Canon ve NT-ware, Microsoft Universal Print’i Destekleyeceklerini Duyurdu

Görüntüleme teknolojileri lideri Canon ve NT-ware, bulut tabanlı çözümleri geliştirmek adına ürünlerine dahil ettiği son yazılım sayesinde Microsoft tarafından geliştirilen Universal Print’i desteklediğini duyurdu. Tüm işletmelere ve eğitim kurumlarına Microsoft 365 üzerinden modern baskı deneyimi sunmak amacıyla tasarlanan Universal Print, Canon’un ileri teknolojiye sahip yazıcısı imageRUNNER ADVANCE’e ve ücretsiz uniFLOW Online Express ile opsiyonel uniFLOW Online sistemlerine gelecek yeni güncellemeler sayesinde bu sistemler üzerinden kullanılabilecek.

Canon ve NT-ware, şirketlerin dijital dönüşüm sürecinin en önemli yapıtaşı olan bulut tabanlı çözümleri için sağladıkları ürün ve hizmetleri her geçen gün geliştiriyor. Teknoloji devleri, bu kapsamda yaptıkları yatırıma bir yenisini daha ekledi ve dijitalleşme alanında sundukları ürün ve hizmetlerde Microsoft tarafından geliştirilen Universal Print’i desteklediklerini açıkladı. Universal Print hizmetinden yararlanmak isteyen kuruluşlar, Canon’un ileri seviye teknolojiye sahip yazıcısı imageRUNNER ADVANCE’in aygıt yazılımında yerleşik olarak bulunan yerel destekten ve ücretsiz uniFLOW Online Express veya opsiyonel uniFLOW Online tarafından sağlanacak ek özelliklerden faydalanabilecek.


Tüm işletmeler ve eğitim kurumlarına Microsoft 365 sistemi üzerinden modern baskı hizmeti sunmak adına tasarlanan Universal Print, bazı önemli Windows Server yazdırma altyapılarını Microsoft 365'e taşıyarak, kullanıcılara, baskı yönetimi özelliklerini sunuyor. Universal Print, sürücü yönetimine ve kurulumuna ihtiyaç duyulmayan yazıcı modelinden bağımsız tek bir sürücü kullanma özelliği sayesinde kullanıcılara zaman kazandırıyor.


Canon, Eylül 2020 tarihinde piyasaya sürmeyi planladığı Unified Firmware Platformunun 3.11 sürümüne ekleyeceği özellikle, imageRUNNER ADVANCE DX ve üçüncü nesil imageRUNNER ADVANCE modellerinin Universal Print’i desteklemesini sağlayacak. Bu sayede kullanıcılar, yerel baskı sunucularına ihtiyaç duymadan Universal Print’i kullanarak baskı alabilecek. Microsoft Azure sistemi tarafından da desteklenen, ücretsiz bir SaaS hizmeti olan uniFLOW Online Express, bu cihazlarda bulunan Universal Print becerilerini, cihaz kimlik doğrulaması, kapsamlı baskı/fotokopi/tarama/faks raporlaması, belge taraması ve Google Drive kullanımı gibi olanaklar sunarak genişletiyor.


Canon tarafında gerçekleşen önemli gelişme hakkında Canon Avrupa B2B Belge Çözümleri Genel Müdür Yardımcısı Taz Nakamasu şunları söyledi: “Dijital dönüşüm artık işletmelerin gündemlerinde hiç olmadığı kadar fazla yer alıyor ve esneklik ihtiyacı bu küresel değişim döneminde daha da kritik hale geldi. Ancak bulut tabanlı çalışma isteğindeki artış aslında yeni değil. Müşterilerimiz ile dönüşüm yolculuklarının hangi aşamasında olduklarından bağımsız onlara doğru araçları ve uzmanlığı sağlıyor ve çalışma alanlarının gelişimini desteklemek için bu süreci uzun yıllardır iş birliği içinde yürütüyoruz. Universal Print'in portföyümüze yerel entegrasyonunu sağlamak üzere Microsoft ile ortaklık kurmamız, bulut işlevselliğini her boyuttaki işletme için daha da erişilebilir hale getirmenin bir sonraki adımı oldu. Her iki markanın gücünü, güvenilirliğini ve yenilikçi teknolojisini bir araya getirmek, çalışanlar için güvenli ve kullanıcı dostu bir baskı deneyimi sunarken, IT ekipleri için de daha kolay ve yönetilebilir bir kurulum sağlıyor.”


Dünyanın her yerindeki çeşitli Azure veri merkezlerinde kullanılan, opsiyonel bir %100 bulut çözümü olan uniFLOW Online, Universal Print entegrasyonu sayesinde kullanıcılarına birçok yeni özellik sunabilecek. Bunlar arasında; tek bir evrensel kuyrukla güvenli baskı alabilme özelliği ile kullanıcıların işlerini Universal Print'i yerel olarak desteklemeyen cihazlar da dahil olmak üzere, herhangi bir uyumlu cihaza yazdırmalarına olanak tanıyan My Print Anywhere özelliği de yer alıyor. Bu özelliklerin yanı sıra kapsamlı muhasebe (baskı, fotokopi, faks, tarama), fiyat verme, maliyet çıkarma merkezleri ve raporlama ile macOS ve Chrome OS gibi diğer istemci işletim sistemleri için destek özellikleri de sistemde yer alıyor.


imageRUNNER ADVANCE cihazları, toplu olarak uniFLOW Online sistemine kaydedilerek  yönetim yükleri hafifletilebiliyor. Kullanıcılar, Windows yazdırma iletişim kutusundan veya Canon cihaz paneli üzerinden çift taraflı çıktı, delik delme ve çok konumlu zımbalama gibi desteklenen sonlandırma özelliklerinden yararlanabiliyor.


Konuyla ilgili NT-ware’in başkanı ve CEO’su Karsten Huster ise şunları söyledi: “UniFLOW Online ve Universal Print entegrasyonu konusunda Microsoft ile çalışmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Bu iş birliğinin sonucunda güçlü özellikleri, basit yönetim ile birleştiren bütünsel bir bulut çözümü sunmayı hedefliyoruz.”


Microsoft Corporation baş program yöneticisi Issa Khoury: “Universal Print, Microsoft 365 müşterilerimizin buluttaki baskı altyapılarını taşımalarına ve yönetmelerine yardımcı olmak adına geliştirildi. Bu hizmetin kapsamını genişletmek ve ortak müşterilerimizin sürekli değişen iş ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak adına Canon ve NT-ware ile çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. Canon'un piyasada Universal Print için yerel desteğe sahip baskı cihazlarına sahip olması bizi gerçekten heyecanlandırıyor.” dedi.


Universal Print erişimi, Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirilmesi beklenen uniFLOW Online dağıtım güncellemesi ile kullanılabilecek. Büyük kuruluşlar, resmi lansman tarihinden önce uniFLOW Online üzerinden Universal Print entegrasyonunu deneme fırsatı bulacak. Konuyla ilgili daha fazla bilgi almak için https://www.canon.com.tr/business/insights/articles/see-bigger-picture/ adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.