Odakla oynama

Odakla oynama

Odakla oynama

Odakla oynama

Odakla oynama

Yeni EOS 750D Fotoğraf Makinem, Kılavuz 3: Odağınızı değiştirme

Bu kılavuzda odak kullanımınızı geliştirecek yöntemlere bakacağız. Bazı görüntülerinizi incelerken bulanık veya odak dışı çıktıklarını fark edebilirsiniz. Normalde görüntülerinizin "odaklanmış" olmasını, yani keskin, canlı kenarlara ve çok miktarda ayrıntıya sahip olmasını istersiniz.

Bulanık görüntülerin iki ana nedenini ele alacağız. Bunlardan ilki, fotoğraf makinenizin doğru odaklanmaması ya da yanlış nesneye odaklanmasıdır.

Uygulamalarınızı indirin

Odağınızı değiştirme - Canon

DSLR fotoğrafçılığın temel bilgilerini keşfedin ve fotoğraf makinenizi daha iyi tanıyın.

Canon Camera Connect uygulaması, fotoğraf makinenizi Apple veya Android cihazınıza bağlar. Kolaylıkla paylaşabilmek üzere görüntülerinizi indirin ve telefonunuzu fotoğraf makineniz için bir uzaktan kumandaya çevirin.

Kırmızı kareleri görme

Deklanşör düğmesine her yarım bastığınızda vizörde bir veya daha fazla kırmızı kare görünür ve lens hafifçe dönebilir. Bu, lensin odağı ayarladığı anlamına gelir.

Odağınızı değiştirme - Canon 

Bu fotoğrafta, fotoğraf makinesinin hedef nesnenin önündeki nesneye odaklandığını ve bu yüzden yüzlerin bulanık çıktığını görebilirsiniz. AF noktası kontrol edilseydi bu sonuç yaşanmazdı.

Kırmızı kareler (veya "AF noktaları"), fotoğraf makinenizin görüntüde odaklanmayı seçtiği alanları gösterir. Bu kırmızı karelerin dışındaki alanlar odak dışı olabilir (Alan Derinliği nedeniyle), bu yüzden fotoğraf makinesinin doğru nesneye, yani sizin seçtiğiniz nesneye odaklanması önemlidir. Kılavuz 2'de (Fotoğraf makinenizi tanıma) kısaca açıklanan Temel Alan modlarının tümünde (Yeşil Kare, Sahne Modları, Yaratıcı Otomatik), nereye odaklanılacağına fotoğraf makinesi karar verir. Bu, istediğinizden farklı bir nesne olabilir. Bu durumda fotoğrafınız seçtiğiniz nesneye doğru bir şekilde odaklanmaz.

Fotoğraf makinesinin yanlış nesneye odaklanmaması için Çekim Modu kadranını "Yaratıcı Çekim Modlarından" birine çevirin. Bu ayarları bilmiyorsanız "P" (Program) ile başlayın. Bu modu kullanırken ayarların çoğunu fotoğraf makinesi yapar ancak ayarlar üzerinde biraz daha fazla kontrole sahip olursunuz.

Devam etmeden önce yapmanız gereken bir şey daha var: ISO'nuzu Otomatik'e ayarlayın. Bunun için fotoğraf makinenizin üst kısmında bulunan ISO düğmesine basın ve deklanşör düğmesinin yanındaki Mod kadranını kullanarak "Otomatik"i seçin. Harika, fotoğraf makinenizi ayarladınız ve odaklama hakkında daha fazla bilgi edinmeye hazırsınız.

Odağı Seçme

Vizörden nesnenize bakıp deklanşör düğmesine yarım bastığınızda, merkezde kırmızı AF karesini göreceksiniz. Şimdi noktanın konumunu değiştirebilir ve fotoğraf makinesini odaklamak için kullanabilirsiniz. AF noktası seçim düğmesine (1) basın ve Çapraz tuşları (2) kullanarak kırmızı kareyi vizörde hareket ettirin. Nesnenize en yakın konumu seçin, deklanşöre yarım basarak odaklayın ve deklanşöre tam basarak fotoğrafı çekin. (bkz. Odaklama yöntemleri)

Odağınızı değiştirme - Canon 

Odağınızı değiştirme - Canon

Otomatik modda fotoğraf makinesi ön plandaki ağaçlara odaklanırdı. AF kontrolünü eline alması, fotoğrafçının binayı odaklamasına olanak tanıdı. (Odak modlarına bakın)

Kılavuz 1 – Kompozisyon bölümünde anlatıldığı gibi, nesneyi fotoğrafın merkezinden uzaklaştırarak fotoğraflarınıza ilginç öğeler ekleyebilirsiniz. Bu odak yöntemini kullanarak fotoğraf makinesinin fotoğrafınızın kenarına doğru bir noktaya odaklanmasını sağlayabilirsiniz. Bu özellik, ilginç kompozisyonlar oluşturmak için idealdir.

Son nokta olarak, fotoğraf makinenizin odaklanması için ışık gerekir. Fotoğraf makineniz nesnenizi odaklamada zorlanıyorsa fotoğraf makinesinin nesnenizi daha iyi görmesine olanak tanımak için biraz daha ışık ekleyin ve merkez noktasını kullanarak odaklayın. Daha sonraki bir kılavuzda düşük ışık fotoğrafçılığıyla ilgili konuları ele alacağız.

Odağınızı değiştirme - Canon

Merkez nokta AF'nin kullanılması, fotoğraf makinesinin düşük ışığa rağmen insanlara odaklanmasını sağlamıştır.

Hareketi kontrol etme

Fotoğraf çekerken nesne (veya fotoğrafçı) aniden hareket ettiğinde de görüntü bulanık çıkabilir. Otomatik modda fotoğraf makinesi, koşullara ve çekim nesnesine uygun bir enstantane hızı ayarlar. Enstantane hızı yeterince hızlı değilse ve nesne ya da fotoğraf makinesi hareket ederse fotoğraf makinesi hareketi yakalar ve görüntüde bulanık bir iz efekti çıkar. (bkz. Enstantane hızı nedir?)

Odağınızı değiştirme - Canon

Yukarıdaki çekimde kullanılan enstantane hızı çok yavaş olduğu için fotoğraf makinesi hareket bulanıklığını yakalamıştır.

Odağınızı değiştirme - Canon

Bu çekimde saniyenin 1/1000'inden yüksek bir enstantane hızı kullanılmış ve taşlar havadayken yakalanmıştır.

Bunu kendiniz de görebilirsiniz. Çekim Modu kadranını "P"ye ayarlayın ve deklanşöre yarım basın. Ana kadranı döndürün ve vizördeki görüntüyü kontrol edin. Soldaki sayı enstantane hızınızdır; bunu 10'a yakın bir değere ayarlayın. Enstantane hızını 1/10 saniyeye ayarladınız. Bu hız kulağa yüksek gibi gelse de fotoğraf makinesi için aslında çok yavaştır. Şimdi fotoğraf makinesini hareket ettirirken bir fotoğraf seçin. Daha hızlı/yavaş bir enstantane hızı seçin, tekrar deneyin ve farkı görün.

Fotoğraf makinenizin nasıl çalıştığı hakkında çok az bilgiye sahip olmanın bile çektiğiniz görüntülere büyük fayda sağlayacağını gördüğünüzü umuyoruz. Bu teknikleri özel fotoğraf gezilerinde denemek ve fotoğraf makinenizi rahatça kontrol edene kadar önemli etkinlikler sırasında daha güvenli çalışma modlarını kullanmak iyi bir fikirdir.

Alan Derinliği nedir?

Alan Derinliği (DOF), kabul edilebilir netlikteki bir fotoğrafta en yakın ve en uzak nesneler arasındaki mesafeyi ifade eder. DOF, fotoğraf çekilirken kullanılan diyafram tarafından belirlenir. Diyafram ne kadar geniş olursa DOF o kadar kısa ve arka plan bulanıklığı o kadar fazla olur.

Odaklama yöntemleri

Herhangi bir Sahne Modunda fotoğrafınızın nasıl görüneceğini daha fazla kontrol edebilirsiniz; "Q" düğmesini ve hızlı seçim tuşlarını kullanarak Ortama göre çekim ve Işığa/sahneye göre çekimlerin ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Odaklama modları

"Tek Çekim" AF normal çalışma modunu ifade eder. Deklanşöre yarım bastığınızda fotoğraf makinesi seçili AF noktasına kilitlenir. "AI Servo" AF seçildiğinde, fotoğraf makinesi deklanşöre yarım basıldığı müddetçe sürekli olarak yeniden odaklama yapar. Bu, hareket eden nesneler için kullanışlıdır. AI Odak, nesnenin hareket edip etmediğine bağlı olarak diğer iki mod arasında geçiş yapar.

Enstantane hızı nedir?

Fotoğraf makinenizin fotoğraf çekmek için yeterli miktarda ışığı toplamak amacıyla açık kaldığı süreyi ifade eder. Hızlar 1/gösterilen sayı şeklinde ifade edilir. Fotoğraf makineniz enstantane hızını 10 olarak gösteriyorsa hız aslında 1/10 saniyedir. 10 saniyelik enstantane hızı 10" şeklinde gösterilir.

#MyNewCanon #CanonFocus etiketleriyle çekim yapın, paylaşın ve görüntüleyin

En net ve yaratıcı fotoğraflarınızdan bazılarını Facebook sayfanızda diğer EOS fotoğraf makinesi sahipleriyle paylaşmayı unutmayın. Odaklanılan ana nesnenin merkezde olmadığı bir çekim yapmayı deneyin. Sonra çekiminizi #MyNewCanon #CanonFocus etiketleriyle yükleyin ve diğer kullanıcılardan yorum alın.

Sonuçlarınızı paylaşın

Bu odaklama tekniklerini kullanarak çektiğiniz en iyi fotoğrafları bize gönderin.