Sahne Modlarını Kullanma

Sahne Modlarını Kullanma

Sahne Modlarını Kullanma

Sahne Modlarını Kullanma

Sahne Modlarını Kullanma

Yeni EOS 100D Fotoğraf Makinem, Kılavuz 2: Fotoğraf makinenizi tanıma

Dışarı çıkıp yeni fotoğraf makinenizle harika fotoğraflar çektiğinizi ve kompozisyonu konu alan ilk kılavuzda gösterilen fikirlerin, ilginç ve ilgi çekici fotoğraflar çekmenize yardımcı olduğunu umuyoruz.

Bu kılavuzda fotoğraf makinesine daha yakından bakacak ve fotoğraflarınızı daha da geliştirmek için kullanabileceğiniz birkaç özellik ve ayara göz atacağız.

Bu kılavuzu okuduktan sonra daha yaratıcı fotoğraflar çekmek için ilham almış olacağınızı umuyoruz. Sonuçlarınızı #MyNewCanon #CanonSceneModes etiketlerini kullanarak Canon Facebook sayfasında paylaşmayı unutmayın.

Kontrolü ele alma

Kompozisyonu konu alan son kılavuzda, Çekim Modu kadranındaki "yeşil kare"nin fotoğraf makinenizi kullanmak için iyi bir başlangıç noktası olduğunu söylemiştik. Bu mod (resmi adı "Otomatik Akıllı Sahne" modudur) fotoğraf makinenizi tamamen otomatik hale getirir; hangi ayarların kullanılacağına sizin yerinize fotoğraf makineniz karar verir.

Fotoğraf makineniz Otomatik modda çok başarılıdır. Ancak fotoğraf makinenizin sahneyi tam istediğiniz şekilde yakalayamadığı durumlar olacaktır. Bu durumlarda Otomatik modu kapatıp EOS'unuzu kontrol etmeniz işinize yarayacaktır.

Uygulamanızı indirin

Guide 2 - Image 6.jpg

DSLR fotoğrafçılığın temel bilgilerini keşfedin ve fotoğraf makinenizi daha iyi tanıyın.

Sahne Modlarını kullanmaya başlama

Fotoğraf makinenizi tanıma - Canon

Sahne Modları, hangi nesneyi yakalamaya çalıştığınızı fotoğraf makinenize söylemeye başlamak için harika bir yoldur. Sahne modlarını bulmak için Çekim Modu kadranını simgelerden birine döndürün. (bkz. Sahne Modları)

Fotoğraf makinenizi tanıma - Canon

Fotoğraf makinesini Portre Sahnesi Moduna aldığınızda cilt tonları güzelleşir ve arka plan bulanıklaşır, böylece nesneye odaklanılır. (bkz. Ortam Seçimine Göre Çekim)

Örneğin, arkadaşınızın veya akrabanızın fotoğrafını çekmek istiyorsanız Portre Sahnesi Modunu seçin. Bu seçim, fotoğraf makinesine ayarları portre fotoğrafçılığına daha uygun olacak şekilde ayarlamasını söyler; örneğin, nesneyi ön plana çıkarmak için arka plan bulanıklaştırılır, cilt ve saçların doğal çıkması için görüntünün rengi ve tonu ayarlanır.

Fotoğraf makinenizi tanıma - Canon

Bu görüntü dizisinde, hareketli nesneye sürekli olarak odaklanmak ve deklanşör basılıyken bir dizi çekim yapmak için "Spor" Sahne Modu kullanılmıştır. Alternatif olarak, Çocuklar için Özel Sahne Modunu kullanmayı deneyebilirsiniz (aşağıya bakın).

Benzer şekilde, hareketli nesneleri fotoğraflarken "Spor Modu"nu seçin. Bu, fotoğraf makinesine hızlı bir şekilde odaklanmasını söyler ve parmağınızı deklanşörde tutarak sürekli hızlı çekim yapmanızı sağlar. Çocukları, spor yapan insanları veya oyun oynayan evcil hayvanları çekerken ve hareket halindeyken (örneğin tren penceresinden çekim yaparken) bu modu deneyin.

Fotoğrafçılığınızı ilerletme

Fotoğraf makinenizi Otomatik moddan çıkarmanın faydalarını gördüğünüze göre, şimdi de görüntü özelliklerinizi nesnenize göre ayarlamayı deneyin. Arka planın bulanık olmasını istiyorsanız buradan kontrol edebilirsiniz.

Mod kadranını "CA" veya Yaratıcı Otomatik Çekime ayarlayın. Sonra menüye erişmek için fotoğraf makinesinin arkasında bulunan "Q" düğmesini kullanın. Burada "ortam" (renk ve ton), "arka plan bulanıklığı" (arka planın ne kadarının odakta olduğu) ve "sürücü/otomatik zamanlayıcı" (fotoğraf makinesine birden fazla kare çekme talimatı verme) ayarlarını yapabilirsiniz. (bkz. Grup fotoğrafları çekme)

Fotoğraf makinenizi tanıma - Canon

İkinci fotoğrafta arka plan bulanıklığının artırılması dikkati ana nesneye, yani bu örnekte heykele odaklamıştır.

Çekim Modu kadranındaki Sahne Modlarına ek olarak kadranı SCN: Özel Sahne Moduna da çevirebilirsiniz. Burada da menüye erişmek için "Q" düğmesine basarak çektiğiniz nesne için uygun olabilecek bir dizi ekstra sahne ayarını seçebilirsiniz. (bkz. Yakından bakış)

Her bir işlevin görüntünüzü nasıl etkilediğini daha iyi anlamak için Canlı Kontrol moduna geçin ve her bir menüde dolaşmak için Q düğmesini kullanın. Canlı Kontrol modunu kullanarak değişiklikleri gerçek zamanlı olarak görebilirsiniz. Alternatif olarak, her bir seçeneğin tam açıklamasını ve bunları nasıl bulabileceğinizi öğrenmek için EOS 100D Rehber uygulamasını keşfedin. Rehber uygulamanızda daha fazla bilgi edinin.

Fotoğraf makinenizi tanıma - Canon

Sahne ve ortam ışığı ayarlarını yapmak, renkleri zenginleştirebilir ve daha canlı gün batımları oluşturabilir.

Fotoğraf makinenizi kontrol etmek kendinizi iyi hissettirir ve ayrıca daha iyi fotoğraflar çekmenize yardımcı olur. Fotoğraf makinenizle birlikte harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Fotoğraf makinenizin işlevlerini anlamak ve bunları kontrol etmeyi öğrenmek, sonraki adımlarda çok işinize yarayacaktır.

Sahne Modları

Yakın Çekim, Spor, Portre, Manzara, Çocuklar, Yiyecek, Mum Işığı, Gece Portresi, Elde Gece Sahnesi ve HDR Arka Işık Kontrolü gibi seçebileceğiniz birkaç Sahne Modu vardır.

Yaratıcı Çekim Modları

Fotoğraf makineniz, "Yaratıcı Çekim Modları" olarak bilinen kısmen veya tamamen manuel modlarda da çalışabilir. Bu modlarda fotoğraf makinenizin tüm işlev ve ayarlarına erişebilirsiniz. Otomatik modun dışına çıktığınızda Enstantane Hızı, Diyafram ve ISO gibi fotoğraf makinenizin daha teknik yönlerini keşfedersiniz. Bu modları kullanmak istiyorsanız bu terimleri ve ne işe yaradıklarını öğrenmek iyi bir fikirdir. Sonraki kılavuzlarda bu konuyu daha fazla işleyeceğiz.

Ortam Seçimine Göre Çekim

Herhangi bir Sahne Modunda fotoğrafınızın nasıl görüneceğini daha fazla kontrol edebilirsiniz; "Q" düğmesini ve hızlı seçim tuşlarını kullanarak Ortam tabanlı çekim ve Işık/sahne tabanlı çekimlerin ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Rehber uygulamanızda daha fazla bilgi edinin

Grup fotoğrafları çekme

Fotoğraf makinenizi koyabileceğiniz elverişli bir platform varsa otomatik zamanlayıcıyı etkinleştirmek için menüyü kullanabilirsiniz. Birden fazla fotoğraf çekmek için "Sürekli" seçeneğini deneyin. 2-10 arasında bir çekim sayısı belirleyin; deklanşöre bastıktan 10 saniye sonra belirlediğiniz sayıda fotoğraf çekilir. Grubunuza birden fazla fotoğraf için poz vermeleri gerektiğini söylemeyi unutmayın!

Yakından bakış

Her çekimde ayarları değiştirerek bir dizi fotoğraf çekmek, her bir mod ve işlevin görüntünüzü nasıl etkilediğini görmek için harika bir yöntemdir. Görüntüleri daha kolay karşılaştırmak için fotoğraf makinenizi tripoda veya sabit bir yere koyun. Görüntüleri indirin ve farkların daha kolayca görüneceği bilgisayar ekranında karşılaştırın.

#MyNewCanon #CanonSceneModes etiketleriyle çekim yapın, paylaşın ve görüntüleyin

Fotoğraf çekmek için ilginç bir yer bulun ve biri otomatik ayarda, diğeri Sahne Modunda olmak üzere iki çekim yapın. Hangisini tercih ediyorsunuz? Sonra #MyNewCanon #CanonSceneModes etiketlerini kullanarak tercihinizi bizimle paylaşın ve hangi ayarda çekildiğini söyleyin. Ayrıca fotoğraflarınızı öncekilerle kıyaslamak ve fotoğrafçılıktaki ilerlemenizi görmek için Kompozisyon sayfalarına da bakabilirsiniz.

Sonuçlarınızı paylaşın

Aynı fotoğrafı Sahne Modunu ve Otomatik modu kullanarak çekin, sonra daha çok sevdiğiniz fotoğrafı paylaşın.