AİLE FOTOĞRAFÇILIĞI

PowerShot PX ile samimi aile anlarını yakalayın

Konu ister aile ister arkadaşlar isterseniz de evcil hayvanlar olsun, Canon PowerShot PX'i kullanarak gündelik anları kolayca yakalayın.
Bir şeyler pişirmeye hazırlanan bir kadın ve üç çocuğu, karıştırma kasesinin çevresinde ayakta duruyor. PowerShot PX, onlara bakan bir kitap destesinin üzerinde duruyor.

Yeni Canon PowerShot PX ile gündelik aile yaşamının mutlu anlarını fotoğraflamak daha kolay olamazdı. Yüzleri otomatik olarak tanıyacak kadar akıllı olan ve sesli komutlarla kullanılan PowerShot PX, her an çekime hazır oluşu ve evin merkezinde yer alması sayesinde kusursuz bir yedek aile fotoğrafçısıdır.

Instagram'da kendi yaşamından ve ailesinden fotoğraflar paylaşarak neredeyse 97.000 takipçi kazanan dijital içerik üreticisi ve fotoğrafçı Eimear Varian Barry, bekar bir ebeveyn ve genellikle fotoğraf makinesinin arkasındaki kişi.

Ancak sadık hizmetkâr Canon PowerShot PX ile Eimar artık kadrajın dışında kalmak zorunda değil. Otomatik tanıma ve çekim modu olan bu akıllı fotoğraf makinesi sayesinde artık Eimear'ın önemsiz gibi görünen ama aslında en özel hatıraları oluşturan anları fotoğraflarla ölümsüzleştirebilecek kendine özel bir dijital aile fotoğrafçısı var.

Gündelik anları kolayca ölümsüzleştirin.

Dışarıdaki bir piknik örtüsünün üzerinde meyve yiyen bir aile. Piknik sepetinin üzerindeki Canon PowerShot PX, onlara dönük duruyor.

Canon PowerShot PX, insanların yüzlerini tanıyacak ve hangi kompozisyonun en iyi görüneceğine karar verecek kadar akıllı, siz yerinizden kalkmadan kusursuz anıları oluşturmak için otomatik olarak kaydırma, eğme ve yakınlaştırma/uzaklaştırma yapabilen bir sahne tanıma teknolojisi kullanır. PowerShot PX, kullanım kolaylığı sayesinde en kalabalık evlerde bile kusursuz bir aile dostudur. "Uygulamanın ve ses tanıma özelliğinin ise zekice olduğunu düşünüyorum," diyor bekar bir ebeveyn olarak genellikle yoğun olan Eimear.

"Canon PowerShot PX'in güzel bir fotoğraf oluşturmayacağını düşündüğümüz anları yakalaması bence inanılmaz," diyor Eimear. "Örneğin ben bulaşık makinesini doldururken çocukların kahvaltı masasında boyama yaptıkları anları içeren fotoğraflar. 20 yıl sonra bu fotoğraflara bakarken 'Ne günlerdi!' diyeceğimi biliyorum. Böyle fotoğrafların doğal bir şekilde çekilmesi kelimenin tam anlamıyla inanılmaz."

Bu fotoğraf makinesiyle hiç çaba sarf etmeden fotoğraf çekebilmek uzun yıllardır geliştirilen akıllı özellikler ve sahne tanıma teknolojisi sayesinde gerçekleşiyor. PowerShot PX açıldıktan sonra bir yüzeye konduğunda konuları otomatik olarak aramak için yüz tanıma özelliğini kullanıyor. Ayrıca kompozisyonu, fotoğrafta herkesin yer alacağı şekilde ayarlıyor. Çok sayıda fotoğraf çekiyor, uygulama da en iyi fotoğrafları öneriyor. Fotoğraflarda düzenli olarak görünen yüzleri tanıyarak sizin için önemli insanları öncelikli olarak fotoğraflamayı öneriyor.

Dolayısıyla siz yemek yaparken, mutfak masasında biriyle konuşurken, aile içinde bir doğum gününün tadını çıkarırken veya çocuklarınızın ev ödevlerine yardım ederken PowerShot PX siz hiç kafanızı yormak zorunda kalmadan göz alıcı ifadeleri ve rutinin güzelliğini yakalayabiliyor.

Eimear için köpekle oyun oynamak veya koltukta bir hikaye okumak gibi basit anlar en değerli ve en çok paylaşmak istediği anlar. "Bu anların, özellikle siz fark etmeden yakalanması gerçekten şahane," diyor.

Özel ve kişisel dijital fotoğrafçınız

Bir kadın ve küçük bir erkek çocuğu, bir kitap destesinin üstündeki Canon PowerShot PX'e heyecanla bakıyor.

"Hep babamın fotoğraf kitaplarına bakardım. O bir sanatçı. Evimdeki fotoğrafla ilgili tüm kitaplar, fotoğraf gazeteciliği kitapları. Küçükken hayatı şekiller ve ışıklar olarak görürdüm," diyor aile içindeki samimi anlarda fotoğraf makinesinin arkasında olmamanın tadını sıkça çıkaran Eimear.

Önünde Canon PowerShot PX duran bir kız alçak bir masada diz çökmüş halde oyuncaklarıyla oynuyor. Annesi telefonundan fotoğraf makinesinin görüntüsünü izliyor. O, çekimi ayarlarken fotoğraf ekranda görünüyor.

"Bir fotoğrafçı olarak işimde çeşitli durumları belgelemeye çok alışığım. Anı yakalamak benim işim ancak bu anların çoğu önceden kurgulanıyor. Diğer yarım ise gerçek anların fotoğraflanmasından büyük zevk duyuyor, çünkü bu anlara geri dönüp bakabiliyoruz ve 'Ne kadar tesadüfi bir an' diyebiliyoruz."

Eimear çocukluktan beri fotoğraf makineleriyle haşır neşir ve Instagram galerisinin düzenli görünmesini istiyor ancak evdeyken bir fotoğraf çekiminin parçası olmayan gündelik fotoğraflar çekmenin güzel bir his olduğunu ifade ediyor.

"PowerShot PX'in böyle anlar için inanılmaz bir fotoğraf makinesi olduğunu düşünüyorum. Örneğin tüm hafta boyunca evde çocuklarla birlikte yalnızım. Bekar bir ebeveynim. Fotoğraf makinesinin arkasında her zaman ben olduğumdan hamur işleriyle uğraşırken veya arka bahçede eğlenirken çocuklarla fotoğraflarımızı çekecek birisi yok."

Bu konuda yardımına, sesli komutlarla eller kullanılmadan çekim yapan Canon PowerShot PX yetişiyor. Model, kaydırma-eğme 3x optik zoom lensiyle kendi fotoğraflarını ve videolarını oluşturup çekebilir. Ayrıca sizin için en iyi fotoğrafları ve videoları seçer ve bunları organize eder. Bu sayede yaşamınızdaki değerli anların kesintiye uğramamasını sağlar.

"Ses tanıma özelliği ise harika çünkü oturma odanızdayken 'Bu anı sonsuza dek hatırlamak istiyorum' diye düşündüğünüzde bunu yapabiliyorsunuz," diyor Eimear. "Bu samimi fotoğraflara geri dönüp bakmak, bana daha düzenli fotoğraflara bakmak kadar büyük mutluluk veriyor."

Fotoğrafçı gömleği giymek istediğiniz zamanlarda fotoğraf makinesini akıllı telefon uygulamasından kontrol etmek de kolay. Bu uygulamadan video ve fotoğraf yakalayabilir ve bunları izleyebilirsiniz.

Evinizin kalbine yerleştirin.

Bir kahvaltı masasının etrafında oturan ve ayakta duran aile üyeleri, bir kase içinde pişirme malzemelerini karıştırıyor.

"Hamur işleriyle uğraştığımız anlarımızı fotoğrafladık," diyor Eimear. "Önemli olan da bu. Hayatın kusursuz göründüğü fotoğrafları görmeye alışığız ve Canon'un bu ürününü çok seviyorum. Çünkü en güzel fotoğraflar gündelik hayatın en doğal fotoğraflarıdır."

Canon PowerShot PX'in kompakt ve uyarlanabilir tasarımı, kolaylıkla evinizdeki tüm ortamların bir parçası haline gelmesini sağlar.

Eimear için kahvaltı masası PowerShot PX'i konumlandırmak için ideal bir yer, çünkü aile hayatının birçok kısmı burada geçiyor. "Açık bir plana sahip olduğu ve kahvaltı masası, alt katın merkezinde olduğu için makinenin mutfakta olmasını seviyorum," diyor Eimear

"Akşamları ben yemek hazırlarken çocuklar kahvaltı masasında boyama yapıyor... Günlük annelik görevlerimi yaptığım sade bir kare. Görkemli bir kare değil ama benim için çok büyük anlam ifade ediyor. Çocuklar ev ödevlerini yaparken benim elimde bulaşıklarla mutfağa girdiğim fotoğraf, gündelik annelik hayatımın görsel bir örneği. Benim hatırlamak istediğim anlar bunlar," diyor.

Hepimiz hayatın fotoğraf makinesinin arkasında değil önünde yaşandığını biliyoruz. Ancak hayatınızı oluşturan bu bölümleri bildiğiniz şekliyle nasıl hatırlayacaksınız? Eimear gibi ebeveynler için PowerShot PX sevdiğimiz insanları şimdi ve gelecekte fotoğraflamak için kullanılabilecek mükemmel bir araç olabilir.

"Hayatınızın her anını hatırlamak mümkün değil. Açıkçası hamile olduğum zamanları bile hatırlayamıyorum. Kulağa saçma geliyor ama öyle! Geri dönüp fotoğraflara baktığımızda 'Bunu hatırlıyor musun? Ben tamamen unutmuşum,' diyoruz. Dolayısıyla bu anlarınızın, hem de doğal bir şekilde yakalanması güzel bir fikir. Gerçekten harika."


Yazan: Lorna Dockerill

İlgili Ürünler

İlgili makaleler