Fotoğraf Makinesi Lensi Nasıl Temizlenir?

Cleaning Of Canon lens

Fotoğraf makinesi lensinizi temiz tutmak sadece net fotoğraflar çekmek için değil, aynı zamanda makinenizi sağlıklı tutmak için de çok önemli. Lensinizin üzerindeki toz, leke ve kir birikintileri istenmeyen görüntü kusurlarına ve dolayısıyla fotoğraf kalitenizde bir düşüşe yol açabilir. Takip etmesi oldukça kolay olan bu içeriğimizde çektiğiniz fotoğrafların her zaman en iyi seviyede olmasını sağlamak için fotoğraf makinesi lensinizi nasıl doğru bir şekilde temizleyebileceğinizi göstereceğiz.

Gereken Araç ve Materyaller:

Lensinizi güvenli ve etkili bir şekilde temizleyebilmek için işleme başlamadan önce gereken araç ve materyalleri edinmelisiniz. Fotoğraf makinesi lensinizi temizlerken şunlara ihtiyaç duyacaksınız:

Temiz Bir Ortam


Lensinizi düzgünce temizleyebilmeniz için öncelikle tertemiz bir ortama ihtiyacınız olacak. “Tertemiz bir ortam” ifadesi ile kastettiğimiz ise toz ve pislik gibi kirleticilerin olmadığı bir alan. Havası kirli bir ortamda çalışmamalısınız çünkü havada uçuşan küçük parçacıklar fotoğraf makinenizin lensine kolayca kaçabilir. Bu riski en aza indirmek için havası temiz bir ortamı tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Lens Pompası veya Basınçlı Hava Spreyi


Asıl temizliğe başlamadan önce bir lens pompasıyla veya basınçlı hava spreyiyle fotoğraf makinenizin lensindeki kolay çıkartılabilecek tozu ve kalıntıları giderin. Bu sayede lense doğrudan temas etmeden, sadece ufak bir hava akımıyla parçacıkları temizlemeniz mümkün olur. Lens pompası veya basınçlı hava spreyi kullanmak lenste doğrudan temas nedeniyle oluşabilecek çizikleri engellediği için çok önemlidir.

Yumuşak Lens Temizleme Fırçası


Yumuşak lens temizleme fırçası, fotoğraf makinesi lensleri gibi hassas optik yüzeyleri temizlemek için özel olarak üretilen bir fırçadır. Genellikle lensin yüzeyine zarar vermeyecek, onu aşındırmayacak incelikte kıllardan oluşur. Pompa kullandıktan sonra bu fırçayla lensin yüzeyinde kalan son tozları ve birikintileri de giderebilirsiniz. Temizliğe devam etmeden önce yumuşak lens temizleme fırçasıyla lensinizde herhangi bir parça kalmadığından emin olun.

Lens Temizleme Solüsyonu


Özellikle fotoğraf makinesi lenslerini ve diğer optik yüzeyleri temizlemek için hazırlanan temizlik malzemesine lens temizleme solüsyonu denir. Bu solüsyonda camı ve lensin kaplamasını korumak için genellikle alkol bulunmaz. Lens üzerindeki yağlar, lekeler ve zorlu lekeler, bunları çözebilen bir lens temizleme solüsyonu ile daha kolay çıkarılabilir.Lense çok fazla nem kaçmasını engellemek için bu solüsyonu direkt olarak lensin yüzeyine değil, bir mikrofiber beze veya kumaş parçasına uygulamalısınız.

Lens Temizleme Bezleri veya Mikrofiber Bez


Fotoğraf makinesi lensini temizlemek için ihtiyacınız olan son gereç ise bir lens temizleme bezi veya mikrofiber bezdir. Bu bezler yumuşak ve tüysüz olup lens camınızı çizmeyeceği veya aşındırmayacağı için güvenle kullanılabilirler. Lens temizleme bezinize solüsyonunuzu döktükten sonra lensi merkezden başlayıp dışa doğru ilerleyen dairesel hareketlerle yavaşça silmelisiniz. Bu yöntemle bütün lekelerden, parmak izlerinden veya diğer kalıntılardan kolayca kurtulabilirsiniz.

Adım Adım Fotoğraf Makinesi Lensi Temizleme Rehberi

Bu gereçleri edindikten sonra fotoğraf makinenizin lensini temizlemeye hazırsınız demektir. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayın:

1. Temiz Bir Ortam Seçin


Başlamak için tozsuz ve temiz bir ortam bulun. Temizlik işlemi için kullanacağınız alanda havada uçuşan toz bulunmamalı, sadece hafif bir esinti olmalı. Bu şekilde kontrollü bir ortamda çalışarak lensinize istemediğiniz parçacıkların yapışmasını kolayca önleyebilirsiniz.

2. Toz ve Kalıntıları Temizleyin


Lensinizin yüzeyine dokunmadan önce bir lens pompası veya basınçlı hava ile yüzeyi tozlardan ve kalıntılardan arındırın. İri parçacıklardan daha rahat kurtulabilmek için fotoğraf makinenizi lens aşağı bakacak şekilde tutun. Lense doğrudan üfürmekten kaçınmalısınız, çünkü nefesinizdeki nem lens yüzeyinde leke oluşmasına sebep olabilir.

3. Yumuşak Lens Temizleme Fırçası Kullanın


Sonrasında ise lensinizin yüzeyini yumuşak bir fırçayla nazikçe temizleyin. Ortadan başlayıp dairesel hareketlerle lens çeperine doğru ilerleyin. Lensin üzerinde kalan parçacıklardan bu şekilde kurtulabilirsiniz. Cama zarar vermemek için lens temizlemeye özel olarak üretilen bir fırça kullanmalısınız.

4. Lens Temizleme Solüsyonunu Uygulayın


Lensinizi temizlemek için bir lens temizleme bezine veya mikrofiber beze küçük bir miktarda lens temizleme solüsyonu dökün. Solüsyonu asla doğrudan lensin üzerine dökmeyin çünkü içeri kaçarsa lensinize zarar verebilir. Lens temizlemek için özel olarak tasarlanmış bu solüsyon sayesinde lensinizdeki zorlu lekeleri kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

5. Lensi Nazikçe Silin


Lensinizi dairesel hareketlerle ve yavaşça silmenizi öneririz. Lensin merkezinden başlayıp kullandığınız bezle çeperine doğru ilerlemelisiniz. Lekeleri ve zorlu parmak izlerini çıkarırken, gerekince sert olduğunuz kadar dikkatli de olmalısınız. Lensin kaplamasına veya camına zarar vermemek için fazla basınç uygulamamaya dikkat etmelisiniz.

6. Kuru Bir Mikrofiber Bezle Kurulayın


Lensi temizleme solüsyonuyla sildikten sonra başka bir kuru mikrofiber bezle nazikçe kurulayın. Bunu yaparken de merkezden başlayıp çepere doğru dairesel hareketlerle ilerlemelisiniz. Sonrasında lensin yüzeyinde herhangi bir leke veya nem kalmadığından emin olun.

7. Lensi İnceleyin


Son olarak lensinizi güzel bir gün ışığında kontrol edip temiz olduğundan, herhangi bir leke kalmadığından emin olun. Eğer hâlâ leke kaldıysa yeni bir lens temizleme beziyle temizleme işlemini tekrarlayın.

Fotoğraf makinesi lensinizi temizlemek, ekipman bakımınızın basit ama önemli bir parçasıdır. Rehberimizdeki talimatları uygulayarak ve uygun gereç ve malzemeleri kullanarak lensinizi en iyi durumda tutabilir, fotoğraflarınızın daima temiz olmasını ve istenmeyen görüntü kusurlarının yer almamasını sağlayabilirsiniz. Lensinizin optik kalitesini korumak ve onu daha uzun süre kullanabilmek için sık sık temizlemelisiniz. Lensinizi temiz tutarak her zaman güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.