Mopria nedir?


Mopria mobil yazdırmaMopria™ sertifikalı mobil cihazlar, Wi-Fi bağlantısı üzerinden Mopria sertifikalı yazıcıları otomatik olarak algılar ve kullanıcıların sadece menüden Yazdır seçeneğine dokunup ekranda belirtilen algılanan yazıcıyı seçerek mobil cihazlarından e-posta ve belge yazdırmasına olanak tanır.

Mopria Print Hizmeti eklentisi, tüm Android telefon veya tabletlerde (Android sürüm 4.4 veya üzeri) yazdırma işlevini etkinleştirmek için Google Play Store'dan indirilebilir.  Eklenti yüklendikten sonra cihazınızı yazıcıyla aynı ağa bağlayın ve ek uygulamalar ya da kurulum gerekmeden istediğiniz Mopria sertifikalı yazıcı ile yazdırın.

Mopria Alliance'ın kurucu üyelerinden olan Canon, Mopria sertifikalı ürünler geliştirerek yazdırma işlemini kullanıcılar için olabildiğince kolay hale getirmeyi amaçlamaktadır.

Sonraki Adımlar

Bir Uzmana Danışın

Mopria'yı kullanmak için neler gerekiyor?

1.    Sürüm 4.4 veya üzeri Android İşletim Sistemi içeren bir akıllı telefon veya tablet
Android akıllı telefonunuzun veya tabletinizin Android KitKat (4.4) sürümüne yükseltilebilir.  Cihazınızı güncellemek için telefon ayarlarınızı kontrol edin.

2.    Mopria sertifikalı bir yazıcı

Uyumlu i-SENSYs yazıcılar:

3.    Kablosuz ağ
Mobil cihazın ve yazıcının aynı ağa bağlı olması gereklidir.  Yazıcı ağ yönlendirici ile kablosuz olarak ya da Ethernet kablosuyla bağlı olabilir.

4.    Android KitKat yazdırmayı destekleyen uygulamalar
Chrome, Gmail, Galeri, Drive ve Quickoffice gibi birçok yerel Android uygulamasında Yazdır menüsü seçeneği bulunmaktadır. Mopria eklentisi yüklendikten sonra yazıcınız Yazdırma seçeneklerinde listelenir.  Uygulamada Yazdır düğmesi görüntülenemiyorsa uygulama Android KitKat (4.4) veya Mopria Print Hizmetini şu anda desteklemiyor anlamına gelmektedir.

Not:  Mopria Print Hizmeti kamuya açık Wi-Fi etkin noktalar, Bluetooth bağlantıları veya hücresel 3G ya da 4G veri bağlantıları üzerinden desteklenmez.
Mopria sertifikalı mobil cihazlardan yazdırmak için yazıcının ürün yazılımını güncellemeniz gerekebilir.

Ürün yazılımını güncelleme