MAKALE

Tasarımlarınız için dış kaynak kullanmaya son verin: Bu 4 kolay adımla işletmeniz için posterler, afişler ve el ilanları oluşturun.

Canon yazıcınız mı var? Ücretsiz ve basit tasarım yazılımı PosterArtist ile hemen içerik oluşturmaya başlayın.

İster kuşe kağıda basılmış bir perakende broşürü, ister restoran açılışı için el ilanları veya bir sağlık hizmeti sağlayıcısının bilgilendirici posteri olsun baskı, birçok sektör için iletişim stratejilerinin büyük bir bölümünü oluşturur. Aslına bakılırsa son araştırmalar; perakende, üretim, sağlık ve kamu sektörünün iletişim bütçelerinin %50'sini baskı1 için harcadıklarını ve diğer sektörlerin de bunların çok gerisinde olmadığını ortaya koymaktadır.

Ancak yüksek etkili basılı pazarlama materyalleri oluşturmak, özellikle şirketlerin %95'i basılı yayın pazarlaması ihtiyaçlarını şirket dışındaki uzman bir hizmet sağlayıcısından karşıladığı için pahalı olabilir. Bunun nedeni genellikle profesyonel kalite arayışında olmaları ve şirket içinde gerekli kaynaklara sahip olmamalarıdır.

Düşünülmesi gereken yalnızca son baskı değildir. İşletmeler, yetenekli bir şirket içi tasarım ekibi olmadan, genellikle tasarımdan üretime kadar bütün süreç için dış kaynak kullanmayı seçer. Dış kaynak kullanımı ölçek ekonomileri sağlarken, yalnızca geçici materyalleri hızlı bir şekilde üretmek isteyen kuruluşlar, üretim süresi ve maliyeti konusunda hayal kırıklığına uğrayabilir.

Pazarlama bütçeleri her zamankinden daha düşük olduğu için kuruluşlar maliyetleri azaltma konusunda baskı altındadır ancak pazardaki PosterArtist gibi yeni çözümler sayesinde, işletmelerin baskıdan ödün vermelerine gerek kalmaz. Bir Canon cihazına sahip kuruluşlar artık dış kaynak kullanımının uygun maliyetli olmadığı durumlarda şirket içinde pazarlama materyalleri tasarlamak ve üretmek için daha iyi araçlara sahip olacaklar.

PosterArtist nedir?

PosterArtist, Canon'un web tabanlı bir tasarım ve baskı aracıdır. Bu araç, herkesin yalnızca birkaç dakika içinde pazarlama materyalleri tasarlamasını kolaylaştırır. Tasarım becerilerine sahip olan veya olmayan tüm kullanıcıların materyalleri hızlı, kolay ve yüksek standartta üretmesine olanak sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Zamanı kısıtlı olan bir profesyonelseniz size zaman kazandıracak ve fikrinizi hayata geçirmenizi sağlayacak kaynakları sağlayarak yazılım materyallerini sıfırdan oluşturmanıza olanak tanır. Pixabay, Unsplash ve Pexels gibi çeşitli fotoğraf kitaplıklarına ücretsiz erişim olanağı, işletmenizi en iyi şekilde tanıtan görüntüleri bulabilmenizi sağlar. Bunu yaparken yazı tiplerini, renkleri ve dokuları özelleştirerek markanızın tarzını ifade edebilir ve müşterilerinizin dikkatini çekebilirsiniz.

Herkes kendisini doğuştan tasarımcı olarak görmez veya herkes elde etmek istediği sonucu zihninde canlandırmaz. Bu nedenle PosterArtist aynı zamanda en uygun hazır seçenekleri bulmanıza yardımcı olmak için endüstri tarafından düzenlenmiş, aralarından seçim yapabileceğiniz önceden tasarlanmış yüzlerce şablon da sunar. Şablonlar kolayca özelleştirilebilir ve uygulamanıza göre uyarlanabilir.

Poster oluşturma

1. Adım: Bir şablon seçin veya sıfırdan çalışmaya başlayın.

PosterArtist web tabanlı bir yazılımdır; yani kurulum gerektirmez. Web sayfasına gitmeniz ve yazılımı açmanız yeterlidir. Hesap oluşturmak ve kullanmaya başlamak için kendinize bir parola belirleyin.

Ana ekranda poster, afiş, menü, takvim ve el ilanı gibi birçok farklı uygulamayı temsil eden simgelerle karşılanacaksınız. Oluşturmak istediğiniz öğeyi seçin. Ardından perakende, yiyecek ve içecek, okul, eğitim ve etkinlik temaları gibi iş alanlarına daha ayrıntılı bir şekilde göz atabilirsiniz. Üçüncü katmanda, aralarından seçim yapabileceğiniz önceden yüklenmiş şablonların küçük resimlerini bulacaksınız.

PosterArtist article 1

Seçenekler dizisinden mevcut bir şablon seçin veya ana ekrana giderek "Create new" (Yeni oluştur) öğesini seçin.

2. Adım: Arka planı, yazı tiplerini ve renkleri özelleştirin.

Önceden tanımlanmış bir şablon seçtiyseniz tasarımın öğelerini tek tek düzenleme seçeneğinden faydalanabilirsiniz. Önce arka planı düşünerek başlayın. Şablon seçenekleri size varsayılan bir arka plan sağlar ancak isterseniz bu arka planın rengini değiştirebilir veya arka planı kaldırabilirsiniz. Ayrıca şekiller aracını kullanarak dilediğiniz şekilleri uygulayabilir ve arka planınızı oluşturmak için bunları şablonunuz veya boş kanvas üzerinde genişletebilir, düzenleyebilir ve renklendirebilirsiniz.

Ardından metni düşünün. Şablon metnini ihtiyaçlarınıza uygun şekilde düzenleyin veya sıfırdan başlıyorsanız iletmek istediğiniz anahtar ifadeleri ve bilgileri girin. Ardından metnin yazı tipini, ağırlığını, konumunu ve rengini düzenleyin.

Gösterişli bir efekt mi eklemek istiyorsunuz? Metin kutuları ve logolar üzerinde metalik, dokulu bir arka plan görünümü sağlamak için Gold/Silver Texture (Altın/Gümüş Doku) özelliğini seçin.

Kendi metin ve görüntü seçeneklerinizi düzenlemek için yardıma ihtiyaç duyarsanız akıllı Auto Design (Otomatik Tasarım) işlevini kullanabilirsiniz. Poster kategorinizi ve görüntülerinizi seçip başlıkları girmeniz yeterlidir. Yazılım, tasarımınızı geliştirmeniz için faydalı fikirler sunar.

PosterArtist article image 3

PosterArtist, tüm Canon yazıcılarla uyumlu şekilde tasarlanmıştır. Bu, imagePROGRAF GP Serisi ile Floresan Pembe spot renkler eklemek gibi cihazınızın belirli özelliklerinden yararlanabileceğiniz anlamına gelir.

PosterArtist article image 5

3. Adım: Görüntü seçin.

Önceden yüklenmiş bir şablon kullanıyorsanız bazı görüntüler dahil edilmiş olacaktır ancak bunlar kolayca değiştirilebilir. Görüntüleri doğrudan içe aktararak kendi çektiğiniz görüntüleri yükleyebilirsiniz. Daha önce görüntü ve logo kaydettiyseniz bunları File (Dosya) alanında, tasarımınıza eklemeniz için hazır olarak görürsünüz.

Alternatif olarak, görüntü bankalarına erişip tasarımınızla uyumlu olabilecek binlerce potansiyel görüntü ve fotoğraf seçeneğine göz atabilirsiniz. Görüntülerin tümü düzenlenebilir; yeniden boyutlandırma, yeniden konumlandırma, ölçeklendirme yapabilir ve gölgelendirme veya çerçeve gibi efektler ekleyebilirsiniz.

PosterArtist article image 6

4. Adım: Baskı alın.

PosterArtist, Canon serisindeki yazıcılarla uyumludur. Bu sayede evde PIXMA modelini, ofiste imageRUNNER ADVANCE veya i-SENSYS'i ya da profesyonel baskı odanızda imagePRESS veya imagePROGRAF'ı kullanırken çıktılarınızın bilgisayar ekranında gördüklerinizle aynı olduğundan emin olabilirsiniz. Sadece Proceed to Print (Yazdırmaya Devam Et) düğmesine tıklayın ve tasarımınızın hayat bulmasını izleyin.

PosterArtist'i kullanma konusunda daha fazla desteğe mi ihtiyacınız var? Adım adım videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Bilgi isteyin

  1. Canon Gözlem Raporu, Müşteriye Değer Kazandırma, 2020