Tarayıcı Türleri

Çoğu kişi, tarayıcı denen bir ofis ekipmanı türünü bir kez olsun duymuş veya kullanmıştır. Bir tarayıcının yardımıyla herkes fiziksel bir dokümanı veya materyali yüksek kaliteli bir görüntüye veya PDF dosyasına kolaylıkla dönüştürebilir. Farklı tarayıcı türleri ve en popüler modelleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

CanoScan_LiDE

Belge Tarayıcıları

Bir belge tarayıcısı, kağıt üzerindeki herhangi bir metni veya görüntüyü dijital olarak kopyalayabilen bir cihazdır. Bu cihazlar çeşitli tasarımlara sahiptir ve bazılarını çalıştırmak için özel yazılım gerekir. Bir belge tarayıcısı, bağımsız bir cihaz veya daha büyük bir çok işlevli makinenin bir bileşeni olabilir. Bu cihazların yardımıyla bir belge dijital olarak kopyalanabilir ve bilgisayarda bir görsel olarak görüntülenebilir. Cam plaka, tarama kafası ve kapak, tarayıcının temel bileşenlerinden bazılarıdır.

1. Taşınabilir Tarayıcılar

Genellikle el tipi tarayıcılar olarak da bilinen taşınabilir tarayıcılar, basılı materyalin hızlıca dijital formata dönüştürülmesini sağlayan kompakt elektronik cihazlardır. Genellikle taşınabilir ve hafif olan bu araçlar, hareket halinde tarama yapmayı kolay hâle getirirler. Taşınabilir tarayıcıların benzersiz özelliklere ve avantajlara sahip birçok farklı modeli arasından dilediğinizi seçebilirsiniz.

 • El Tipi Taşınabilir Tarayıcı: Bu el tipi tarayıcı, dijitalleştirilecek belgenin üzerinden geçirilir. Bu türdeki tarayıcıları kitaplardaki sayfaları doğrudan taratmak için kullanabilirsiniz. Tabii, iyi bir sonuç alabilmek için sabırlı olmaya ve elinizi sabit tutmaya ihtiyacınız var.
 • Yaprak Beslemeli Tarayıcı: Bu tarayıcı, kağıdı makinenin içerisinden geçirdiği için elinizi sabit tutmanıza veya tarama yaparken bir düğmeyi basılı tutmanıza gerek olmaz. Cihaz, tarama işlemini otomatik olarak gerçekleştirir. Belgeler tek tek taratılacağı için kağıtlarınız birbirine bağlı olmamalıdır.

Bir taşınabilir tarayıcı, belge taramayı kolaylaştıran ve hızlandıran son teknoloji bir araçtır. Ofisinizde veya evinizde çok fazla kağıt tutmak istemiyorsanız bu tarayıcı sizin için ideal bir seçimdir. Belgelerinizin ve görsellerinizin bilgisayarınızda veya sanal bulutta çok daha düzenli ve güvenli bir şekilde saklanacak olması da sağlayacağınız basit alan tasarrufundan çok daha önemli bir unsur olarak karşınıza çıkabilir. Taşınabilir tarayıcıların bazı avantajları şunlardır:
 • Hızlı ve basit bir şekilde belge ve görsel tarama
 • Daha az kağıt saklama, kağıtları düzenlemeye daha az vakit harcama
 • Taşınabilirlik ve hafiflik
 • Birçok türü kablosuz olduğu için kablo karmaşasından kurtulma imkânı.

2. Masaüstü Tarayıcılar

Belge tarayıcıların bir diğer türü ise masaüstü tarayıcılardır. Fiziksel belgeler, bir masaüstü belge tarayıcısı kullanılarak genelde JPEG veya PDF formatında dijital dosyalara dönüştürülür. Kullanıcı olarak taramak istediğiniz materyali tarayıcının içine koyarsınız ve dosyalar bilgisayar yazılımında görünür olur. Masaüstü tarayıcılar birçok evde, ofiste veya ev-ofiste bulunabilir.

3. Üretim Tarayıcıları

Yüksek günlük çıktı kapasitesine sahip olan A4 veya A3 belge tarayıcılarına üretim tarayıcıları denir. Üretim tarayıcıları, 100’den fazla yaprak tutabilen devasa otomatik yaprak besleme ünitelerine ve saniyede bir sayfaya kadar çıkabilen inanılmaz yüksek tarama hızlarına sahiptir. Bu tarayıcılar, kamu sektörü veya özel sektördeki işletmelerin veya departmanların günlük yüksek hacimli tarama ihtiyacını karşılayabilmek için tasarlanmıştır.

Fotoğraf Tarayıcıları

Fotoğraf tarayıcıları, sanat eserlerini yüksek çözünürlükte ve son derece doğru renklerle fotoğraflamak ve taramak için kullanılan özel tarayıcı türleridir. Yüksek kalitede tarama yapacağı için bir fotoğraf taramak istiyorsanız tek seçeneğiniz bir fotoğraf tarayıcı kullanmaktır. Bu cihazın temel özellikleri ise mükemmel çözünürlüğü ve renk zenginliğidir.

Fotoğraf tarayıcıların avantajlarından bir tanesi de bazı modellerin, görüntü kalitesini artıran dahili görüntü düzenleme yazılımlarıyla kullanıma sunulmasıdır. Görüntü düzenleme yazılımı olan bir fotoğraf tarayıcısı, diğerlerine kıyasla biraz daha pahalı olabilir.

Düz Yataklı Tarayıcılar

Bir düz yataklı tarayıcı, fotokopi makinesine benzer şekilde çalışır, fakat belgenin dijital kopyasını bellekte tutar, kağıt üzerinde saklamaz. Piyasadaki en çok kullanılan ve en sevilen tarayıcı türüdür.

Bir materyal, tarandıktan sonra ekranda görüntülenebilir, bir depolama cihazına kaydedilebilir, yazdırılabilir, fakslanabilir, bir e-postaya eklenebilir, başka bir belgeye entegre edilebilir, bir internet sitesinde veya görsel topluluğunda herkese açık şekilde paylaşılabilir. Neredeyse her türden belgeyi ve görseli tarayabilen düz yataklı tarayıcılar, hem evler hem de işletmeler için iyi bir seçenektir.

Bu düz yataklı tarama cihazının avantajları arasında yüksek tarama hızları, kablosuz tarama, opsiyonel ağ desteği ve kolay dosya yönetimi bulunur. Büyük ve ağır makineler daha fazla yer kaplar ve benzer cihazlardan daha pahalıdır.

Geniş Formatlı Tarayıcılar

LFD (Geniş Formatlı Belge) tarayıcıları ile geniş formatlı tarama yapılarak teknik belgeler gibi büyük materyaller dijitalleştirilir. Bu işlem sayesinde büyük kağıt belgeler; yönetilebilen, erişilebilen ve kolayca paylaşılabilen dijital dosyalara dönüştürülür. Geniş formatlı olarak sınıflandırılan dokümanlar arasında ozalit baskılar, haritalar, posterler, pankartlar, mühendislik şemaları, devre şemaları ve bina taslakları gibi belgeler bulunur.

Çek Tarayıcıları

Bir çek tarayıcısı kullanarak şirketinize çek ile ödeme yapan müşteriler için kullanımı kolay ve yönetilebilir bir veri tabanı sistemi kurabilirsiniz. Taranan bütün çekler saklanabilir, böylece bunları düzenleyebilir ve ne zaman isterseniz verilere hızlıca erişebilirsiniz. Verileri internete, e-postaya veya farklı uygulamalara da gönderilebilen bir dosyada kaydedebilirsiniz. Çek tarayıcıları, işleme için gereken hesap bilgilerini sağlamak için bu MICR kodlarını dönüştürürler. Standart bir yazı tipi kullanıldığı için MICR işleme oldukça kolay ve basit bir işlemdir. Mevcut çek tarayıcıları, bu sebeple olağanüstü bir doğruluk oranına sahiptir.

Hepsi Bir Arada Yazıcılar, Tarayıcılar ve Fakslar

Hepsi bir arada yazıcılarla zorluklardan kurtulun. İsimden de belli olduğu gibi, hepsi bir arada yazıcılar, tarayıcılar ve fakslar yazdırma, fotokopi, tarama ve fakslama gibi birçok çevresel özelliğe ve beceriye sahip cihazlardır. Hepsi bir arada yazıcılar, belge yönetimini tek yerden yürütmek isteyen hem küçük hem de büyük işletmeler için iyi bir seçenektir.

Özetlemek gerekirse, belgelerinizin veya paha biçilemez fotoğraflarınızın dijital kopyalarını almak onları korumak için ideal bir seçenektir. Tarama ve görselleri Word belgelerine dönüştürme yöntemiyle bunu kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Piyasada birçok farklı türden tarayıcı bulunur, dolayısıyla seçiminiz ihtiyaçlarınıza ve bütçenize bağlı olarak değişebilir.

Související produkty

 • Belge Tarayıcıları

  imageFORMULA RS40

  imageFORMULA RS40 ile değerli anılarınızı yeniden yaşayın. Sadece birkaç tıklamayla eski ve yeni fotoğrafları tarayın, geliştirin ve paylaşın.
 • Belge Tarayıcıları

  IRIScan Executive 4

  Kağıt dekontlardan lamine belgelere kadar her şeyi düzenlenebilir dijital dosyalara dönüştürebilen güçlü yazılımıyla, hızlı ve hafif bir çift yönlü tarayıcı.
 • Geniş Formatlı Tarayıcılar

  Colortrac SmartLF SCi 36

  Özellikle teknik görseller için günlük tarama görevlerinde ve aynı zamanda 36 inç tarama genişliğine kadar renkli grafikler için yüksek kalite ve üretkenlik sağlar.