Mürekkep verimliliği

İster değişim amaçlı bir mürekkep kartuşu, ister yepyeni bir yazıcı alıyor olun tek bir mürekkep kartuşuyla yazdırabileceğiniz sayfa sayısı, yani "mürekkep verimliliği" önemli bir husustur.

Mürekkep verimliliği testi

Farklı yazıcıların mürekkep tüketimini karşılaştırmanıza yardımcı olmak için Canon ve diğer yazıcı üreticileri, uluslararası standartlaşmış test yöntemleri kullanır. Bu ISO standartları, farklı yazıcıların aynı şekilde test edilmesini sağlar. Test işlemi, üç ayrı yazıcıda devamlı yazdırma işlemi ile her bir yazıcıdaki üç ana mürekkep tamamen bitene kadar gerçekleştirilir. Belirtilen sayfa verimliliği, ortalama test sonuçlarına dayanır.

A4 belge baskısı

A4 belge baskısında kullanılan mürekkep uluslararası ISO/IEC 24711 standardına göre ölçülür. Bu ölçüm, standart beş sayfalık bir renkli belgenin düz ofis kağıdına sürekli yazdırılmasını içerir. Bu, ticari tüketicilerin genel yazdırma miktarıdır.

10 x 15 cm fotoğraf baskısı

Çerçevesiz 10 x 15 cm fotoğraf baskısında kullanılan mürekkep ISO/IEC 29102 standardına göre ölçülür. Bu ölçüm, ISO standardında altı fotoğraf kompozisyonunun (her biri test tablosu içerir) fotoğraf inkjet kağıdına kesintisiz yazdırılmasıyla mürekkep verimliliğini belirtir.

A3+ fotoğraf baskısı

A3+ fotoğraf baskısındaki mürekkep verimliliği Canon'un seçtiği 279,4 x 355,6 mm (11x14 inç) boyutundaki bir fotoğrafın A3+ fotoğraf kağıdına sürekli yazdırılmasıyla belirlenir. Görüntü, varsayılan ayarlara sahip Microsoft Windows yazıcı sürücüsü kullanılarak Adobe Photoshop uygulamasından yazdırılır.

XL mürekkepler

XL standart verimlilik oranı

Her bir XL ve XXL mürekkep kartuşunun ambalajında standart Canon mürekkep kartuşuna göre ne kadar daha fazla baskı üretileceğini belirten bir logo vardır. Yüksek verimliliğe sahip mürekkep seçeneklerini kullandığınızda elde ettiğiniz tasarrufu hesaplamaya yardımcı olur.

Kompozit verimlilik

Ortalama CMY mürekkep tüketimi

Kompozit mürekkep verimliliği mavi, macenta ve sarı mürekkep kartuşlarının bireysel verimliliklerinin ortalamasıdır. 3 renkli kartuş kullanan yazıcılar ve ayrı ayrı Mavi, Macenta ve Sarı mürekkep kartuşları kullanan yazıcıların mürekkep kullanımı açısından karşılaştırılmasını kolaylaştırır.

Mürekkep verimliliğine nasıl ulaşabilirim?

Aynı mürekkep kartuşu, kullanıldığı yazıcıya göre farklı sayfa verimi sunabilir. Her Canon yazıcının sunduğu baskı verimini web sayfasındaki Özellikler sekmesinde bulabilirsiniz.

Ek mürekkep kullanımı

Tüm mürekkep püskürtmeli yazıcılar, normal kullanım sırasında baskı kafalarını temizlemek için küçük bir miktarda mürekkep kullanır. Her Canon yazıcı için ek mürekkep kullanımı, mürekkep verimliliği rakamıyla birlikte web sayfasında gösterilir.

Sayfa verimi rakamları, kesintisiz baskıya dayalı belirli koşullara göre ölçülmüştür; verimlilik belge içeriğine, kağıt türüne, baskı modu ayarına, yazılıma göre ve ortam sıcaklığı, nem ve baskı sıklığı gibi baskı ortamlarına göre değişebilir.

Tüm teknik özellikler bildirimde bulunulmaksızın değiştirilebilir. Yazıcının eski modelleri farklı standartlara göre test edilmiş olabilir. Ayrıntılar için lütfen ürün özelliklerini kontrol edin.