Film Yapımı


Şimdi dene videosu - Canon

Yeni EOS 70D Fotoğraf Makinem, Kılavuz 6: Şimdi dene videosu

Daha iyi fotoğraflar çekmeyi öğrendiğinize göre şimdi yaratıcılığınızı videolara aktarabilirsiniz.

Fotoğraf makineniz harika videolar çeker ancak çekim tarzı fotoğraflardan biraz farklıdır. Videonuzla anlatmak istediğiniz hikayeyi düşünmeli ve sonra, bu hikayeyi başından sonuna taşıyacak ayrı öğeleri yakalamalısınız.

Hikaye nedir?

Hepimiz internette video izlemeyi severiz fakat en iyi videolar, birkaç saniye uzunluğunda da olsa bir hikaye anlatanlardır.

İlk kez video çekiyorsanız basit bir hikayeyle alıştırma yapın. Seçtiğimiz hikayenin konusu kahve yapmak: Kolayca izleyebileceğiniz bu hikaye, kendi filmlerinizin yapısını oluşturmak hakkında düşünmenize yardımcı olacaktır.


60 saniyelik basit bir film oluşturmak için bir dizi kısa klibi bir araya getirdik. Siz de bir aile üyesini çadır kurarken, pasta yaparken ya da yemek hazırlarken gösteren benzer bir film oluşturabilirsiniz. Videoyu izleyin ve bir sonraki sahneye kaç saniyede geçildiğini sayın; çoğu videoda bunu ne kadar sık göreceğiniz sizi şaşırtabilir.

Kısa sekanslar halinde çekim yapma

Neredeyse tüm harika filmler, birbiriyle bağlantılı bir dizi kısa klipten oluşur. Örneğin, film çekerken zum yapmak yerine kısa bir klip çekmek ve sonra fotoğraf makinesini taşıyıp farklı bir konum veya mesafeden ikinci bir klip çekmek daha iyidir. İlk çekimlerinizden birini filmin bağlamını oluşturmak için geniş çekim yapın; sonra izleyicinin dikkatini filmin ana nesnesine odaklamak için bir dizi yakın çekim yapın. Geniş açıya geri dönerek ek öğeler ekleyin.

Film çekmenin önemli bir parçası, düzenleme yapmaya yetecek kadar kayıt yapmaktır. "Alternatif çekim" adı verilen, ilgili ancak önemli olmayan öğelerin kısa kliplerini çekmeyi unutmayın. Bu klipler, hikayenin farklı bölümleri arasında bağlantı kurmaya yardımcı olur.

Fotoğraflar için geçerli olan kompozisyon kurallarını unutmayın (Kılavuz 1: Kompozisyon nedir?); bunlar filmler için de geçerlidir. Çoğu filmin ister televizyon ister bilgisayar ekranı olsun, yatay biçimde çekilip izlendiğini unutmayın.

Peki ya fotoğraf makinenizin ayarlarına ne olacak?

Fotoğraf makinenizde Film modunu başlatmak basittir. Başlat/Durdur düğmesini çevreleyen düğmede Film pozisyonunu seçmek yeterlidir.

Guide 6 - Image 2.jpg

Siz film çekiminize konsantre olurken ayarları otomatik olarak halletmesi için işi fotoğraf makinenize bırakabilirsiniz. Ancak, [Q] düğmesine basarak kolayca ulaşabileceğiniz bazı faydalı seçenekler vardır.

Guide 6 - Image 3.jpg

Çözünürlük ve kare hızı (1)

Filmler ayrı karelerden oluşan bir akıştır, bu yüzden çözünürlük ve kare hızı kararı önemlidir. Çoğu durumda en iyi seçenek, tam çözünürlükte (1920 x 1080 piksel) ve saniyede 25 kare (fps) hızında çekim yapmaktır. Kare hızı, AC elektrikle çalışan ışıklarla aydınlatılan kapalı alanlarda titreme efektinden kaçınmak için özellikle önemlidir.

Kısa Video Görüntüsü (2)

Kısa Video Görüntüsü, fotoğraf makinesini 2, 4 veya 8 saniye gibi belirlenen kısa süreli, fotoğraf makinesinde düzenlenmeye hazır film klibi çekimleri yapacak şekilde ayarlar. Klipler tek bir film olarak oynatılmak üzere hafıza kartına kaydedilir.

Otomatik veya manuel pozlama

Fotoğraf makinenizle film çekerken otomatik veya manuel pozlamayı seçebilirsiniz. Otomatik pozlama genellikle ideal seçenektir ve her sahne için en iyi fotoğraf makinesi ayarlarının yapılmasını sağlar.

Fotoğraf çekerken olduğu gibi alan derinliğini (görüntünün ne kadarının önde odakta ve odak noktasının arkasında olduğu) kontrol etmek istediğinizde diyaframı manuel olarak ayarlayın.

Guide 6 - Image 4.jpg

Bir kişiyi filme alırken arka plandan ayırmak için f/4 - f/5,6 diyafram kullanın. Daha geniş sahneler ve aksiyon sahneleri için daha fazla alan derinliği gerekir, bu yüzden sahnenin daha büyük bir kısmının odakta olması için f/8 – f/16 diyafram değerlerini seçin.

Video ve fotoğraflar için pozlama aynıdır. Pozlamayla ilgili bir hatırlatma için Kılavuz 5 - Işığı anlama bölümüne bakın.

Dijital zum (3)

Fotoğraf makinenizin video çekerken ek efekt olarak sunduğu 3x - 10x dijital zum, uzaktaki nesneleri yakınlaştırmak için idealdir.

Nereye odaklamalı?

Film çekerken fotoğraf makineniz nereye odaklanacağını otomatik olarak belirleyebilir ancak mutlak kontrol istiyorsanız manuel odaklamayı seçebilirsiniz. Manuel odaklamayı seçerseniz her klipte çekimden önce odağı ayarlamayı unutmayın.

Yüzleri otomatik olarak tespit edip takip etmek veya kadrajda odaklanılacak belirli bir noktayı seçmek için çeşitli odaklama yöntemleri vardır. Odaklanılacak noktayı seçmek için LCD'ye dokunun.

Movie Servo AF

Movie Servo AF, nesnenizi odakta tutmak için film çekimi sırasında odağı sürekli olarak ayarlar. Nesneniz sabit duruyorsa dokunmatik LCD ekrana dokunarak veya film çekimi başlamadan önce lensi manuel odağa çevirerek Movie Servo AF özelliğini duraklatmayı unutmayın.

Ses de görüntü kadar önemlidir

Ses, harika filmlerin en önemli öğelerinden biridir; kimileri görüntülerden bile önemli olduğunu söyler. Film çekmeye başlamadan önce arka plan gürültülerini dikkatlice dinleyin; arka plan gürültüsünü beyniniz filtreler ama fotoğraf makinesi filtrelemez.

DSLR'nizdeki dahili mikrofon hassastır ve fotoğraf makinesi kontrollerini çalıştırırken çıkan sesler de dahil olmak üzere fotoğraf makinesinin çevresinden gelen sesleri kaydeder. Röportaj çekiyorsanız fotoğraf makinesini röportaj yapılan kişiye yaklaştırmak mikrofonu da yaklaştıracağı için sesin daha iyi kaydedilmesini sağlar. Fotoğraf makinesini kullanan kişinin dahili mikrofona en yakın kişi olduğunu, dolayısıyla sessiz olması gerektiğini unutmayın.

EOS fotoğraf makinenizin harici mikrofon kullanmanıza olanak tanıyan bir mikrofon (mic) girişi vardır. Filminiz için diyalog kaydı yapmanız gerekiyorsa arka plan gürültüsünü azaltmak üzere harici mikrofonu nesneye yakın bir yere yerleştirin.

Uygulamanızı indirin

Guide 6 - Image 5.jpg

Canon Camera Connect uygulaması, fotoğraf makinenizi Apple veya Android cihazınıza bağlar. Kolaylıkla paylaşabilmek üzere görüntülerinizi indirin ve telefonunuzu fotoğraf makineniz için bir uzaktan kumandaya çevirin.

İpuçları

Ekstra pil

Film çekimi fotoğraf çekiminden daha fazla güç tüketir. Yanınızda şarj edilmiş yedek bir pil bulundurmak iyi bir fikirdir.

Hafıza kartları

Film dosyaları kayıt sırasında fotoğraf makinesinin SD kartına sürekli olarak yazılır, bu yüzden hızlı aktarım hızına sahip kartlar kullanın.  Film kaydı için en iyi kartlar, Class 10 veya UHS-1 etiketli olanlardır.

Tripodlar ve Görüntü Sabitleyici (IS)

Tripodlar film çekerken fotoğraf makinesini sabit tutmak için idealdir. Her klipte sahnenin titremesi, izleyici için dikkat dağıtıcı olur. Lensiniz IS özellikliyse ve fotoğraf makinesini tripoda yerleştirerek film çekiyorsanız lensin yanındaki düğmeyi kaydırarak IS'yi kapatın. Tripodu kullanmayı bıraktığınızda IS'yi açmayı unutmayın.

Bir film sahnesini oluşturan sekansları izleyin

Bir TV dizisi veya Hollywood filminin herhangi bir sahnesini izleyin ve bu sahnedeki her bir sekansın ne kadar uzun olduğuna bakın. Sekansların perspektif değişene kadar ortalama uzunluğu yalnızca 4 saniyedir. Siz de aynısını yapmaya çalışmalısınız.

#MyNewCanon #MakingMovies etiketleriyle çekim yapın, paylaşın ve görüntüleyin

Artık birkaç kısa klibi kısa hikaye haline getirmek için Kısa Video Görüntüsü özelliğini kullanarak film oluşturmaya hazırsınız; ardından #MyNewCanon #MakingMovies etiketlerini kullanarak diğer EOS sahipleriyle Facebook'ta paylaşın.

Sonuçlarınızı paylaşın

Kısa Video Görüntüsü kullanarak film çekmeyi deneyin ve en iyi kliplerinizi paylaşın.