PARTİ FOTOĞRAFÇILIĞI

Nasıl yaratıcı parti fotoğrafları çekebilirsiniz?

Olağanüstü parti ve etkinlik fotoğrafları için kolay ipuçları ve teknikler.
Ellerinde maytaplarla, yüzleri maytap ışığında aydınlatılmış bir şekilde gülerek fotoğraf makinesine bakan bir grup arkadaş. © AdobeStock

Tatil sezonunun en iyi yanlarından biri; gülmek, rahatlamak ve hasret gidermek için arkadaşlarınızı veya ailenizi bir araya getiren partiler ve etkinliklerdir. Kutlamalar sırasındaki mutlu gülümsemeleri, parlak ışıkları ve çılgınca dans hareketlerini yaratıcı bir şekilde nasıl çekeceğinizi bilmek, sonsuza kadar keyfini çıkaracağınız anılar yaratmanıza yardımcı olur.

Parti fotoğrafçılığıyla ilgili bu faydalı ipuçları ve tekniklerle hem herkesin beğenip paylaşacağı harika fotoğraflar çekecek hem de özel anlarınızın hakkını veren, baskısı alınıp saklanabilecek kadar güzel görüntüler elde edeceksiniz.

1. Parti fotoğrafçılığı için en iyi fotoğraf makinesi ayarlarını seçin.

Loş ışıklı bir odada, 65. yaşını kutlayan birinin doğum günü pastasının etrafında toplanmış bir ailenin Canon RF 16mm F2.8 STM lens ve Canon EOS R100 ile çekilmiş bir fotoğrafı.

Düşük ışık koşullarında grup portreleri çekmek istiyorsanız daha düşük bir enstantane hızı seçmek fotoğraf makinesinin sensörünü ışığa daha uzun süre maruz bırakır. Canon EOS R100 ve Canon RF 16mm F2.8 STM lens ile 1/60 sn, f/3,5 ve ISO 1.600 değerlerinde çekilmiştir.

İster iç ister dış mekanda olsun, partiler genellikle hareketli konular içerir. Bu nedenle fotoğraf makinenizin parti fotoğrafçılığı için en iyi şekilde ayarlandığından emin olmak önemlidir.

Dans pistindeki hızlı hareketleri flaş kullanmadan yakalamak için enstantane hızınızın yeterince yüksek olduğundan emin olmanız gerekir. Enstantane önceliği (Tv) modu, doğru pozlanmış bir görüntü için siz enstantane hızını belirlerken fotoğraf makinesinin diyafram açıklığını ve ISO'yu seçmesini sağlar. En az 1/160 veya 1/250 saniyelik enstantane hızı, hareketli konular için en iyi seçenektir ancak daha hızlı hareketlerde, 1/1.000 saniyeye kadar çıkmanız gerekebilir. Manuel (M) moddaysanız daha yüksek enstantane hızını telafi etmek için diyafram açıklığınızın nispeten geniş (daha düşük f sayısı) olduğundan emin olun. Otomatik ISO ile başlayın ancak görüntünüz çok karanlıksa ISO 3.200 veya ISO 6.400 gibi orta veya yüksek bir ISO ayarını kullanmayı deneyin.

Parti daha çok oturularak yapılan bir etkinlikse Diyafram önceliği (AV) modu alan derinliğini seçmenize olanak tanır. Daha sakin ortamlarda fotoğraf makinesi ayarlarınızı mevcut ışığa göre değerlendirebilirsiniz. Örneğin, yavaş hareket eden kişilerin portreleri veya grup fotoğrafları için 1/80 saniyelik bir enstantane hızı uygundur. Sensöre daha fazla ışığın çarpmasına olanak vererek size diyafram açıklığı ve ISO değerleri konusunda bir miktar serbestlik tanır.

2. Doğal çekimler deneyin.

Saçlarını savurarak dans eden dört parti katılımcısı ve arkalarında dumanların arasından görünen bir DJ.

Daha uzun bir lens, dans pistindeki arkadaşlarınızın fotoğraflarını habersiz çekmenize olanak verir. Geniş diyafram açıklığı sayesinde iç mekanda çekim yaparken bile flaşa ihtiyacınız olmaz. Canon EOS 5D Mark III ile 1/160 sn ve f/1,4 değerlerinde çekilmiştir. © AdobeStock

Partilerde planlı fotoğrafların da bir yeri olmasına rağmen, partiden alınan keyfi gösteren doğal ifadeleri yakalamak istiyorsanız bunun yolu habersiz çekimler yapmaktır.

Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM gibi bir zoom lensi, daha uzaktaki konuları kadraja almanıza yardımcı olur ve fotoğraf makinesinin özellikle belirli bir kişiye dönük olduğu açıkça belli olmadan çekim yapmanızı sağlar. Bu lens 4 stop'lu Görüntü Sabitleyiciye de sahiptir. Bu, elde çekim yaparken çekimlerinizin bulanık olmasını önler.

Habersiz fotoğraf çekerken fotoğraf makinesinin flaşını kullanmak yerine konuların netliğini ve odağını korumak için geniş bir diyafram açıklığı ve orta veya yüksek bir ISO ayarı kullanmak daha iyidir. Böylece flaş konunuzu rahatsız etmez ve doğallık korunur. Aynı nedenden dolayı, fotoğraf makinenizin AF yardımcı ışığını kapatmanız gerekir.

Fotoğraf ve videoları akıllı bir şekilde otomatik olarak kadraja almanızı ve çekmenizi sağlayan Canon PowerShot PX gibi uzaktan kullanılan bir fotoğraf makinesini ayarlayarak habersiz çekimler yapın. Dikkatleri geleneksel bir fotoğraf makinesinden daha az dağıtan bu fotoğraf makinesi, partinin kesintisiz bir şekilde devam etmesine olanak sağlar.

3. Arka plan ve ön plan bulanıklığını nasıl yakalayacağınızı öğrenin.

Bir pastanın üzerindeki yanan mumların yakından çekilmiş bir fotoğrafı. Mumların alevleri bulanıklaştırılmış ve arka planda dairesel bokeh efekti oluşturulmuş.

Canon RF 50mm F1.8 STM gibi geniş maksimum diyafram açıklığı sunan bir lens, arka planlara hoş ve yumuşak bir bokeh efekti katmanızı sağlar. Canon EOS R6 ve Canon RF 50mm F1.8 STM lens ile 1/40 sn, f/1,8 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Özel bir beyaz ve açık mavi dairesel bokeh arka planın önünde bir kadının loş ışıklı portresi.

Arka plan ve ön plan bulanıklığı, konunuza dikkat çekmek ve fotoğraflarınıza mistik bir atmosfer kazandırmak için idealdir.

İster parıldayan yılbaşı ağacı ışıkları ister basit bir mum ışığı olsun, yılbaşı döneminde her yerde, doğru ayarlar yapıldığında fotoğraflarınızın arka planında muhteşem bir şekilde parlayan kürelere dönüşebilecek güzel ışıklar görürsünüz. Japonca "bokeh" kelimesi, bu odak dışı vurguların estetik özelliklerini tanımlamak için kullanılır.

Bu efekti en kolay şekilde elde etmenin yolu lensinizi en geniş diyafram açıklığına ayarlamaktır. Bu, konunuzu bulanık bir arka plan karşısında öne çıkarabilmeniz için odaklama sırasında çok seçici olmanıza olanak veren çok sığ bir alan derinliği sağlar. Bunun için ideal lens olan Canon RF 50mm F1.8 STM, f/1,8 değerinde ultra geniş maksimum diyafram açıklığına sahiptir. Ancak f/5,6 gibi daha küçük diyafram değerleri kullanarak hoş görünen, bulanık vurgular da elde edebilirsiniz. Konunuzla arka plan arasındaki mesafeyi artırarak veya konunuza daha yakın durarak efekti artırın.

4. Hareket bulanıklığı yaratmak için enstantane hızınızı azaltın.

Bir davulcunun, enstrümanını çalarken kasıtlı olarak bulanık çekilmiş bir fotoğrafı.

Bir görüntünün genel pozlamasını ayarlamanın yollarından biri de fotoğraf makinenizin enstantane hızını değiştirmektir. Bu ayarın başka yaratıcı kullanımları da vardır. Örneğin, görüntülerinizdeki hareket bulanıklığı miktarını (veya netliği) kontrol edebilirsiniz.

Daha yüksek enstantane hızları, hareketli konuları net bir şekilde yakalamanıza yardımcı olur. Alternatif bir yaklaşım olarak sahnede sabit konularla hareket yaratmak için çok daha yavaş bir enstantane hızı kullanabilirsiniz.

Tripodsuz çekim yapıyorsanız enstantane hızını 1/10 sn. veya 1/20 sn. olarak ayarlayın ve sabit (veya nispeten sabit) bir konunun sahnede net bir şekilde göründüğünden emin olun. Lensinizin, Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM gibi dahili Optik görüntü sabitleme (IS) özelliği varsa daha düşük enstantane hızlarında daha net görüntüler elde edebilirsiniz. Canon EOS R7 ve EOS R6 Mark II gibi bazı fotoğraf makinelerinde, Dahili Görüntü Sabitleme (IBIS) özelliği bulunur. Bu özellik, sabit bir konumdan (tripod gibi) çekim yapmıyorken herhangi bir hareketi telafi etmek için fotoğraf makinesinin sensörünü fiziksel olarak hareket ettirir. Bu IS türü tüm lenslerle çalışır.

Tripod kullanıyorsanız bu efekti elde etmek için çok daha düşük enstantane hızları kullanabilirsiniz. Kablolu veya kablosuz deklanşör, Canon Camera Connect uygulaması veya zamanlayıcı modunu kullanarak deklanşörü tetikleyin.

5. Dans pistindeki ışık izlerini yakalayın.

Bir partide, rengarenk ışık izlerinin ortasında kollarını arkaya doğru savuran genç bir kadın.

Uzun pozlamalar sıradan sahneleri büyülü görüntülere dönüştürmek için idealdir. © Tetra Images/Getty Images

Fotoğraf makinenizin pozlama sırasında flaşı ne zaman tetiklediğini kontrol ederek, partinin ruhunu yaratıcı bir şekilde yansıtan renkli ışık çizgileri yakalayabilir ve bu esnada konunuzun net olmasını sağlayabilirsiniz. Yaklaşık bir saniyelik düşük bir enstantane hızı seçin ve fotoğraf makinenizin flaş seçenekleri menüsünde birinci perde veya ikinci perde senkronizasyon modu arasında seçim yapın.

Birinci perde senkronizasyonu, çoğu fotoğraf makinesinde varsayılan seçenektir. Flaşı, pozlamanın başında ateşler ve konunun önündeki bulanıklığı kaydeder. İkinci perde senkronizasyonu flaşı pozlamanın sonunda ateşler, ışıkların izlerini ve konunun arkasındaki diğer ayrıntıları kaydeder.

6. Parti fotoğraflarınızı flaşla aydınlatın.

Canon Speedlite EL-100 ile çekilmiş bir parti fotoğrafında altın rengi balondan harflerle yazılmış "Doğum Günün Kutlu Olsun" yazısının önünde kanepede gülümseyerek poz veren bir aile.

Işığı duvarlardan ve tavandan yansıtmak için flaş kullanmak, doğal görünümlü parti fotoğrafları elde etmenize yardımcı olur. Canon EOS 800D, Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM lens ve Canon Speedlite EL-100 ile 20 mm, 1/200 sn, f/5,6 ve ISO 400 değerlerinde çekilmiştir.

Flaş kullanıyorsanız flaşın konularınıza hoş bir görünüm katacak şekilde ayarlandığından emin olun. Speedlite flaş kullanıyorsanız flaşı çekmeye çalıştığınız konulara doğrultmak yerine, ışığın konularınıza yansımasını sağlamak için tavana doğru çevirin. Bu, yalnızca daha doğal bir aydınlatma sağlamakla kalmaz aynı zamanda konularınız da bu şekilde daha rahat hisseder.

Canon Speedlite EL-100, hem yatay hem de dikey bir şekilde dönerek mükemmel yansıtma açısını seçmenize olanak tanır. Ayrıca, bulunduğunuz ortama göre sizin için en iyi ayarları seçen otomatik bir moda sahiptir. Böylece sadece çekimi yapmaya odaklanabilirsiniz.

Flaşınızla mükemmel sonuçlar elde etmenin alternatif bir yolu, flaş kafası üzerinde bir dağıtma kapağı veya küçük bir yumuşak kaplama kullanmaktır. Bu, flaşın etkisini yayar ve yumuşatır, böylece hareketi dondururken daha doğal cilt tonları elde etmenize yardımcı olur.

7. Daha küçük ayrıntılara odaklanın.

Büyük ve dairesel bir bokeh efektinin oluşturduğu arka plana karşı yerleştirilmiş, değerli taşlarla süslü biri büyük, biri küçük iki taç.

Yemek masası aksesuarları, duvar süslemeleri veya yılbaşı ağacından sarkan süsler, atmosferik parti fotoğrafları için harika konulardır. Canon EOS R5 ve Canon RF 135mm F1.8L IS USM lens ile 1/5 sn, f/5,6 ve ISO 400 değerlerinde çekilmiştir.

Parti fotoğraflarının her zaman insanlarla dolu olması gerekmediğini unutmayın. Küçük ayrıntılara odaklanmak, atmosferi ve kutlama havasını iletmede etkili olabilir.

Kullanmakta olduğunuz lensle konunuza yeteri kadar yaklaşamıyorsanız Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM (MF modunda) veya Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM gibi, makro özelliklerine sahip bir lens kullanın. Canon RF 35mm f/1.8 MACRO IS STM gibi nispeten geniş açılı bir seçenek, konunuza yaklaşmanızı sağlarken daha fazla bağlam sunmak üzere ortamın daha büyük bir bölümünü fotoğraflamanıza olanak verir.

8. Çoklu pozlama modunda çekim yapın.

Canon EOS R10 ve Canon EOS R8 gibi bazı EOS R Sistemi fotoğraf makineleri, çoklu pozlama modu sunar. Bu mod, birden fazla fotoğrafı üst üste bindirerek sanatsal bir etki yaratır. Bu işlemin tamamı fotoğraf makinesinde yapıldığı için düzenleme yazılımı kullanmaya gerek yoktur.

Işıklandırmanıza ve istediğiniz nihai sonuca göre seçebileceğiniz dört çoklu pozlama modu vardır ancak doğru pozlamayı yapma görevini fotoğraf makinenize bırakmak için "Ortalama" pozlama kontrolünü kullanarak çekim yapmayı seçebilirsiniz. Ayrıca, yalnızca iki pozlama kullanmayı veya sürreel sonuçlar için birden fazla farklı çekim ile katmanlandırma yapmayı seçebilirsiniz.

9. Perspektifle oynayın.

Birlikte maytaplarını öne doğru uzatarak eğilmiş bir grup parti katılımcısı. Fotoğraf, insanların yüzlerine aşağıdan bakacak şekilde, maytapların hizasından çekilmiş.

Süslemeler veya maytaplar gibi ön plandaki konulara yaklaşmak, arka plan bulanıklığı yaratmanızı sağlar. © AdobeStock

Perspektifle yaratıcı denemeler yaparak parti fotoğraflarınıza ilgi çekici bir görsellik katın. Bunun için fotoğraf makinenizi yukarı veya aşağı hareket ettirmek gibi basit hareketler bile yeterli olabilir. Bununla birlikte, zeminden yukarıya doğru ya da kuş bakışı görünümü için tavan hizasından aşağıya doğru çekimlerle dikey perspektifi uç noktalara taşımaktan da çekinmeyin. Eğilebilen değişken açılı ekrana sahip Canon EOS R50 gibi bir fotoğraf makinesi kullanırken yüksek veya düşük açılardan çekim yapmak kolaydır. Bu fotoğraf makinesi eğlenceli selfie'ler için de idealdir.

Kapıları, pencereleri veya tırabzanları kullanarak görüntülerinizin çerçeveleyen öğeleri çeşitlendirin ve partiden yansımaları yakalamak için parlak yüzeyler veya su arayın ya da kendinizi yaratıcı bir şekilde fotoğrafa dahil edin.

Işığı değiştiren materyaller, görüntülerinizin estetiğine farklılık katabilir. Boyutları ve oranları bozan ışık kırılmalarını yakalamak için içecekler gibi saydam sıvıların arkasından çekim yapın. Dokulu veya buzlu camdan çekim yapmak, etkileyici bir bulanıklık efekti oluşturabilir.

Tüm bu tekniklerle denemeler yapın, eğlenin ve işe yaramazsa endişelenmeyin. Önemli olan denemektir.

Yazan: Matt Golowczynski ve Peter Wolinski

İlgili ürünler

İlgili makaleler