A crowd of people watch music on a huge festival stage in the sun. Photo by Bart Heemskerk.

FESTİVAL FOTOĞRAFÇILIĞI

Rock dünyasının fotoğrafçısı Bart Heemskerk, festival hissini ölümsüzleştirmenin sırlarını paylaşıyor

Hollandalı müzik fotoğrafçısı Bart Heemskerk, "Müzik aşktır, fotoğrafçılık araçtır" diyor. Nick Cave, Lana Del Rey ve Dua Lipa gibi ünlü isimler de dahil olmak üzere Avrupa çapında büyük festivallerin ve konserlerin çekimlerini yapan Heemskerk'in bu deneyimi, Rolling Stones'u fotoğraflamak için kıskanılası bir davet de almasını sağladı.

Heemskerk, müzik tutkusuyla fotoğraflarını çekmek için bu yaz yaklaşık 40 festival gezecek. Şimdi ise bu yaz gerçekleşecek açık hava etkinliklerinde kompakt bir fotoğraf makinesiyle deneyebileceğiniz ipuçlarıyla dolu ilham verici hikayesini anlatıyor.

Şu anda 33 yaşında olan fotoğrafçı, "Çocukken hep radyo dinlerdim ve müzik listesi programlarını kaydederdim. Daha sonra babamla konserlere gittim ve 15 yaşında Hollanda'daki Pinkpop Festivali'ne katıldığımda festival sahnesine hayran kaldım," diyor.

Bart, ilk festival deneyiminden birkaç yıl sonra bir Canon EOS 400D (Canon EOS 800D'nin eski bir sürümü) ödünç alma şansı yakaladı. Bir fotoğraf makinesine sahip olmanın, sahnedeki eğlenceyi ölümsüzleştirerek ve dünyanın en iyi canlı gösterilerinin yaratıcı çekimlerini gerçekleştirerek festivalde geçirdiğiniz zamandan daha fazla keyif almanıza olanak sağladığını fark etmesi uzun sürmedi.

Müzik etkinliklerini gönüllü olarak fotoğraflayarak bir portföy oluşturduktan sonra, fotoğrafçılık alanında kariyer yapmak için öğretmenliği bırakan Bart şunları söylüyor: "İlk festivalime katıldıktan on yıl sonra Hollandalı grup Kensington'ı fotoğraflama göreviyle Pinkpop'a geri döndüm. Kensington ile konserlerine giriş yapabilmem karşılığında onları ücretsiz olarak fotoğraflamayı teklif ederek tanışmıştım." Ertesi yıl Rolling Stones'dan hiç beklemediği bir davet aldı. Dünya çapında tanınan rock efsanesi, fotoğraflarını Bart'ın çekmesini istiyordu.

"Rolling Stones 2014'te bir tura çıkıyordu. İnternet üzerinden Hollanda'daki fotoğrafçıları araştırırken beni görmüşler. Pinkpop festivali ile iletişime geçtiler ve beni davet ettiler. Bu olağanüstü bir andı!"

Grup, Bart'ı Avrupa turlarının fotoğraflarını çekmeye davet ederek ona dünyanın en ünlü müzisyenlerinden birkaçının sahne arkasına erişim fırsatı sundu. Bart, "Stones ile tura çıkmak, ailenizleymiş gibi hissetmenizi sağlıyor," diyor. "Şakalaşıyorduk. Keith [Richards] birlikte çalışması en eğlenceli kişiydi. Çok komikti. Görevim, hayranlarla ve organizatörlerle buluşup muhteşem anlar yakalamaktı. Tüm alanlara erişim hakkım vardı; sahne arkası ve önü de dahil olmak üzere istediğim her yere gidebiliyordum. Ekibin bir parçasıydım; herkesle akşam yemeği yedim, ses provalarına ve diğer pek çok etkinliğe katıldım."

Bart daha sonra Rolling Stones ile iletişimini sürdürdü ve hatta 2017'de tekrar onlarla tura çıktı.

İlgili Makaleler
A rock musician on stage at a festival plays the guitar. Photo by Ben Morse.

FESTİVAL FOTOĞRAFÇILIĞI

Kostümler, güneş ve rock & roll: festival fotoğrafçılığı için 10 ipucu

Festival fotoğrafçısı Ben Morse, bir rock yıldızına yakışır müzik festivali fotoğraflarının nasıl çekileceğini ve kompakt Canon PowerShot SX740 HS'nin neden ideal festival fotoğraf makineniz olabileceğini açıklıyor.

A group of friends pose holding sparklers, facing the camera with their faces illuminated by the sparkler light.

PARTİ FOTOĞRAFÇILIĞI

Parti fotoğrafçılığınızla daha yaratıcı olun

Partilerin ve kutlamaların heyecanını mı yakalamak istiyorsunuz? Tüm bu coşkulu anları nasıl yaratıcı şekillerde çekeceğinizi öğrenin.

Instant printing tips with the Canon SELPHY SQUARE QX10

YARATICI BASKILAR

Canon SELPHY SQUARE QX10 ile anında baskı ipuçları

Canon SELPHY SQUARE QX10 yazıcı ile yaratıcılığınızı nasıl ortaya koyabileceğiniz hakkında ipuçları ve püf noktaları.

Işığı bulun ve onunla çalışın

"Işığın nasıl olacağını hiçbir zaman bilemezsiniz. Bu, konser fotoğrafçısı olmanın en eğlenceli kısımlarından biridir. O anda olan ışıkla çalışmak zorundasınız," diyor Bart.

Bart, ışıktan en iyi şekilde yararlanmak için tek bir yerde kalmak yerine etrafta dolaşmayı öneriyor. "Işık birinin üzerine yukarıdan geliyorsa o kişinin önünde durduğunuzda elde ettiğiniz görüntü, solunda durduğunuzda veya geriye gittiğinizde elde ettiğiniz görüntüden farklı olur," diyor.

"Işık kendini tekrarlar. Sanatçı, mikrofonunun arkasında duruyorsa ve sanatçının yüzünde tekrar eden sarı, beyaz veya mavi renkli güzel bir ışık huzmesi görürsem güzel bir siluet elde etmek için yüzünü ya da çevresini çekerim."

İyi bilinen bir gösteriyi fotoğraflıyorsanız daha önceki canlı konserlerini internette izlemek de olacakları tahmin etmenize yardımcı olabilir. "Bazen, ikinci şarkıda seyircilerin arasına atlayan bir sanatçı görürsünüz, daha sonra başka gösterilerde de aynı hareketi fark edersiniz ve böylece sanatçının ne zaman atlayacağını bilirsiniz. O zaman tek yapmanız gereken yerinizi seçmektir."

Fotoğraf makinesi ayarları ve farklı ışık koşullarında fotoğraf çekmeye yönelik ipuçları için festival fotoğrafçılığı ipuçlarımızı okuyun.

Kadrajınızı çeşitlendirin

Bart, konserlerin ve müzik festivallerinin nasıl fotoğraflanacağını seçme konusunda şu açıklamayı yapıyor: "İnsanlar sık sık özneyi kadrajın ortasına koyuyor ve sadece ana sanatçıya odaklanarak aynı şeyin birçok fotoğrafını çekiyor. Bu da sıkıcı bir hal alıyor."

Bunun yerine Bart; kompozisyonlarınızı çeşitlendirmeyi, özneleri soldan veya sağdan çekerek kadrajlamanızı öneriyor. "Sanatçının havalı bir çekimini yapın, bir veya iki poz seçin; ardından geniş bir çekim yapın veya kalabalığı da biraz dahil edin. Özneyi ortalamaya karar verirseniz fotoğrafta sanatçının sıçraması, kollarının genişçe sallanması ya da fotoğraf makinesine bakması gibi bir şeyler olmalı."

"Festival hissini ölümsüzleştirmek istersiniz ve her festivalin kendine has bir havası vardır."

Sun sets above a huge festival display. Photo by Bart Heemskerk.

Konserdeki ilgi çekici anları kaçırmayın

Bart, "Günümüzde fotoğraf makineleri odaklama konusunda çok başarılı; bu yüzden sanatçılar ileri geri hareket ederken makineyi manuel olarak odaklamak yerine otomatik odaklama özelliğini kullanmayı tercih ediyorum," diyor. Doğru otomatik odaklama noktalarını seçmesi sayesinde, sahnede koşuştururken, kalabalıkta gezinirken veya hızlı bir dans hareketinin ortasında bile özneleri net bir şekilde yakalayabiliyor.

Canon PowerShot SX740 HS gibi kompakt bir fotoğraf makinesinin arkasındaki menü düğmesine tıklayarak Çekim Ayarları altında bir otomatik odaklama modu seçebilirsiniz. Takipli otomatik odaklama özelliği, özneleri (örneğin sahnede dolaşan bir şarkıcı gibi) takip eder. Böylece, bulanık fotoğraf korkusu olmadan çekim yapabilirsiniz.

Çekim Ayarları altında, sürücü modları arasından Sürekli Yüksek Hızlı'yı seçebilirsiniz. Böylece, deklanşör düğmesine parmağınızı basılı tuttuğunuz sürece fotoğraf çekmeye devam edebilirsiniz.

Bart, "Normalde, fotoğraf makinemin önüne bir el gelirse veya şarkıcının gözleri kapalı çıkarsa diye sürekli çekim modunu kullanıyorum," diyor. "Örneğin, Pearl Jam'den Eddie Vedder'ın sıçraması an meselesidir ve bu anı gerçekten yakalamak istersiniz. Ancak piyanonun arkasında bir şarkıcı ya da mikrofonunun hemen arkasında duran bir sanatçı söz konusu olduğunda tek çekiminizi kullanabilirsiniz. Sadece doğru anı seçmeniz yeterlidir."

Festival fotoğrafları için en iyi fotoğraf makinesi

Pek çok festival, basın onayınız olmadığı sürece büyük DSLR'lar getirmenize izin vermediğinden Bart, yanınıza Canon PowerShot SX740 HS gibi güçlü zum özelliğine sahip küçük bir fotoğraf makinesi almanızı öneriyor.

"Kalabalığın içinde duracağınız için eğilebilen ekrana sahip bir fotoğraf makinesi işinize yarayabilir. Böylece daha fazla açıdan çekim yapabilirsiniz. PowerShot SX740 HS üzerindeki 5 eksenli Sabitleme gibi, görüntü sabitleme özelliği olan bir fotoğraf makinesi faydalı olabilir. Etkinliklerde etrafınızda bir sürü insan dolaşır ve özellikle fotoğraf makinenizi yüksekte veya belirli bir açıdan tutuyorsanız IS özelliği, fotoğraf makinesinin sallanmasını önlemede büyük bir fark yaratabilir."

Canon EOS M50 gibi değiştirilebilir lenslere sahip bir fotoğraf makinesi kullanıyorsanız Bart, etkinliklere giderken yanınıza sadece iki lens almanızı öneriyor. "Geniş bir sabit lens ve bir tele-zum lens kullanıyorum; böylece geniş çekimleri ve hareketleri çeşitli mesafelerde veya odak uzaklığında çekebiliyorum" diyor.

Canon EF-M 32mm f/1.4 STM gibi sabit bir lensin çekimlerinize daha fazla ışık girmesi ve daha kısa pozlamalar için daha geniş bir diyaframı vardır. Öte yandan, Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM lens, sahneye yakınlaşmanızı ve sahneden uzaklaşmanızı sağlar.

İlginç festival fotoğrafları çekmenin anahtarı

Bart şöyle diyor: "Bir festivalin, fotoğrafçının gördüğü şekilde değil, seyircilerin hissettiği şekilde fotoğraflanması gerektiğini her zaman söylerim." "Bugünlerde her festivalde ana sahnenin etrafındaki yiyecek standları gibi yerlerde de ilginç şeyler oluyor. Festival hissini yakalamak istersiniz ve her festivalin ölümsüzleştirilmesi gereken kendine has bir havası vardır. İnsanların uzandığı, rahatladığı ve müziğin tadını çıkardığı güzel ve sıcak renkli bir gün batımını yakalamak isteyebilirsiniz. Belki bazı insanlar yoga yapıyor ya da hulahop çeviriyor olabilir. Bu anlar çok değerlidir.

"Büyük bir dönme dolaba biniyorsanız veya festivali gören bir vinçe çıkıyorsanız festivalin tamamını görüntülemek için geniş açılı lens kullanmalısınız. Bu tür durumlarda zum lens kullanmak istemezsiniz çünkü festivalin yalnızca küçük bir kısmını kadraja alabilirsiniz."

Peki çeşitli atmosferik gösterilerde bu kadar çok inanılmaz anın fotoğraflarını çektikten sonra Bart'ın bir favorisi var mı? "Sanırım favorim, 2013'te Pinkpop'ta Kensington ile çektiğim fotoğraflar," diyor. "Bu kadar büyük bir festivalde ilk kez sahnede fotoğraf çekiyordum. Bu fotoğraflardan birini gördüğümde beni hala duygusal olarak etkiliyor. Aynı zamanda düzenli olarak DJ Armin van Buuren ile tura çıkıyorum ve birkaç yıl önce Miami'de Ultra Music Festival'de harika bir fotoğrafını çektim. Gösterinin ardından fotoğrafı gördü ve benim için şöyle dedi: "Bana dair her şeyi tek bir fotoğrafta bir araya getiriyor." Sanatçının size böyle bir şey söylemesi eşsiz bir şey, değil mi?"

Yazan: Lucy Fulford

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

Tüm Hikayelere geri dön