A group of friends pose holding sparklers, facing the camera with their faces illuminated by the sparkler light.

Parti fotoğrafçılığı

Yaratıcı Parti Fotoğrafları Çekme

Tatil sezonunun en iyi yanlarından biri gülmek, dans etmek, rahatlamak ve hasret gidermek için arkadaşlarınızı veya ailenizi bir araya getiren partiler ve etkinliklerdir. Arkadaşlarınızla yaptığınız küçük bir buluşmada veya tüm ailenizle zengin bir yılbaşı kutlamasında eğlenceyi yaratıcı bir şekilde nasıl fotoğraflayacağınızı bilmek sonsuza kadar saklayacağınız anılar yaratmanıza yardımcı olacaktır. Bu faydalı ipuçları ve tekniklerle herkesin beğeneceği ve paylaşacağı harika parti fotoğrafları çekeceksiniz.

1. Kapalı mekandaki partiler için en iyi fotoğraf makinesi ayarlarını seçin

Partilerde genellikle düşük ışık ve hareketli nesneler olur, bu nedenle fotoğraf makinenizin bu tür ortamlarda çekim yapmaya uygun şekilde ayarlandığından emin olmanız önemlidir.

Flaş kullanmanız gerekmez; ancak enstantane hızınızın hareketi yakalamaya yetecek kadar hızlı olduğundan emin olmanız gerekir. Enstantane hızını minimum 1/160 saniye veya 1/250 sn. olarak ayarlayın ve diyafram açıklığının nispeten geniş olduğundan emin olun (alt f değeri). ISO'nuzu ISO 3200 veya ISO 6400 gibi orta veya yüksek bir değere ayarlamak da bu konuda yardımcı olur.

2. Flaşınızı doğru şekilde açılandırın

Flaş kullanıyorsanız flaşın nesnelerinize hoş bir görünüm katacak şekilde ayarlandığından emin olun. Speedlite flaş kullanıyorsanız flaşı çekmeye çalıştığınız nesnelere doğrultmak yerine, ışığın nesnelerinize yansımasını sağlamak için tavana doğru çevirin. Bu, yalnızca daha doğal bir aydınlatma sağlamakla kalmaz aynı zamanda nesneleriniz de bu şekilde daha rahat hisseder.

Auto Intelligent Yansıtma özelliğine sahip dünyanın ilk flaşı olan Speedlite 470EX-AI, çevrenizdekileri değerlendirerek ve duvarlarda veya tavanda doğru noktalardan yansıma yapacak şekilde flaş kafasını otomatik olarak döndürerek sizin için en uygun yansıtma açısını seçer ve böylece yalnızca çekim yapmaya odaklanmanızı sağlar.

Fotoğraf makinenizde Wi-Fi özelliği ve kablosuz özelliğine sahip harici bir flaşınız varsa ya da kablosuz özelliğini kullanmıyorsanız ve harici yuva kablonuz varsa flaşınızı fotoğraf makinenizin sağına veya soluna yerleştirebilir ve uzaktan çalıştırabilirsiniz.

3. Flaşınızın ışığını dağıtın

Flaşınızla mükemmel sonuçlar elde etmenin alternatif bir yolu, flaş kafası üzerinde bir dağıtma kapağı veya küçük bir yumuşak kaplama kullanmaktır. Bu, flaşın etkisini yayar ve yumuşatır, böylece hareketi dondururken daha doğal cilt tonları elde etmenize yardımcı olur.

4. Doğal çekimler deneyin

İnsanların poz verdiği fotoğraflar elbette olacak; ancak partideki neşenin doğal ifadelerini yakalamak istiyorsanız bunun yolu doğal çekimler yapmaktır.

Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM gibi bir uzun lens, daha uzaktaki nesneleri kadraja almanıza yardımcı olur ve fotoğraf makinesinin özellikle belirli bir kişiye dönük olduğu açıkça belli olmadan çekim yapmanızı sağlar. Aynı nedenden dolayı fotoğraf makinenizin AF yardımcı ışığını kapatmanız gerekir.

Fotoğraf çekerken fotoğraf makinesinin flaşını kullanmak yerine nesnelerin netliğini ve odağını korumak için geniş bir diyafram ve orta veya yüksek bir ISO ayarı kullanmak daha iyidir.

Flaş kullanmanız gerekmez; ancak enstantane hızınızın hareketi yakalamaya yetecek kadar hızlı olduğundan emin olmanız gerekir.

İlgili Makaleler
Party with Creative Park

BASKI VE SANAT

Creative Park ile partileyin

Creative Park uygulaması ile evde hazırlayabileceğiniz dekorasyon malzemeleri ve süslemeler.

Creative ways to use the Canon PowerShot PX

AİLE FOTOĞRAFÇILIĞI

Canon PowerShot PX kameranın avantajları

Bu kompakt ve akıllı PTZ kamerayı kullanmanın yeni yollarını keşfedin.

5. Hoş bir bokeh efekti elde etmeyi öğrenin

İster parıldayan yılbaşı ağacı ışıkları ister basit bir mum olsun kutlama dönemi, doğru ayarlar yapıldığında fotoğraflarınızın arka planında güzel bir şekilde parlayan kürelere dönüşebilecek güzel ışıklarla doludur. Japonca "bokeh" kelimesi, bu odak dışı vurguların estetik özelliklerini tanımlamak için kullanılır.

Bulanık arka plan vurguları, büyük ve soyut görünebilir veya daha küçük ve daha net olabilir. Hatta yaratıcılığınızı konuşturarak yıldız, kalp veya yılbaşı ağacı şeklinde bulanık vurgular oluşturabilirsiniz. Yukarıdaki videoda nasıl yapacağınızı öğrenin.

Lensinizi, odaklama yapacağınız yeri seçebilmenizi sağlayan f/2,8 veya f/2 gibi en geniş diyafram açıklığına ayarladığınızda bu efekti kolayca elde edebilirsiniz, böylece nesnenizi bulanık bir arka planda öne çıkarabilirsiniz. Ancak f/5,6 gibi daha küçük diyafram değerleri kullanarak hoş görünen, bulanık vurgular da elde edebilirsiniz. Nesnenizle arka plan arasındaki mesafeyi artırarak veya nesnenize daha yakın durarak efekti artırın.

6. Hareket bulanıklığını yakalamak için enstantane hızınızı azaltın

Daha yüksek enstantane hızları, hareketli nesneleri net bir şekilde yakalamanıza yardımcı olur. Alternatif bir yaklaşım olarak sahnede sabit nesnelerle hareket yaratmak için çok daha yavaş bir enstantane hızı kullanabilirsiniz.

Tripodsuz çekim yapıyorsanız enstantane hızını 1/10 sn. veya 1/20 sn. olarak ayarlayın ve sahnede sabit (veya nispeten sabit) bir nesnenin net bir şekilde göründüğünden emin olun. Lensinizde Görüntü Sabitleyici özelliği varsa bu özellik görüntülerin daha düşük enstantane hızlarında daha net olmasını sağlar. Bazı fotoğraf makinelerinde dahili IS bulunur. Böylece fotoğraf makinesinin görüntü sabitleme özelliği tüm lenslerle kullanılabilir.

Tripod kullanıyorsanız bu efekti elde etmek için çok daha düşük enstantane hızları kullanabilirsiniz. Kablolu veya kablosuz deklanşör, Canon Camera Connect uygulaması veya zamanlayıcı modunu kullanarak deklanşörü tetikleyin.

A woman throws her arms back amidst trails of light

7. Dans pistindeki ışık izlerini yakalayın

Fotoğraf makinenizin pozlama sırasında flaşı ne zaman tetiklediğini kontrol ederek, partinin ruhunu yaratıcı bir şekilde yansıtan renkli ışık çizgileri yakalayabilir ve bu esnada nesnenizin net olmasını sağlayabilirsiniz. Yaklaşık bir saniyelik yavaş enstantane hızı seçin ve fotoğraf makinenizin flaş seçenekleri menüsünde birinci perde veya ikinci perde senkronizasyon modu arasında seçim yapın.

Birinci perde senkronizasyonu, çoğu fotoğraf makinesinde varsayılan seçenektir. Flaşı, pozlamanın başında ateşler ve nesnenin önündeki bulanıklığı kaydeder. İkinci perde senkronizasyonu flaşı pozlamanın sonunda ateşler, ışıkların izlerini ve nesnenin arkasındaki diğer ayrıntıları kaydeder.

8. Daha küçük ayrıntılara odaklanın

Kutlama görüntülerinin her zaman insanlarla dolu olması gerekmediğini unutmayın. Bir ağaçtan sarkan süsler, yemek masasının ortasındaki nesneler veya kutlamayı özetleyen diğer eşyalar gibi daha küçük ayrıntılara odaklanmak da modu ve o anın duygusunu aktarmada etkili olabilir.

Kullanmakta olduğunuz lensle nesneye yeteri kadar yaklaşamıyorsanız Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM, Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM veya Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM gibi bir makro lens kullanın. Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM (EOS M fotoğraf makineleri için) gibi daha geniş bir seçenek yakınlaşmanızı sağlarken daha fazla bağlam sağlamak üzere ortamı daha fazla fotoğraflamanıza izin verir.

Yazan: Matt Golowczynski

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön