşe arkasını dönüyor ve güneşin sıcak tonlarını fotoğrafın yalnızca sağ tarafına iliştirerek gün doğumu öncesindeki soğuk mavi renklerin fotoğraftaki gökyüzünde harika bir şekilde tonlanmasını sağlıyor. 

Fotoğrafçı, karenin yukarısında ve altında gereksiz görünen su ve gökyüzünü azaltarak panoramik bir fotoğraf yaratmak için fotoğrafı kırpmış gibi görünüyor.

Kompozisyonu daha iyi hale getirmek için fotoğrafınızı kırpmaktan korkmayın.

Viminacium (1st century). Fotoğrafçı: Saša Čolić

Saša Čolić'e ait bu fotoğrafı çok seviyoruz. İlk bakışta, tarım devrimi dönemine ait bir resim gibi görünüyor. Ardından, ön planda el işiyle çalışan figürle bir araya gelen ufuktaki modern ve endüstriyel fabrika karşısında şaşkınlığa düşüyoruz.

Siyah beyaz kullanımı tarladaki solmuş bitkilerle uyum sağlarken, çamur toprak yığını görüntüyü fabrikaya doğru yönlendiriyor. 

Fotoğrafınızı bilgisayarınızda renkli ve siyah beyaz olarak kontrol ederek hangisinin daha uygun olduğunu görmenizi öneririz.

Haberdar Olun

Sıradaki: Dünyayı vizör olmadan görmek.

Bültene Abone Ol